پاسخ به یک شایعه درباره کارت هوشمند ملی

سازمان ثبت احوال کشور در پی بروز پاره‌ای شایعات بی‌اساس درباره کارت هوشمند ملی و علت عدم درج نام پدر در سامانه پیش ثبت‌نام مربوطه اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
کد خبر: ۱۱۲۰
|
۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۵
زندگی امروز/ از آنجا که مطابق آیین نامه بند «د» ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه درج نام پدر و مادر در تراشه کارت الزامی است،
 
به گزارش زندگی امروز به نقل از ایلنا، سازمان ثبت احوال کشور در پی بروز پاره‌ای شایعات بی‌اساس درباره کارت هوشمند ملی و علت عدم درج نام پدر در سامانه پیش ثبت‌نام مربوطه اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
 
در این اطلاعیه آمده است: با توجه به بروز برخی شبهات و به تبع آن شایعات بی پایه و اساس مبنی بر علت عدم درج نام پدر در سامانه پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی و به منظور تنویر افکار عمومی لازم است به استحضار مردم شریف و متدین میهن اسلامی برسانیم که به دلیل افزایش روزافزون متقاضیان پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی، سازمان ثبت احوال کشور تصمیم گرفت به منظور روان سازی عملیات ثبت‌نام در سامانه مذکور و ایجاد سهولت برای هموطنان، تغییراتی را در سایت جدید اعمال نماید که برخی از آنها به شرح ذیل است:
 
1 - دو برابر کردن پهنای باند اینترنتی
 
2 - بهبود زیرساخت سایت
 
3 - حذف اقلام اطلاعاتی غیر الزامی
 
4 - ایجاد امکان ثبت‌نام از روی تلفن‌همراه
 
در این اطلاعیه تصریح شده است: از آنجا که مطابق آیین نامه بند «د» ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه درج نام پدر و مادر در تراشه کارت الزامی است، به‌دلیل عدم ثبت، نام مادر در سامانه پیشین لازم بود تا درج نام مادر در سایت جدید اقدام شود. شایان ذکر است نام پدر در مرحله صدور کارت شناسایی ملی (کارت قبلی) از متقاضیان جمع‌آوری و روی کارت‌ها درج شده و این قلم اطلاعاتی مهم در کارت هوشمند ملی نیز هم بر روی کارت و هم داخل تراشه درج می گردد. بنابراین نیاز به اخذ مجدد از متقاضی نیست.
 
در این اطلاعیه آمده است: قطعا مردم شریف و فهیم وادیب و اندیشمند ایران عزیز با ملاحظه فیزیکی کارت‌های هوشمند ملی صادره توسط سازمان از گذشته، حال و آینده مشاهده می‌کنند که علاوه بر شماره ملی، نام و نام خانوادگی، نام پدر را نیز درج و سایر اطلاعات فردی درتراشه کارت ثبت می‌گردد و تاکید می‌شود این اقدام فقط به منظور عدم ترافیک غیر ضرور در پهنای باند و تسهیل در دسترسی به موقع شهروندان و تسریع در مرحله پیش ثبت‌نام است. از همه اصحاب رسانه و ارتباطات، صاحبان قلم و اندیشه بویژه صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و همه کسانی که در تحقق برنامه‌های سازمان ثبت احوال مارا یاری می‌کنند صمیمانه‌ترین سپاس را تقدیم می‌داریم و امیدواریم در این اقدام ملی با ارائه پیشنهادات سازنده ما را یاری کنند.

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰