آیا شباهت چهره باعث دوام زندگی مشترک می‌شود؟

هرچند همه‌ی ما این گفته‌ها‌ی قدیمی را شنیده‌ایم که "دو قطب مخالف یکدیگر را جذب می‌کنند" و یا “هر کسی در همدم و شریک زندگی‌اش به دنبال چیزهایی می‌گردد که در خودش نمی‌یابد"...
کد خبر: ۱۱۶
|
۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۲
هرچند همه‌ ما این گفته‌ها‌ی قدیمی را شنیده‌ایم که "دو قطب مخالف یکدیگر را جذب می‌کنند" و یا "هر کسی در همدم و شریک زندگی‌اش به دنبال چیزهایی می‌گردد که در خودش نمی‌یابد"؛ مثلا آدم‌های گندمگون و سیاه‌‌چشم و سیاه‌مو مجذوب موطلایی‌های سفیدپوستِ چشم‌رنگی می‌شوند و بالعکس، ولی پژوهش‌ها نشان می‌دهند در حقیقت آدم‌ها دل‌ به کسی می‌بندند که علاوه بر شباهت شخصیتی و رفتاری، چهره‌ای شبیه به چهره‌ی خودشان داشته باشد و جالب‌تر آن‌که این شباهت چهره ، مدت زمانِ باهم بودن‌ زوج‌ها را افزایش می‌دهد!

در پژوهشی که در دانشگاه میشیگان توسط رابرت زایونک صورت گرفت نشان داده شد که زوج‌ها پس از سال‌ها زندگی در کنار هم، به شکل یکدیگر در‌ می‌آیند. و هرچه یک زوج زندگی شادتری داشته باشند شباهت ظاهری‌شان به هم بیش‌تر می‌شود. این یافته‌ها با تحلیل و مقایسه‌ی عکس‌هایی که در شروع زندگی مشترک‌ زوج‌ها گرفته شده بود و عکس‌های ۲۵ سال بعدِ آنها به‌دست آمده است. از جمله دلایل این رویداد می‌توان به استفاده از رژیم غذایی یکسان، معاشرت با طیف نسبتا یکسانی از آدم‌ها، قرار گرفتن در محیط و جغرافیای همسان و داشتن تفریحات، مشغله‌ها، دغدغه‌ها و اهداف و آروزهای مشترک اشاره کرد.

این گونه که بر می‌آید ما آدم‌ها حتی ممکن است بیش‌تر جذب آدم‌هایی شویم که به لحاظ وراثتی ژن‌ها و دی‌ان‌اِی‌هایی شبیه خودمان دارند. در پژوهش دیگری که در دانشگاه وسترن آنتاریو بر روی دوقلوهای همسان و غیرهمسان انجام شد، دریافتند که نه تنها شرکت‌کنندگان در این آزمایش زوج‌هایی را انتخاب می‌کنند که از ژن‌های مشابهی برخوردار هستند؛ بلکه همسرانِ دوقلوهای همسان بیش‌تر شبیه هم هستند تا همسرانِ دوقلوهای ناهمسان.

در پایان می‌توان گفت، شباهت چهره، اگر نه بیش‌تر، دستِ‌کم به اندازه‌ی شباهت‌های شخصیتی و رفتاری در گزینش شریک زندگی و دوامِ رابطه‌ی آدم‌ها نقش دارد. در این‌جا ۸ عکس از ۸ زوج معروف دنیا را انتخاب کرده‌ایم و نیمرخ چهره‌های آنها را کنار هم قرار داده‌ایم. با مقایسه‌ی نیمرخ این تصاویر در کنار هم می‌توانیم صحتِ فرضیه‌ی مذکور را تا حدودی بسنجیم. با این همه، قانون زوج‌یابی و جذب در انسان‌ها هنوز به روشنی شناخته نشده است و چگونگی به عشق انجامیدن این جذبه و شیفتگی حتی ناشناخته‌تر و پررمز و راز‌تر نیز هست!

شما چقدر به همسرتان شباهت دارید؟!

۱. تام بردی و جیزل بوندچل

شباهت چهره و دوام زندگی مشترک


۲. دنزل و پائولتا واشنگتون

شباهت چهره و دوام زندگی مشترک


۳. لی‌آن رایمز و اِدی سیبرین

شباهت چهره و دوام زندگی مشترک


۴. جاستین تیمبرلیک و جسیکا بی‌یل

شباهت چهره و دوام زندگی مشترک


۵. کورتنی کُکس و جانی مک‌دِید

شباهت چهره و دوام زندگی مشترک


۶. جنیفر اسپوزیتو و لوئیس‌دوئلر

شباهت چهره و دوام زندگی مشترک


۷. سوفی هانتر و بندیکت کامبرباخ

شباهت چهره و دوام زندگی مشترک


۸. جسیکا آلبا و کش وارن

شباهت چهره و دوام زندگی مشترک


منبع: لایف هک
ترجمه: بازده
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰