۱۰ باید و نباید در مواجهه با خیانت همسر

در گذر زمان و رابطه زناشویی اتفاقات کوچک و بزرگی رخ می‌دهد که می‌تواند به کمرنگ‌شدن روابط عاشقانه یا حس اعتماد و دلبستگی منجر شود.
کد خبر: ۱۱۸
|
۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
در گذر زمان و در بطن رابطه زناشویی یا عاشقانه اتفاقات کوچک و بزرگی رخ می‌دهد که می‌تواند به کمرنگ شدن روابط عاشقانه یا حس اعتماد و دلبستگی منجر شود. دلایل زیادی مثل اختلافات فرهنگی، قومی، طبقاتی، تحصیلی، اوضاع نامناسب اقتصادی و خیانت می‌توانند شالوده‌های یک زندگی را سست کنند. موضوع خیانت یکی از مهمترین موضوعاتی است که امروزه جامعه با آن روبه رو است و تنش و بحران خطرناکی را در خانواده ها به همراه دارد.

تقریباً هیچکس مخالف این مسئله نیست که مواجهه با تجربه تلخ خیانت با چالش‌های جدی همراه است. روانشناسان معتقدند آنچه بیش از حد خیانت را پرتنش می‌کند، از دست رفتن "اعتماد” بین دو شخص است.

این تجربه از لحاظ روحی و فیزیکی بسیار پرتنش محسوب می‌شود، به طوری که تحقیقات نشان داده است افراد قربانی خیانت برای مدت بسیاری قادر به انجام درست امور عادی زندگی نیستند.
نکات زیر شامل بایدها و نبایدهایی است که افراد برای مقابله با تنش‌های روحی در پی خیانت باید مد نظر قرار دهند:

کارهایی که باید انجام داد:

۱.برای اطمینان از سلامت فیزیکی خود به پزشک مراجعه کنید.

۲.حتی اگر در نظر دارید رابطه را ادامه دهید، با یک حقوقدان مشورت کنید.

۳.با یک مشاور یا فردی قابل اطمینان صحبت کنید.

فراموش نکنید هدف از این کار کسب آرامش و حمایت عاطفی است. صحبت با اطرافیان فرد خیانت‌کننده به منظور بدنام کردن او کار چندان معقولی به نظر نمی‌رسد.

همچنین زمانی که قصد دارید موضوع را برای فرزندان خود روشن کنید، همواره به یاد داشته باشید حرف‌هایی که به آنان می‌زنید برگشت‌پذیر نیست. بنابراین پیش از این‌که به غیبت کردن در مورد همسرتان مبادرت کنید، لازم است بیشتر فکر کنید.

۴.به احساسات و مشاهدات خود اعتماد کنید.

اگر کنار همسرتان احساس امنیت نمی‌کنید و اغلب با رفتارهای مشکوک همسرتان مواجه می‌شوید، به حس ششم خود اعتماد کنید.

۵.اگر می‌خواهید رابطه را احیا کنید، همراه با همسر خود در جلسات زوج‌درمانی شرکت کنید.


در این جلسات معمولاً فرد خیانت‌کننده باید در مورد جزئیات و دلایل خیانت به تفصیل صحبت کند. افشای این اطلاعات، فرد قربانی را در وضعیت بهتری قرار داده و آسیب کمتری به وی وارد می‌کند.

کارهایی که نباید انجام داد:

۱.از گرفتن تصمیمات عجولانه خودداری کنید.


جدایی، ادامه دادن به رابطه، تشکیل پرونده طلاق، گرفتن حضانت فرزندان و غیره از جمله تصمیماتی است که باید بیشتر مورد تأمل قرار گیرند.

بر اساس یک قاعده کلی، گرفتن تصمیمات کلی طی ۶ ماه اول چندان پیشنهاد نمی‌شود.

۲.از مهرورزی به عنوان وسیله‌ای برای رفع مشکلات استفاده نکنید.


این کار مثل پاک کردن صورت مسئله است و کمکی به حل مشکل اصلی نمی‌کند.

۳.از تلافی کردن اکیداً خودداری کنید.

تلافی برای مدت کوتاهی به فرد آرامش می‌دهد. اما همین حس خوب در نهایت به یک فاجعه منجر شده و درگیری‌های ذهنی بیشتری را برای فرد قربانی ایجاد می‌کند.

۴.همسرتان را در مورد کارهایی که نسبت به انجام آن‌ها اطمینانی ندارید، تهدید نکنید.


به هیچ وجه چنین جمله‌ای را به کار نبرید: «اگر یک بار دیگر خیانت کنی، برای همیشه از تو جدا می‌شوم». در صورتی این جمله معنا پیدا می‌کند که هنگام وقوع خیانت برای بار دوم بتوانید وسایل زندگی‌تان را جمع کنید و برای همیشه فرد را ترک کنید. در غیر این صورت، تنها به خدشه‌دار شدن اعتبار خود دامن زده‌اید.

۵.سرتان را مثل کبک زیر برف نکنید.


وانمود کردن به این‌که مشکلتان به زودی حل می‌شود، کمکی به رفع مشکل نمی‌کند. از طرفی خود را مقصر ندانید و تصور نکنید اعمال و رفتار شما منجر به خیانت همسرتان شده است.

به این فکر کنید که عمل خیانت اساساً اشتباه است و عواملی مثل سن و سال، تناسب اندام، مسائل کاری و غیره دلیل موجهی برای خیانت همسرتان محسوب نمی‌شود.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰