۱۱ نشانه‌ یک دوستی واقعی

در دنیای مدرن تعداد دوستی های واقعی که بر پایه‌ی احترام، پیوند مشترک، و خاطرات مشترک باشد خیلی کم شده است.
کد خبر: ۱۲۱
|
۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۱
به نظر می‌رسد در دنیای مدرن با وجود داشتن صدها دوست فیس‌بوکی و مجازی، تعداد دوستی های واقعی که بر پایه‌ی احترام، پیوند مشترک، و خاطرات مشترک باشد خیلی کم شده است. ما می‌توانیم به‌صورت برخط در لحظه به هر آدمی متصل شویم، اما آیا چنین دوستانی حقیقی و قابل اطمینان هستند؟

از سوی دیگر، دوستانی که زمانی فکر می‌کردید می‌توانید روی آنها حساب کنید، مانند همان آدم‌هایی که در دنیای مجازی به آنها متصل شده‌اید، دور، غریبه، و غیرقابل اطمینان از آب در‌می‌آیند. پژوهش‌ها نشان داده‌است معمولا آدم‌ها حتی اگر هزاران دوست فیس‌بوکی داشته‌باشند، در زندگی واقعی فقط با چند نفر رابطه‌ی نزدیکی دارند.

این ۱۱ نشانه گویای یک رابطه‌ی دوستی واقعی هستند:

۱. همه‌چیز شما را، حتی ایرادهای‌تان را می‌پذیرند

آن‌ها نمی‌خواهند شما را تغییر دهند؛ همه‌چیز شما را، از عادت‌های عجیب و ایرادها تا بهترین ویژگی‌های شخصیتی‌تان، با آغوش باز می‌پذیرند. معنی‌اش این نیست که هرچیزی را که بگویید دوست دارند یا قبول می‌کنند، اما نکوهش‌تان نمی‌کنند یا حتی سعی نمی‌کنند شخصیت‌تان را تغییر دهند. وقتی با آنها هستید احساس می‌کنید می‌توانید نفس راحتی بکشید، چون در دریایی از میلیاردها آدم، یک نفر را پیدا کرده‌اید که نقاط مثبت‌تان را می‌بیند، حتی وقتی خودتان هم آنها را نمی‌بینید.

۲. در سختی و آسودگی با شما هستند.

احتمالا این مورد بهترین راه تشخیص دوست جعلی و دوست واقعی است؛ در زمان سختی، یک دوست واقعی هرگز فکرش را هم نمی‌کند که شما را در تاریکی‌ها تنها بگذارد. بلکه هر‌طور بتواند کمک‌تان می‌کند، و دوباره شما را به روشنایی برمی‌گرداند. دوستان جعلی پشت‌تان را خالی می‌کنند، چون فقط وقتی می‌خواهند با شما باشند که اوضاع‌تان بر وفق مراد است، و احساس می‌کنند کمک کردن به شما برای‌شان بار سنگینی است.

۳. از موفقیت‌های‌تان خوشحال می‌شوند، و هروقت به هدف جدیدی دست می‌یابید به شما تبریک می‌گویند.

دوستان جعلی هنگام موفقیت‌های هیجان‌انگیز و جدید شما در زندگی‌تان، احساس حسادت و حقارت می‌کنند، اما دوستان واقعی موفقیت‌های‌تان را با شما جشن می‌گیرند. برای این‌که بفهمید دوستان حقیقی‌تان چه کسانی هستند، کافی است دقت کنید هنگامی که در زندگی‌تان به درجات بالا می‌رسید چه‌کسانی هم‌چنان با شما هستند. بعضی آدم‌ها سعی می‌کنند شما را پایین بیاورند، اما دوستان واقعی زندگی‌تان برای‌تان خوشحال خواهندبود.

۴. با آنها کاملا احساس راحتی می‌کنید، و احتمالا چیزهایی را درموردتان می‌دانند که دیگران نمی‌دانند.

آن‌ها خصوصی‌ترین رازهای‌تان، سرکش‌ترین رویای‌تان، عادت‌های عجیب منحصر به‌فردتان را می‌دانند. این چیزهایی است که فقط با کسانی درمیان می‌گذارید که کنارشان بیش‌ترین احساس راحتی را دارید. آنها همه‌ی جزییات را درمورد عشق زندگی‌تان، بهترین خاطره‌ی کودکی‌تان، و همه‌ی مسائل ناراحت‌کننده می‌دانند که با هیچ‌کس دیگر درمیان نمی‌گذارید. آنها می‌خواهند عمق وجودتان را، نه فقط پوسته‌ی ظاهری‌تان را بشناسند. این از چند طریق دوستان حقیقی را از دوستان جعلی متمایز می‌کند.

۵. با شما کنار می‌آیند- از شما انتظار ندارند همیشه برای دیدار پیش‌قدم شوید.

لازم نیست هر وقت می‌خواهید دور هم جمع شوید با آنها تماس بگیرید یا پیام بفرستید؛ آنها هم برای دیدار با شما علاقه نشان می‌دهند، و اغلب برای دیدن‌تان با شما تماس می‌گیرند. احساس نمی‌کنید باید دنبال‌شان باشید تا در زندگی‌تان نگه‌شان دارید- آنها به اندازه‌ی شما برای دوستی تان تلاش می‌کنند، و برای دیدن‌تان وقت می‌گذارند. آنها فقط زمان‌هایی به راحتی در دسترس هستید سراغ‌تان را نمی‌گیرند؛ هرطور شده شما را پیدا می‌کنند، چون به عنوان یک دوست واقعا به شما اهمیت می‌دهند و شما را در زندگی‌شان می‌خواهند.

۶. باعث می‌شوند در زندگی بی‌روح و مضطرب نباشید و شادتر و سرزنده‌تر باشید.

بعد از دیدن آنها احساس می‌کنید شاداب‌تر هستید، شوق و انرژی بیش‌تری برای زندگی دارید، نه برعکس. دوستی های حقیقی پیوند بی‌نقص و پرانرژی بین دو نفر است؛ درغیر این‌صورت، فقط یک نفر به طرف مقابل انرژی خواهدداد، که این یعنی با یک دیو سر و کار دارید که انرژی شما را می‌مکد. اگر می‌خواهید بدانید دوستی تان حقیقی است یا نه، کافی است دقت کنید بعد از دیدار با آنها چه حسی دارید. یک دوست واقعی باعث می‌شود نسبت به خودتان و زندگی‌تان احساس خوبی داشته‌باشید، و احساس افسردگی و بی‌انگیزگی نکنید.

۷. حقیقت را به شما می‌گویند، حتی اگر نخواهید آن را بشنوید.

آن‌ها فقط چیزهایی را نمی‌گویند که دوست دارید بشنوید؛ هرگز برای دلجویی از شما حقایق تلخ را شیرین‌تر از واقعیت جلوه نمی‌دهند. حقیقت را به شما می‌گویند، حتی اگر آزاردهنده باشد. و شما یاد گرفته‌اید این رفتار را ارزشمند بدانید، چون افراد زیادی در زندگی‌تان چنین صراحتی ندارند و همه‌چیز را همان‌طور که هست نمی‌گویند. دوستان واقعی هدف‌شان از گفتن حقیقت خوار کردن شما نیست، بلکه می‌خواهند کمک‌تان کنند در زندگی‌تان انتخاب‌های درستی داشته‌باشید و فرد بهتری باشید.

۸. وقتی اشتباهی مرتکب می‌شوید، بزرگش نمی‌کنند- شما را می‌بخشند.

آن‌ها از شما انتظار ندارند بی‌عیب و نقص باشید، احساس نمی‌کنید برای به‌دست آوردن تاییدشان باید خیلی مراقب رفتار و گفتارتان باشید. آنها می‌دانند گاهی اشتباه می‌کنید و مجبور نیستید عذرخواهی بلند بالایی بکنید. آنها به راحتی از آن می‌گذرند، و می‌دانند با وجود اشتباهاتی که مرتکب می‌شوید، نیت بدی ندارید.

۹. پشت سرتان حرف نمی‌زنند.

دوستان واقعی هرگز‌ در نبودتان از شما بدگویی نمی‌کنند؛ مثل یک انسان بالغ هر زمان لازم باشد با شما صحبت کنند، شخصا و رو در رو این کار را می‌کنند. آن‌قدر برای‌تان احترام قائل هستند که درموردتان شایعه‌پراکنی نمی‌کنند و آبروی‌تان را لکه‌دار نمی‌کنند؛ بلکه ترجیح می‌دهند مسائل را با خودتان حل و فصل کنند و یک گفت‌وگوی منطقی و رو در رو با شما داشته‌باشند.

۱۰. بدون این‌که احساس حسادت یا مالکیت کنند، اجازه می‌دهند دوستی های دیگری داشته‌باشید.

دوستان واقعی به اندازه‌ی کافی از دوستی‌تان مطمئن هستند که نیازی به حسادت و کنترل زندگی شما ندارند. آنها شما را آزاد می‌گذارند تا دوستی ها و فعالیت‌های دیگری را در زندگی‌تان پی‌بگیرید، زیرا می‌دانند رابطه‌ی دوستی تان مثل کوه محکم است. آنها درک می‌کنند مجبور نیستید ۷ روز هفته، ۲۴ ساعت با آنها باشید تا دوستی تان را مستحکم کنید.

۱۱. جوک‌های خودمانی و خاطرات خنده‌دار زیادی با آنها دارید که حساب‌اش از دست‌تان در رفته‌است.

رابطه‌تان با آنها آن‌قدر نزدیک است که با هم ساعت‌های بی‌شماری را احمقانه به خندیدن به چیزهای الکی گذرانده‌اید، و خاطرات فراموش نشدنی زیادی ساخته‌اید که تا آخر عمر باقی می‌مانند.

منبع: پاورآوپازیتیویتی
ترجمه: بازده
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۲ | انتشار یافته: ۰