سیر تکامل بینایی نوزاد

بینایی نوزاد , آیا چشمان کودک من سالم است، آیا قدرت دید دارد، چه موقع قدرت دید نوزاد من کامل می شود، آیا نوزاد من توانایی دیدن رنگ ها را دارد، پاسخ به این سوالات برای شما، بخصوص اگر به تازگی پدر یا مادر شده اید، بسیار جالب است. مقاله زیر جوابگوی معمای ذهنی شماست!
کد خبر: ۱۲۱۷
|
۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
زندگی امروزبینایی نوزاد در مراحل مختلف

بینایی نوزاد , شما والدین عزیز می توانید از مراحل رشد قدرت بینایی نوزاد در سنین مختلف آگاهی یابید و هم چنین با در نظر گرفتن این نکات، می توانید مراقب چشمان کودک خود باشید.

به گزارش زندگی امروز به نقل از پرشین وی، از تولد تا ۵ / ۱ ماهگینوزاد در زمان بیداری، به محیط اطراف خیره می شود، می تواند چند لحظه روی نور یا اشیای روشن تمرکز کند، در برابر فلاش دوربین پلک می زند، یکی از چشم ها ممکن است گاهی به طرف داخل منحرف شود.

سیر تکامل بینایی نوزاد

مراحل بینایی نوزاد از تولد تا سه سالگی
از ۱/۵ ماهگی تا ۶ ماهگی (به ترتیب با افزایش سن)– چشم ها شروع به دنبال کردن اشیاء یا افراد در حال حرکت می کنند.– زمانی که والدین با او صحبت می کنند، به صورت آنها نگاه می کند.– در ابتدا در حالت خوابیده سپس بعد از نشستن، به دست های خود و بطری شیر یا غذا نگاه می کند.– کم کم به اشیای دورتر نیز نگاه می کند.

از ۶ ماهگی تا ۱ سالگی (به ترتیب با افزایش سن)– به فعالیت های اطرافش به مدت طولانی تری نگاه می کند.– به دنبال اسباب بازی هایی که از دستش می افتد می گردد.– به طرف اسباب بازی مورد علاقه اش سینه خیز سپس چهار دست و پا می رود.– چشم هایش را در اطراف اتاق می چرخاند تا ببیند چه اتفاقی افتاده است.

توصیه شده است که بینایی تمام کودکان تا قبل از سن سه سالگی توسط پزشک ارزیابی شود


سیر تکامل بینایی نوزاد

بینایی نوزاد

از ۱ سالگی تا ۵ / ۱ سالگی (به ترتیب با افزایش سن)– برخی اوقات برای دیدن دقیق اجسام آنها را به چشم ها، بسیار نزدیک می کند.– وقتی به او می گویند نگاه کن یا ببین، ‌به طرف آن شئ دقت می کند.– به دنبال تصاویر در کتاب ها می گردد و آنها را پیدا می کند.– به لبخند و صدای دیگران با نگاه پاسخ می دهد.

از ۱/۵ سالگی تا ۳ سالگی (به ترتیب با افزایش سن)– به افراد و اشیای مورد علاقه اش لبخند می زند.– به بقیه کودکان نگاه کرده و حرکات آنها را تقلید می کند.– روی کاغذ رنگ آمیزی می کند.– تصاویر کتاب ها را نگاه کرده و اسامی آنها را بیان می کند.

زمان مراجعه به چشم پزشکتوصیه شده است که بینایی تمام کودکان تا قبل از سن سه سالگی توسط پزشک ارزیابی شود. بسیاری از پزشکان، معاینه های چشم پزشکی را به عنوان بخشی از معاینه های معمول کودکان انجام می دهند و در صورت نیاز، کودک را به چشم پزشک معرفی می کنند. روش های نوین، ارزیابی بینایی را در نوزادان و کودکان کم سن مقدور ساخته است. درصورت وجود سابقه خانوادگی ابتلا به استرابیسم یا لوچی، آب مروارید با بیماری های جدی چشمی، معاینه چشم ها در دوران نوزادی توصیه می شود.

تشخیص تنبلی چشم کار آسانی نیست؛ زیرا تا زمانی که کودک مشکل واضحی نداشته باشد و یا دچار انحراف واضح چشمی نباشد، والدین متوجه مشکل بینایی کودک نخواهند شد. تنبلی چشم براساس اختلاف قدرت بینایی بین دو چشم یا ضعف بینایی هر دو چشم تشخیص داده می شود. اندازه گیری قدرت بینایی در کودکان کم سن، کار مشکلی است. اما چشم پزشک با به کارگیری روش های خاصی از جمله بررسی چگونگی تمرکز و تعقیب کردن اشیاء توسط یک چشم در حالی که چشم دیگر پوشانده شده، می تواند قدرت بینایی کودک را تخمین بزند.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰