«آتش‌بازی، شام، شیرینی! چهارشنبه‌سوری خود را متفاوت‌تر از همیشه برگزار کنید.»
کد خبر: ۱۲۵۱
|
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۶
زندگی امروز/ اگر هر خانواده ایرانی ١٠‌هزار تومان برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری هزینه کردهو دو عدد بالن آرزو به آسمان بفرستد یک گردش مالی ٢۴١‌میلیارد و ٩۶٠‌میلیون تومانی در کشور ایجاد می‌شود آژانس‌های مسافربری برای برگزاری چهارشنبه‌سوری در کویر بین ۶٠ تا ٢۵٠‌هزار تومان دریافت می‌کنند

چهارشنبه‌سوری خود را متفاوت‌تر از همیشه برگزار کنید!

 به گزارش زندگی امروز به نقل از پرشین وی،جشن ایرانی‌ها در آخرین شب چهارشنبه سال، تبدیل به مدل تازه‌ای از کسب‌وکار در کشور شده است.

مراسم چهارشنبه سوری

«آتش‌بازی، شام، شیرینی! چهارشنبه‌سوری خود را متفاوت‌تر از همیشه برگزار کنید.»جشن ایرانی‌ها در آخرین شب چهارشنبه سال، تبدیل به مدل تازه‌ای از کسب‌وکار در کشور شده است.مدت‌هاست که هزینه‌های برگزاری چهارشنبه‌سوری دیگر فقط در ترقه‌ها و آتش‌بازی‌ها خلاصه نمی‌شود.در سال‌های اخیر آژانس‌های مسافربری مردم را برای جشن چهارشنبه‌سوری به خارج از تهران دعوت می‌کنند.

چهارشنبه‌سوری خود را متفاوت‌تر از همیشه برگزار کنید!

چهارشنبه سوری

کویر‌های مصر، مرنجاب و قم مقصد اصلی تهرانی‌هایی استکه می‌خواهند این مراسم را به صورت سالم و سنتی برگزار کنند.تورها، اما به سفر‌های یک‌روزه خارج شهری خلاصه نمی‌شوند و باغ تالار‌های پذیراییهم در سال‌های اخیر برای خود چهارشنبه‌سوری دارند.برای این‌که شب چهارشنبه‌سوری را در یک باغ تالار حوالی کرج بگذرانید، باید به‌طور میانگین بین ١٢٠ تا ١۵٠‌هزار تومان هزینه کنید.

امسال، اما کسانی که برای تجربه یک چهارشنبه‌سوری متفاوت اقدام کرده بودند،بین ۶٠ تا ٢۵٠‌هزار تومان برای هر نفر به تور‌های مسافربری پرداخت کردندکه مقاصدشان کویر‌های بزرگ کشور بود. نمی‌توان عدد دقیقی از تعداد افرادیکه در این مراسم شرکت می‌کنند، اعلام کرد، اما فارغ از این مدل تازه برگزاری،اگر هرخانواده ایرانی به‌طور میانگین فقط ١٠‌هزار تومان برای برگزاری چهارشنبه‌سوری هزینه کردهو ۴ عدد بالن آرزو به آسمان بفرستد، یک گردش مالی ٢۴١‌میلیارد و ٩۶٠‌میلیون تومانی در کشور ایجاد می‌شود،چراکه طبق آخرین آمار، مرکز آمار ایران ٢۴‌میلیون و ١٩۶‌هزار خانوار در کشور وجود دارد.

چهارشنبه‌سوری‌های لاکچری

آژانس‌ها با شعار «چهارشنبه‌سوری خود را متفاوت‌تر از همیشه بگذرانید» از هفته‌های پیششروع به جذب مسافر کردند. ظرفیت تور‌ها بین ۵٠ تا ٢٠٠ نفر بوده و وسیله ایابو ذهاب به مقاصد مورد نظر فراهم است. برخی برای باغ تالار‌های اطراف کرج آگهی داده‌اندو برخی برای کویر‌های بزرگ اطراف اصفهان، یزد و قم. مدیر یکی از کانال‌های تلگرامی می‌گوید:تور ما یک‌روزه و به سمت باغ تالاری حوالی گرمدره است. از ساعت ٣ بعدازظهر تا ١٢ شب جشن و آتش‌بازی داریم.میوه، شیرینی، شام، عصرانه و وسیله ایاب و ذهاب فراهم است و هزینه‌ای که شما برای این شب پرداخت می‌کنید،١٣۵‌هزار تومان است. این درحالی است که آژانس‌ها شکل رسمی‌تری به این مراسم داده‌اند.یکی از این آژانس‌ها، برای برگزاری مراسم در دل کویر قم به همراه شام و یک شب اقامتدر کاروانسرای پاسنگان، ١١۵‌هزار تومان از شما طلب می‌کند؛ ظرفیت این تور ۶٠ نفر است.

تورهای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری

چهارشنبه‌سوری خود را متفاوت‌تر از همیشه برگزار کنید!

مراسم چهارشنبه سوری

برخی آژانس‌ها به بهانه بیمه و شام مفصل، بین ٢٢٠ تا ٢۵٠‌هزار تومان برای برگزاریمراسم چهارشنبه‌سوری در کویر مصر و مرنجاب درخواست می‌کنند.سایت‌هایی مثل تخفیفان و نت‌برگ، اما فراخوان‌های عمومی داده‌اند. آن‌ها برای تور‌های مشابه بین ۶٠ تا ١٠٠‌هزار تومان از شما درخواست می‌کنند.

بی‌خبری اتحادیه

رئیس اتحادیه تالار‌های پذیرایی از چهارشنبه‌سوری در تالار‌ها خبر ندارد.خسرو ابراهیمی به «شهروند» می‌گوید: من تابه‌حال نشنیده‌ام که ارگانی یا آژانسی در تالار‌ها مراسم چهارشنبه‌سوری را برگزار کند،اما به‌طورکلی می‌توانم بگویم اگر قرار است هر مراسمی در تالار‌های کشور برگزار شود،از ولیمه گرفته تا عروسی و دورهمی و… منوط به دریافت مجوز از اداره اماکن است.صلاحیت افراد باید توسط این اداره تأیید و شئونات اسلامی در مراسم‌ها رعایت شود.

همه هزینه‌های چهارشنبه‌سوری در سال ٩٧

اگر مراسم لاکچری برگزاری چهارشنبه‌سوری را فراموش کنیم، بسیاری هنوز به آتش‌بازی و… روی می‌آورند.اقلام مختلفی برای آتش‌بازی وجود دارد. از بالن آرزو‌ها گرفته تا نارنجک‌های دستی. گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که امسال هر بالن آرزو ٢‌هزار و ۵٠٠ تومان،هر چلچله بین ٢٨ تا ٣٠‌هزار تومان، هر آبشار بین ٣ تا ١٠‌هزار تومان قیمت دارد.هر بسته سیگارت بین ۴ تا ۶‌هزار تومان و ٧ ترقه بین ٧ تا ١٠ هزارتومان است.

هزینه های مراسم چهارشنبه سوری

این درحالی است دکتر ده‌مرده‌ای رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری با هشدار نسبتبه پیامد‌های تلخ حوادث چهارشنبه‌سوری در آخرین اظهارات خود گفته است؛هزینه هر یک درصد سوختگی بین دو تا پنج‌میلیون تومان است.نباید فراموش کنیم که هزینه‌های چهارشنبه‌سوری به کپسولی و ترقه خلاصه نمی‌شود.

حتی اگر هر خانواده ایرانی تنها ١٠‌هزار تومان برای برگزاری این مراسم هزینه کند،با توجه به تعداد خانوار ٢۴‌میلیون و ١٩۶ هزاری که مرکز آمار اعلام کرده است، نزدیک ٢۴٢‌میلیارد تومان گردش مالی تنها در یک شب در کشور ایجاد می‌شود.

همچنین بخوانید:تاریخچه چهارشنبه سوری

یکی از سنت های باستانی ایرانیان برگزاری جشن چهارشنبه سوری بوده که شب چهارشنبه آخر هرسال،ایرانیان در همه شهرها با برپایی آتش، مراسم باشکوهی برگزار می کردند. واژه «چهارشنبه‌سوری»از دو واژه چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌است و سوری در زبان کُردی که به معنی سرخ استساخته شده‌است (این مطلب سندیت تاریخی و علمی ندارد) که در آن آتش بزرگی تا صبح زودو برآمدن خورشید روشن نگه داشته می‌شود.

این آیین از آن جهت به غروب آخرین سه شنبه (شب چهارشنبه) موکول شده است که زرتشت،با رسیدگی حساب های گاهشماری به تنظیم و تدوین دقیق تقویم توفیق یافت و آن سالی بودکه تحویل سال به سه شنبه ای مصادف شد که نیمه آن سه شنبه تا ظهر، جزئی از سال کهنه و نیمه بعدازظهرجزو سال نو به حساب آمد و چون آغاز هر روز را در نیمه شب همان روز می دانستند،بنابراین فردای آن سه شنبه را نوروز شناختند و شبش را جشن گرفتند و آتش افروختند

و از آن پس آن شب را چهارشنبه سوری قرار دادند. به یک عقیده دیگر ایرانیان مراسم آتش افروزی در آستانه سال نو را پس از قبول اسلام، در آخرین چهارشنبه سال قرار داده اند، تا از عقیده اعراب پیروی کرده باشند که روز چهارشنبه یا «یوم الاربعا» را شوم و نحس می دانستند.درمورد وجه تسمیه «چهارشنبه سوری» عقیده دارند، به مناسبت آتش افروزی، آن شب را «سور» (سرخ) نامیده اند.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: