جزئیات و پشت پرده افزایش قیمت آجیل شب عید!

آجیل شب عید از نمونه اقلامی است که در روزهای پایانی سال، ضریب خرید آن بیش از پیش افزایش می‌یابد، بنابراین با بالا رفتن نرخ این محصول، تهیه و خرید آن برای بسیاری از خانوارها دشوار خواهد شد.
کد خبر: ۱۲۵۳
|
۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۸
زندگی امروزآجیل شب عید از نمونه اقلامی است که در روزهای پایانی سال، ضریب خرید آن بیش از پیش افزایش می‌یابد،بنابراین با بالا رفتن نرخ این محصول، تهیه و خرید آن برای بسیاری از خانوارها دشوار خواهد شد.

جزئیات و پشت پرده افزایش قیمت آجیل شب عید!

به گزارش زندگی امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،آجیل شب عید از نمونه اقلامی است که در روزهای پایانی سال، ضریب خرید آن بیش از پیش افزایش می‌یابد

آجیل شب عید

در میان اقلام و محصولات شب عید، آجیل از اهمیت بسیاری برخوردار استو با عنایت به اقبال خانوارهای ایرانی نسبت به خرید این محصول، کنترل قیمت و نظارت سازندهبر نرخ گذاری و توزیع آن، ضرورتی است که در صورت غفلت و کم توجهی به آن، هزینه سبدپذیرایی خانوارهای ایرانی را در این ایام به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

فروشندگان و توزیع کنندگان آجیل و خشکبار دلایل بسیاری را برای این افزایش قیمتکه عمدتا به پسته معطوف می شود، مطرح می‌کنند.

جزئیات و پشت پرده افزایش قیمت آجیل شب عید!

آجیل

احمد نیک سیرت، یکی از توزیع کنندگان خشکبار در استان البرزبا اشاره به ضرورت اتخاذ تدابیر مناسب برای کنترل قیمتها در این ایام، اظهار کرد:بسیاری از کسبه نیز علاقه‌ای به بالا رفتن نرخ اقلام مذکور ندارند، زیرا هر آنچهبر نرخ محصولات این‌چنینی افزوده شود به همان میزان قدرت خرید خانوارها کاهش می یابدو این موضوع بر کسب و کار فعالان و فروشندگان بخش خشکبار تاثیرگذار خواهد بود.

عامل اصلی افزایش قیمت آجیل شب عید

وی افزود: متاسفانه بسیاری از مردم گمان می کنند، فروشندگان و توزیع کنندگان عاملاصلی این افزایش قیمت هستند، در صورتیکه این تلقی و ذهنیت، نادرست و غلط است.

این توزیع کننده خشکبار در ادامه بیان کرد: یکی از عواملی که برای افزایش نرخ آجیلو خشکبار مطرح است به بالا رفتن نرخ ارز معطوف می شود و این در شرایطی استکه ایران یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان خشکبار در جهان محسوب می شود.

واردات بی رویه خشکبار و آسیب آن بر تولید داخلی

طبق گزارش‌های منتشر شده؛ واردات بر بازار خشکبار نیز سایه افکندهو این موضوع همچون بسیاری از حوزه‌های دیگر تولید داخلی را به تدریج با آسیب‌ها و مشکلات خاص به خود همراه می سازد.

اگر در گذشته‌ای نه چندان دور، عمده واردات به بادام معطوف می شد، اما در سالیان اخیر خریداین محصول از آن‌سوی مرزها، به دیگر اقلام و محصولات مرتبط با خشکبار نیز تسری پیدا کرده است.

اسداالله نعیمیان، یکی از توزیع‌کنندگان عمده خشکباربا اشاره به ظرفیت‌های تولیدی ایران در حوزه خشکبار اظهار کرد: واردات خشکباربه اقلام دیگری همچون فندق(از ترکیه و گرجستان) گردو(از شیلی و اوکراین) مغز بادام درختی (از آمریکا،استرالیا و آمریکای جنوبی) سرایت پیدا کرده است.

توضیح توزیع کننده خشکبار درباره قیمت آجیل شب عید

این توزیع کننده سابق خشکبار گفت: در برخی مواقع به دلیل کاهش تولید بر اثر عوامل طبیعیو جغرافیایی، چاره‌ای جز واردات باقی نمی‌ماند و ایرادی به آن وارد نیست اما متاسفانه شاهدیمبرخی از محصولات و اقلام بصورت بی رویه و از طریق قاچاق وارد کشور می شدکه این موضوع امری ناخوشایند است که باید با قاطعیت و جدیت هر چه تمام با آن مقابله و برخورد شود.

وی افزود: قاچاق و واردات، آفت و عارضه‌ای است که در صورت عدم کنترل و مهار آن،شاهد آسیب‌های ناخوشایند عمیق‌تری خواهیم بود و تبعات آن در حوزه‌هایی همچون به مخاطره افتادنتولید بادام زمینی در اراضی آستانه اشرفیه که زمانی قطب و مرکز تولید محصول با کیفیت و اعلایِ اشاره شده( بادام زمینی) به شمار می رفت، بروز پیدا می کند.

اُفت تولید یکی از عوامل اصلی افزایش نرخ پسته/احتمال کاهش قیمت ها در روزهای پایانی سال

چندی پیش، مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران در گفت‌وگو با رسانه‌هادر ارتباط با افزایش نرخ آجیل و بخصوص پسته در این ایام، اظهار کرد: بالا رفتن قیمت پستهبه دلیل کاهش تولید بر اثر سرمازدگی است و به همین دلیل امسال شاهد اُفت کَمی و کِیفی تولید به نسبت سال قبل هستیم.

وی می افزاید: با این اوصاف، احتمال کاهش قیمت پسته در آخرین روزهای سال وجود دارد،زیرا فروشندگان کالای مذکور با هدف و انگیزه تبدیل بار خود به نقدینگی، ممکن است سودخویش را به حداقل ممکن کاهش دهند، این امر در افزایش ضریب خرید این محصول از سوی مردم بی تاثیر نخواهد بود.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران با اشاره به رصد و کنترل قیمتِ خشکبار توسط بازرسان اتحادیه بیان کرد: با هرگونه گران فروشی بصورت قانونی برخورد خواهد شد.

با همه این اوصاف، واقعیت بازار و رصدهای میدانی نشان می دهد قیمت خشکبار و بسیاری از اقلام موجود در آن با رشد همراه شده و شرایط موجود مورد تایید و رضایت عموم مردم بخصوص در مناطق محروم نیست.

علل افزایش قیمت آجیل شب عید

بدون تردید، بالارفتن چند هزار تومانی خشکبار، پسته و … برای اقشار ثروتمند و پردرآمدبا نگرانی خاصی همراه نخواهد بود اما برای اقشار ضعیف و کم درآمد این نارسایی با دشواریو گلایه هایی همراه است که با یک بررسی میدانی به روشنی به عمق، میزان و ضریب آن پی خواهیم برد، بنابراین انتظار می رفت مسئولان ذی‌ربط، پیش ازاین شرایط از بروز آن جلوگیری کنند.در حال حاضر می‌طلبد با کنترل و نظارت هر چه بیشتراز استمرار آن جلوگیری شود.وضعیتی که بازار دیگر اقلام، همچون مرغ، گوشت، ماهی و…را نیز در این روزهای باقیمانده از سال تهدید می‌کند.

همچنین بخوانید:آجیل شب عید به طور کامل تأمین شده است

مصطفی احمدی رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار با اشاره به تولید ۱۸۰ هزار تن پستهدر سال جاری مانند سال‌های گذشته، اظهار کرد: پسته مورد نیاز بازار با توجه به حجم مناسب تولید به صورت کامل تأمین شده است.

وی نیاز بازار به مغز بادام را ۱۵ تا ۱۶ هزار تن اعلام کرد و گفت: ۶ تا ۷ هزار تن از این رقم در داخل کشور و مابقی وارد کشور خواهد شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار با اشاره به سه برابر شدن مصرف آجیل و خشکباردر ایام عید نسبت به شب چله ادامه داد : با توجه به کاهش قابل توجه مصرف آجیل در تابستان صاحبان واحدهای صنفی در این بخش تمایل به فروش کالای خود دارند بنابراین سعی بر آن است که افزایش قیمت نداشته باشیم.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰