کدام قرص را نصف کنید و بخورید بهتر است؟

نصف کردن یک قرص پیش از مصرف آن باعث می‌شود ذرات ریزی از دارو در هوا منتشر شود که مشکلاتی را درقسمت‌های حساس پوست همچون صورت، پلک و گردن به همراه خواهد داشت.
کد خبر: ۱۳۷۱
|
۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۸
زندگی امروز/سرتان درد می‌کند و برای تسکین از نصف مسکن استفاده می‌کنید؟ آیا می‌دانستید که این کار می‌تواند منجر به اتفاقات بدتری از سردرد شود؟ در این مطلب برایتان از مضرات نصف کردن قرص گفته ایم. درادامه می‌خوانید: 

به گزارش زندگی امروز به نقل از مشرق، نصف کردن یک قرص پیش از مصرف آن باعث می‌شود ذرات ریزی از دارو در هوا منتشر شود که مشکلاتی را درقسمت‌های حساس پوست همچون صورت، پلک و گردن به همراه خواهد داشت.
 
نصف کردن قرص و حساسیت پوستی 
 
نصف کردن یک قرص پیش از مصرف آن باعث می‌شود ذرات ریزی از دارو در هوا منتشر شود که پس از تماس این ذرات با قسمت‌های حساس پوست همچون صورت، پلک و گردن، التهاب و حساسیت پوست را به همراه خواهد داشت. 
 
پزشکان توصیه می‌کنند در صورت لزومِ دو نیم کردن قرص حتما باید از دستکش و ماسک استفاده شود تا از هر نوع التهاب و حساسیت احتمالی پیشگیری به عمل آید. 
 
نصف کردن بدون مشورت قرص و مشکلات معده! 
 
دارو‌های بیماری‌های روانی، چون اختلال دوقطبی و یا بیماری نارسایی قلب و ریتم غیرعادی ضربان قلب را حتما باید به طور کامل و منظم مصرف کرد، زیرا هرگونه تغییر در اندازه و مصرف دارو می‌تواند سبب بی تاثیرشدن آن، بروز عوارض جانبی و مشکلات معده شود. 
 
اگر در قورت دادن دارو‌ها مشکل دارید و می‌خواهید قرص خود را نصف کنید حتماً با پزشک و متخصص داروساز مشاوره انجام دهید. بسیاری از دارو‌ها به دو نوع قرص جامد و یا مایع وجود دارند و می‌توانید از پزشک تقاضای داروی مایع مشابه کنید تا به آسانی بتوانید دارو را در دوز مشخص مصرف کنید. 
 
چرا باید نصف کردن قرص را کنار بگذاریم؟ 
 
این عادت بد باید ترک شود چرا که با این کار ساختار دارو عوض شده و می‌تواند منجر به کاهش تاثیر و افزایش خطرات ناشی از مصرف آن شود. 
 
با نصف کردن قرص ها، نمی‌توان نیمه برابر و دوز دقیق آن را بدست آورد و اغلب کمی از دارو نیز به هدر می‌رود و بدین ترتیب کمتر از اندازه‌ای که پزشک تعیین کرده است، دارو جذب بدن می‌شود. 
 
این تغییر دوز، حتی با استفاده از وسیله مخصوص برای بریدن قرص ها، می‌تواند به ۱۵ درصد برسد. البته بیشترین خطر در صورتی است که داروی مذکور باید دقیقا با اندازه تعیین شده توسط پزشک مصرف شود و حتی کمترین تغییر در آن می‌تواند تاثیرات سمی در بدن داشته باشد. 
 
قرص‌هایی که خط دارند مجوز نصف شدن دارند؟ 
 
برخی مردم نصف مسکن را مصرف می‌کنند، اما متخصصان تاکید می‌کنند قرص‌هایی را که وسط آن خط ندارد نباید نصف کرد، زیرا با نصف کردن دوز کامل دارو به بدن نمی‌رسد و تاثیری نخواهد گذاشت. 
 
برخی قرص‌های ضداستروئیدی و ضدالتهابی دارای لایه است که از دیواره معده محافظت می‌کند، با شکستن آن قرص نه تنها خوردن آن سخت می‌شود بلکه به جای این که جذب روده کوچک شود، در معده جذب می‌شود. برخی قرص‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که باید آرام جذب شود و با شکستن آن، این روند طی نمی‌شود. 
 
قرص را با آب ولرم میل کنید 
 
هنگام مصرف دارو، حتماً از آب ولرم استفاده کنید، و از نوشیدن آب بسیار سرد یا داغ جداً خودداری کنید، پس ازمصرف قرص تا نیم الی یک ساعت از دراز کشیدن یا انجام فعالیت‌های شدید و خوردن مواد غذایی تند و پرادویه خودداری کنید. 
 
برای آن‌که بتوانید جذب کلسیم در بدن‌تان را بالا ببرید چند راه پیش‌رو دارید. اول این‌که سعی کنید کلسیم موردنظر بدن‌تان را از منابع غذایی به دست بیاورید نه از طریق مکمل‌ها و قرص‌های کلسیم. درعین حال باید برای جذب مناسب کلسیم، حداقل ۰۰۴ واحد ویتامین D. روزانه در بدن‌تان داشته باشید. 
 
اگر می‌خواهید مکمل کلسیم بخورید یادتان باشد مکمل‌های کلسیم سیترات بهتر و راحت‌تر از کلسیم کربنات جذب می‌شود و ایجاد گاز در معده با کلسیم سیترات کمتر از کلسیم کربنات است. درضمن یادتان باشد بهتر است کلسیم به میزان نه چندان زیاد به بدن برسد. پس بهتر است یک قرص کلسیم یا مکمل را به دونیم کنید و به فاصله ۲۱ ساعت بخورید. 
 
چند نکته بسیار مهم در مورد دارو‌ها 
 
نیازی نیست که همه دارو‌ها در داخل یخچال نگهداری شوند. اگر دارو‌ها در جای مرطوب یا در گرمای نور آفتاب، در سرما یا گرمای زیاد نگهداری شوند تجزیه شده و فاسد می‌شوند. بعضی دارو‌ها وقتی تجزیه می‌شوند فقط اثرشان کمتر می‌شود، اما برخی دیگر پس از تجزیه به ترکیب کاملاً متفاوت و خطرناکی تبدیل می‌گردند؛ بنابراین هیچ گاه قفسه دارو‌ها را در حمام، ایوان خانه یا نزدیک به آن‌ها قرار ندهید. در پایان این که هنگام خرید و مصرف دارو‌ها به تاریخ انقضاء آن‌ها توجه نمائید 
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰