عوارض خطرناک هندزفری

رئیس انجمن گوش حلق و بینی درباره استاندارد صدا برای گوش انسان توضیحاتی داد.
کد خبر: ۱۵۴۴
|
۱۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
زندگی امروز/ مهدی خواجوی رئیس انجمن گوش، حلق و بینی در خصوص عوارض استفاده از هندزفری اظهار کرد: استفاده مداوم از هندزفری و هدفون آسیب‌های جبران ناپذیری به گوش وارد کرده و باعث آسیب به شنوایی فرد می‌شود. 
 
به گزارش زندگی امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران، رئیس انجمن گوش، حلق و بینی در خصوص مراحل رسیدن صدای نهایی در گوش پس از استفاده از هندزفری عنوان کرد: صدا وارد گوش می‌شود از پرده سماخ رد شده، استخوان‌های گوش میانی تحریک  می‌شوند در نهایت صدا به حلزون گوش رسیده و وارد مغز می‌شود. 
   
خواجوی با اشاره به اینکه سالم ماندن تعداد سلول‌های عصبی فعال در گوش اهمیت دارد، گفت: ما در هر گوش حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار سلول عصبی داریم، سلول حساس شنوایی که جزو سلول‌های عصبی هستند، در صورت نابودی جایگزینی ندارند و زاد و ولد نمی‌کنند؛ استفاده از هندزفری باعث به خطر افتادن همین سلول‌های حساس در گوش می‌شود. 
 
وی با اشاره به اینکه استفاده صحیح از هندزفری می‌تواند خطر از بین رفتن‌ سلول های عصبی را کاهش دهد، مطرح کرد: باید از این وسیله به درستی استفاده کرد و اگر صحیح استفاده نشود منجر به از دست دادن شنوایی می شود. 
مدت زمان مناسب در استفاده از هندزفری 
 
رئیس انجمن گوش، حلق و بینی با بیان اینکه استفاده از هندزفری عوارض بسیاری در گوش دارد، افزود: زمانی که از هندزفری استفاده می‌کنیم، منشأ انتشار صدا به گوش خیلی نزدیک است، شدت صدایی که  به گوش می‌رسد قطعا بالا است و  صدای بلند برای گوش آسیب رسان است. 
 
خواجوی با اشاره به اینکه اگر استفاده از هندزفری با صدای بلند باشد ضررهای جبران ناپذیری دارد، گفت: زمانی که صدا بیشتر از حد مجاز باشد، به دلیل انتقال صدا به صورت مستقیم و بی‌واسطه، روی سیستم شنوایی و حلق تاثیر می‌گذارد و سلول‌های گیرنده صدا را در گوش میانی دچار آسیب‌های غیرقابل جبران می‌کند. 
 
وی با اشاره به اینکه مدت زمان مناسب در استفاده از هندزفری اهمیت دارد، خاطر نشان کرد: به طور متوسط صدای بالای ۸۰ و ۸۵ دسیبل اگر ۸ ساعت در روز به گوش انسان برسد، شنوایی گوش از فرکانس‌های بالا و فرکانس‌های زیر  کم کم شروع  به افت کردن می‌کنند که حساسیت در گوش ایجاد کرده و به مرور زمان این رویه پیشرفت می‌کند و به گوش آسیب جدی می‌رساند. 
 
رئیس انجمن گوش حلق و بینی با اشاره به اینکه صدای بالاتر از 120 دسیبل برای شنوایی گوش بسیار خطرناک است، اظهار کرد: استفاده از هندزفری و گوش دادن به این صداها می‌تواند در زمان کوتاه‌تری آسیب شنوایی گوش را به دنبال داشته باشد. 
 
خواجوی با اشاره به اینکه استفاده از هندزفری عوارض بسیاری برای گوش دارد، مطرح کرد: کم‌شنوایی، کاهش حساسیت گوش به صداهای بلند، پیرگوشی، افزایش عفونت گوش و آسیب پذیری عصب شنوایی از عوارض استفاده از هندزفری  است. 
بروز عفونت‌های گوش در پی استفاده بیش از اندازه از هندزفری 
 
وی با اشاره به اینکه استفاده از هندزفری نه تنها سلامت گوش بلکه گاهی زندگی فرد را به خطر می‌اندازد، بیان کرد: پوست گوش بسیار حساس است و وقتی یک جسم خارجی مانند هندزفری درون گوش قرار بگیرد، با تحریک پوست آن را دچار ورم می‌کند و جرم طبیعی گوش را که یک لایه محافظتی است دگرگون می‌کند. 
 
رئیس انجمن گوش حلق و بینی با تاکید بر اینکه شنوایی عامل اخطار دهنده به ادامه زندگی است، مطرح کرد: وقتی هندزفری را در گوش قرار می‌گیرد، ممکن است صدای اتومبیلی که به سمت او می‌آید را متوجه نشده و آن هشدار به فرد نرسد و همین استفاده از هندزفری عامل حوادثی می‌شود که ممکن است غیر قابل جبران باشد . 
 
خواجوی با اشاره به اینکه افراد به منظور حفظ سلامت شنوایی خود از استفاده طولانی مدت هندزفری و گوش دادن به اصوات بلند باید اجتناب کنند، گفت: افراد باید سعی کنند میزان صدا را طوری تنظیم کنند که شنوایی آنها دچار آسیب نشود. 
 
وی با بیان اینکه هندزفری را نباید به هیچ عنوان محکم به داخل گوش فشار داد، یاد آور شد: هندزفری را باید تمیز نگه داشت و درست از آن استفاده کرد؛ اگر هندزفری بزرگ‌تر از مجرای گوش باشد و آن را محکم در گوش قرار داد، مجرای شنوایی ورم خواهد کرد و این ورم زمینه‌ای برای بروز عفونت‌های گوش در دراز مدت خواهد بود.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰