کودکان 18 ماه عادات مختلفی را در این سن انجام می دهند که بسیاری از این رفتارها جالب و دیدنی است
کد خبر: ۱۵۹۹
|
۱۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۷
زندگی امروزکودکان 18 ماه عادات مختلفی را در این سن انجام می دهند که بسیاری از این رفتارها جالب و دیدنی است.

به گزارش زندگی امروز ،به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در این مطلب ۱۸ تا عادت از کودکان ۱۸ ماهه را برایتان گفته ایم که شاید در فرزند شما همه وجود داشته باشد. البته باید اشاره کنیم، همه این عادت‌ها را همه ۱۸ ماهه‌ها ندارند. اما در بیشتر آن‌ها می‌توان رفتار‌های مشابه را دید.

۱. نشستن و استراحت کردن
کودکان در این سن گاهی دوست دارند به جای بازی و راه رفتن‌های زیاد، ساعت‌ها در یک گوشه بنشینند و برای خود استراحت کنند.

۲. آشوب به پا کردن
در این سن فقط کافی است چند دقیقه از آن‌ها غفلت کنید. آن وقت است که باید منتظر رویداد‌های بد یا عجیب باشید. یا در حال به هم ریختن جایی هستند یا دارند کاری می‌کنند که نباید. به طور مثال، دختر‌ها شاید مشغول از بین بردن لوازم آرایش مادر‌های خود باشند و پسربچه‌ها شاید در حال خراب کردن یک وسیله، یا آتش بازی یا ...

۳. ریزریز کردن همه چیز
کودکان در این سن به پاره کردن کاغذ و پارچه و هرچیزی که توانش را دارند، بسیار علاقه دارند. کافی است او را با حجمی از کاغذ‌های رنگی تنها بگذارید. هنگام بازگشت، با صحنه‌ای از کاغذ‌های پاره شده‌ای که در گوشه و کنار اتاق پخش شده اند، مواجه خواهید شد.

۴. لباس عوض کردن
جالب است که بدانید کودکان ۱۸ ماهه به لباس علاقه خاصی دارند و دوست دارند به طور مرتب لباس‌های خود را عوض کنند. آن‌ها شاید لباس‌هایی بپوشند که از نظر شما خوب نیست، اما خودش در دنیای کودکانه خودش، لباس هایش را بسیار فاخر و برازنده فرض می‌کند و دوره می‌افتد در خانه تا آن‌ها را به همه اعضای خانواده نشان دهد.

۵. علاقه به در آغوش بودن
کودکان در این سن بسیار تمایل دارند در آغوش والدین خود باشند و در هر زمان ممکن خودشان را به پدر یا مادرشان می‌رسانند تا آن‌ها را در آغوش بگیرند. این لحظه ها، علاوه بر کودک برای والدین نیز بسیار عزیز و ماندگار است و آن‌ها می‌توانند از این فرصت برای عشق ورزیدن به فرزند خود نهایت استفاده را ببرند.

۶. غلبه بر ترس
ترسیدن از مسایلی که برای کودک هراس‌آور بودند در این سن به مرور از بین می‌رود. ۱۸ ماهه‌ها یاد می‌گیرند چگونه به طور مثال، از آب تنی در استخر لذت ببرند و دیگر از قرار گرفتن در آب ترسی نخواهند داشت.

۷. خاله بازی
از این سن خاله بازی‌های فرزندان شما آغاز می‌شود. البته این مساله در میان دختر‌ها رواج بیشتری دارد و آن‌ها دوست دارند نقش مادر خانواده را در دنیای خیالی خود بازی کنند. با قابلمه‌های پلاستیکی روی اجاق‌های پلاستیکی غذا می‌پزند و در استکان‌های کوچک و رنگی خود برای مهمانانشان چای می‌آورند.

۸. شب زنده‌داری
کودکان در این سن گویا دنیا را تازه کشف کرده اند و می‌ترسند اگر بخوابند از همه رویداد‌های اطرافشان بی نصیب می‌شوند. آن‌ها هر شب دیتر از شب قبل می‌خوابند و اگر بتوانند تا خود صبح بیدار خواهند بود. اما باید این مشکل را از همان ابتدا مدیریت و برطرف کنید. زیرا علاوه بر سلامتی خود کودک برای شما به عنوان والدین نیز دشواری‌هایی دارد.

۹. جیغ زدن
اعصاب خوردکن‌ ترین کاری که کودکان می‌توانند انجام دهند همین جیغ زدن‌های زیاد است. آن‌ها با زیرکی ذاتی که دارند درست مواقعی را برای جیغ زدن‌های خود انتخاب می‌کنند که ساکت است. به این ترتیب می‌خواهند جلب توجه کنند و وقتی شما به او نگاه می‌کنید، او لذت می‌برد و لبخند می‌زند.

۱۰. شکلک درآوردن
کودکان در این سن بسیار دوست دارند از خود ادا‌های خنده‌دار در بیاورند. مثلا موش می‌شوند و چشمانشان را ریز می‌کنند، دماغشان را چین می‌دهند و لب هایشان را جمع می‌کنند تا واقعا شبیه موش شوند. آن‌ها از شکلک درآوردن در موقیعت‌های مختلف بسیار لذت می‌برند و این برایشان بسیار هیجان انگیز است.

۱۱. نشستن روی صندلی
آن‌ها دوست دارند خودشان به تنهایی و بدون کمک دیگران روی صندلی بنشیند. با اینکه شاید برایشان سخت باشد تا خود را بالا بکشند و بنشینند، اما بسیار به این کار اصرار دارند.

۱۲. زیاد خوراکی خوردن
کودکان ۱۸ ماهه عاشق خوردن انواع خوراکی‌ها هستند و هر چه به آن‌ها بدهید در چشم بر هم زدنی می‌خورند و تمام می‌کنند. بسیار جالب است که بیشتر آن‌ها هم لاغر هستند و آدم می‌ماند این همه خوراکی در کجای معده آن‌ها قرار گرفته است! در این سن از خواب که بیدار می‌شوند، تقاضای غذا و خوراکی دارند. شاید بتوان به آن‌ها ماشین بلعنده نسبت داد.

۱۳. ادای بزرگ تر‌ها را درآوردن
کودکان در این سن حس بزرگ شدن دارند و در بیشتر مواقع می‌خواهند ادای بزرگ تر‌ها را در بیاورند. دختر‌ها از مادر یا خواهر بزرگ‌تر خود و پسر‌ها از پدر و برادر بزرگ ترشان تقلید می‌کنند.

۱۴. کشف دنیا
کودکان در این سن دوست دارند جا‌هایی بروند و مناطقی از خانه را کشف کنند که تاکنون ندیده و کشف نکرده اند. این فرشته‌های کوچک همانند کاشف‌های واقعی همه جا را زیر و رو می‌کنند تا ببینند کجا‌های خانه را تاکنون زیر و رو نکرده اند.

۱۵. تنوع در غذا خوردن
آن‌ها دوست دارند به وسایل جدید و متفاوت غذا‌های خود را میل کنند. یا دوست دارند مثلا سیب سبز را با سس کچاپ امتحان کنند. غذا خوردن به این روش برایشان هیجان بسیاری دارد. باید به آن‌ها اجازه این کار را بدهید.

۱۶. پریدن روی مبل یا تخت
احتمالا خودتان هم در دوران کودکی این لذت و صف‌ناپذیر را امتحان کرده اید. بالا و پریدن روی تخت یا کاناپه‌های فنری یکی از بهترین و هیجان انگیزترین بازی‌های این سن است. وقتی روی تشک تخت می‌پرید و فنر‌های آن شما را بالا پرت می‌کنند چیزی است که فقط در کودکی می‌توان آن را تجربه کرد. پس به فرزند خود سخت نگیرید.

۱۷. بالا رفتن از همه جا
کودکان در این سن دوست دارند از در و دیوار بالابروند. گویا این بالا رفتن به آن‌ها حس بزرگی می‌دهد. هر چه هست، باید مراقبشان باشید تا مشکلی برایشان پیش نیاید. یا از جایی بالا نروند که مناسب نیست.

۱۸. آغاز حسادت‌ها
کودکان در این سن حسادت کردن را می‌آموزند و آن را بروز می‌دهند. کافی است شما با برادر بزرگ‌تر او حرف بزنید یا به پدرش توجه بیشتری نشان دهید، آن وقت است که یا افسرده و ساکت می‌شوند یا شروع می‌کنند به اعتراض به روش‌های کودکانه خود.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: