بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را تمیز کنید

برق انداختن و تمیز کردن اجاق گاز برای خانم‎های خانه یکی از سخت‎ترین کارهاست.
کد خبر: ۱۸۰۰
|
۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
زندگی امروز/ اجاق گاز یکی از لوازم آشپزخانه است که تمیز کردن آن جزو سخت ترین کارها است. اما نگران نباشید، به راحتی با دو روش زیر می توانید بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را برق بیاندازید.

به گزارش زندگی امروز به نقل از خراسان نیوز، برق انداختن و تمیز کردن اجاق گاز برای خانم‎های خانه یکی از سخت‎ترین کارهاست. شما هم برای تمیز کردن اجاق گازتان به جای استفاده از مواد شیمیایی از محلول‎ خانگی استفاده کنید و اجاق گازتان را مانند روز اول برق بیندازید. استفاده از شوینده‎های شیمیایی و آنتی باکتریال، خطرات و مضرات بسیاری برای سلامتی و بدنتان دارد؛ به همین دلیل یک سری راهکارهای طبیعی برای استفاده از جایگزین این مواد برای شما داریم. با استفاده از این مواد علاوه بر حفظ سلامت خود و خانواده، می‎توانید برای تمیز کردن اجاق گاز براحتی و نقشی در حفظ سلامت محیط زیست و سیاره زمین هم داشته باشید.

با نمک اجاق گازتان را برق بیندازید
نمک در کابینت آشپزخانه همه افراد پیدا می شود و می‎توان از آن برای تمیز کردن اجاق استفاده کرد. وقتی که اجاق هنوز گرم است، لایه‎ای نمک روی سطح آن بپاشید. برای مدتی صبر کنید و سپس در حالی که دستکش به دست کرده‏اید، با پارچه یا دستمالی کهنه، روغن و آلودگی‎ها را پاک کنید. وقتی اجاق کاملا سرد شد، می توانید نمک بیشتری اضافه کنید و باقی مانده آلودگی ها را پاک کنید. استفاده از نمک راه خوبی برای تمیز کردن اجاق است، به علاوه زمان بعدی که اجاق را روشن می کنید، در آشپزخانه تان بوی سوختنی حس نمی کنید.

جوش‎شیرین و سرکه اجاق گازتان را مانند روز اول برق می‎اندازد
اگر غذایتان سوخته است و اجاق گازتان کاملا کثیف شده است، از جوش ‏شیرین استفاده کنید.روی اجاقتان جوش شیرین بپاشید و سپس روی آن قطرات آب بریزید.بگذارید تمام شب همان طور بماند و صبح با یک اسفنج آن را تمیز کنید.بیشتر آلودگی‎ها باید رفع شده باشداما اگر موادی باقی ماند فقط کمی جوش شیرین بیشتر و اندکی سرکه سفید اضافه کنید.این ترکیب شروع به حباب زدن می کند اما برای ۳۰ دقیقه آن را رها کنید.سپس می توانید باقی مانده آلودگی را از بین ببرید.


نحوه پاک کردن گاز استیل
۱_برای تمیز کردن اجاق گاز بهتر است زمانی که اجاق سرد میشود با ابر نرم ومقداری جوش شیرین روی ان را کشیدهوسپس با دستمال مرطوب روی ان را تمیز کنید

۲_زمانی که شیر روی اجاق سر میرود وحالت سوخته ای برروی صفحه اجاق نمایان میشوددیگر ان شعله راروشن نکنید و روی ان را حوله خیس بگذاریدبعد از چند دقیقه انرا تمیز کنیدخواهید دید که سوخته شیر به راحتی پاک میشود

۳_برای تمیز کردن شعله ها از مواد شوینده مثل سفید کننده استفاده نکنیداز پودر صابون واسکاج استفاده نماییدتا مثل روز اول براق شوند.

۴_میله های اجاق را درون اب داغ گذاشته تا تمام چربی های ان بیرون بیاید وبعد از چند دقیقه با اسکاج ان را تمیز نمایید

۵_داخل فر را بعد از سرد شدن با مقداری جوش شیرین دیوارهای فر راکشیده ودستمال مرطوب را روی ان بکشید

۶_شیشه بالایی اجاق ودرب فررا باپنبه اغشته به الکل تمیز نمایید تا چربی هاکاملا پاک شوند

۷_قاب دور اجاق را هم با جوش شیرین تمیز کنید

۸_کلیدهای روی صفحه را باز کرده ودرون جوش شیرین قرار دهید وبا اسکاج تمیز کنید.

برای حفظ سلامتی خودتان بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را تمیز کنید


اگرغذا یا شیرسررفته واجاق گازتان را کثیف کرده و تمیزکردن آن برایتان مشکل است،کافی است تا مقداری رب گوجه فرنگی را روی لکه ها مالیده و شب تا صبح بگذارید،بماند به نقل از هایپرکلابز : صبح با استفاده از یک اسفنج یا ابر نرم و مقداری آب گرم وصابون ، لکه ها را پاک کنید.

و یا میتوانید اجاق‌ گاز را با آمونیاک‌ پاک‌کنید اگر می‌خواهید اجاق‌ گاز خود راتمیز و شفاف‌ کنیدکافی‌ است‌ یک‌ شب‌ پس‌ از اتمام‌ کار با اجاق‌ همه‌ قسمتهای‌داخل‌ و سطح‌ روی‌ اجاق‌ را با پنبه‌آغشته‌ به‌ آمونیاک‌ مرطوب‌ کنیدو شب‌تا صبح‌ آن‌ را به‌ همان‌ حال‌ بگذارید به نقل از هایپرکلابز :صبح‌ فردا پارچه‌ تمیزی‌ را با نمک‌و آمونیاک‌ آغشته‌ کنیدو تمام‌ قسمت‌هارا پاک‌ کنید و با یک‌ کهنه‌ خشک‌، همه‌جا را خشک‌ کنید.

اجاق‌گاز شما شفاف‌خواهد شد و برای‌ تمیزی‌ حفاظهای‌روی‌ شعله‌ نیز از محلول‌ وایتکس‌استفاده‌ نکنیدبه نقل از هایپرکلابز :سرکه‌ و چربی‌ دو دشمن‌دیرین‌!برای‌ پاک‌ کردن‌ چربی‌ روی‌ اجاق‌گاز، یخچال‌ و نظایر آن‌ پارچه‌ای‌ را درسرکه‌ خیس‌ کرده‌، روی‌ آن‌ بمالید.بهترو آسانتر پاک‌ و تمیز می‌شود به‌ طورکلی‌ سرکه‌ و چربی‌ دشمن‌ دیرین‌یکدیگرند 

برای حفظ سلامتی خودتان بدون مواد شیمیایی اجاق گاز تان را تمیز کنید

شما می‌توانید با استفاده از ۵ قاشق جوش شیرین،۳ قطره مایع ظرفشویی و چهار قاشق سرکه یک جرم‌گیر خانگی تهیه کنید.بدین ترتیب که خمیر به دست آمده را روی محل مورد نظر مالیده و بعد از ۱۰ دقیقه با دستمال پاک کنید.

از این جرم‌گیر برای پاک کردن کف قابلمه هم می‌توان استفاده کرد برای تمیز کردن پنجره‌های فلزی روی اجاق گاز،آنها را در محلول آب داغ مایع ظرفشویی و آمونیاک بخیسانید.بعد از گذشت ۳۰ دقیقه و حل شدن چربی‌ها آنها را با سیم ظرفشویی و ابر بشویید، سپس آب‌کشی نمایید.کمک یک مسواک، ۴ قاشق جوش شیرین و۴ قاشق آب داغ را روی اجاق گاز بمالید و سپس با یک اسفنج پاک کنید.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰