تصاویر/ واکنش پرویز پرستویی به عکس سلفی این شکارچی با پلنگ ایرانی

پرویز پرستویی به عمل غیرانسانی یک جوان برای شکار یک پلنگ واکنش نشان داد
کد خبر: ۱۸۷۷
|
۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۳
زندگی امروز/ جوان شکارچی بعد از شکار یک پلنگ ایرانی عکسی را از خود منتشر کرد که پرویز پرستویی نسبت به این کار واکنشی نشان داد و متنی را درباره این جوان منتشر کرد.

به گزارش زندگی امروز به نقل از پرشین وی، پرویز پرستویی بازیگر ایرانی واکنشی نسبت به یک جوان شکارچی که پلنگی را شکار کرده بودنشان داد و متنی را در اینستاگرامش منتشر کرد.

در ادامه واکنش پرویز پرستویی را ببینید.

پرویز پرستویی به عمل غیرانسانی یک جوان برای شکار یک پلنگ واکنش نشان داد.در ادامه واکنش پرویز پرستویی را مشاهده کنیدپرویز پرستویی بازیگر سینما و تلویزیون ایران، پست انتقادآمیزی را در مورد عکسسلفی که یکی از این شکارچیان غیرقانونی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته،منتشر کرد و نوشت: «فیگور این جوان از خدا بیخبر را ببینیدوخودتون قضاوت کنید ،که چی تو کله اش میگذره .خودش رو فاتح چی میبینهکی قراره دست از این کارهای غیرانسانی برداریم؟»


واکنش پرویز پرستویی به عکس سلفی این شکارچی با پلنگ ایرانی


واکنش پرویز پرستویی به عکس سلفی این شکارچی با پلنگ ایرانی

هنگامى که نام پلنگ ایران (Persian Leopard) برده مى شودمنظور زیرگونه Panthera pardus saxicolor است.اعتبار این زیرگونه در سال هاى اخیر تایید شده است.

اعضاى این زیرگونه عمدتاً در ایران به سر مى برند اما در کپه داغ و ترکمنستان،قفقاز، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، بخشى از ترکیه، افغانستان و شایدکردستان عراق نیز حضور دارند. البته دامنه پراکنش کامل آن را به طور دقیق نمى دانیمزیرا به رغم آنکه پلنگ از بسیارى جهات جانورى مهم به شمار مى آید،متاسفانه اطلاعات لازم درباره پراکندگى و تغییرات درون گونه اى آن وجود ندارد.

فقط مى دانیم گسترش جغرافیایى نسبتاً وسیعى دارد که ایران در مرکز آن قرار مى گیرداما محدود به ایران نمى شود. آن طور که رکوردهاى شکارچیان نشان مى دهد پلنگایران اگر بزرگترین زیرگونه نباشد یقیناً یکى از بزرگ جثه ترین زیرگونه هاى پلنگ در دنیا است.


واکنش پرویز پرستویی به عکس سلفی این شکارچی با پلنگ ایرانی

اتحادیه جهانى حفاظت از طبیعت و منابع طبیعى (IUCN) گاهى در فهرست سرخ خویشبراى بعضى زیرگونه ها رتبه اى بالاتر از گونه مربوطه در نظر مى گیرد، براى مثال گونهپلنگ را آسیب پذیر (vulnarable) و زیرگونه پلنگ ایرانى را در خطر انقراض -endangered طبقه بندى مى کند.

پلنگ بزرگترین گربه‌سان ایران (در حال حاضر) با جثه‌ای بزرگ که طول بدن آن تا ۱۶۰سانتی‌متر و گاهی تا ۱۸۰ سانتی‌متر و طول دم تا ۱۱۰ سانتی‌متر و بلندی در ناحیهشانه تا ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد. بدن این گربه‌سان نسبتاً دراز و باریک و دست‌ها وپاهای قوی او با پنجه‌ها و ناخن‌های بزرگ و گوش‌های کوتاه و مدور و بدون موهای بلندانتهایی، و دم دراز که طول آن معمولاً از نصف طول بدنش بیشتر است.

دسته خال‌های گل مانند در همه‌جای بدن و دم و دست‌ها و پاها پراکنده شده است.

در روی ستون فقرات بعضی از پلنگ‌ها، خال‌ها دنبال هم قرار گرفته و به صورت نوار نمایان می‌شود.

محل زندگی پلنگ ایران جنگل‌ها و ارتفاعات کوهستانی تا حدود ۴۰۰۰ متر ارتفاع است.پلنگ‌ها زندگی در نواحی پردرخت و صخره‌ای و نزدیک رودخانه را ترجیح می‌دهند.کمتر به سمت کوهپایه پایین می‌آیند و به‌ندرت در دشت‌ها دیده می‌شوند.

زمان فعالیت پلنگ ایرانی
اگر چه پلنگ‌ها بیشتر به هنگام شب‌ فعالیت دارند ولی در روز هم دیده می‌شوند.پلنگ دارای استعداد جسمی بی‌همتایی است؛ از درخت و صخره با چالاکی بالا می‌رود،دو و پرش این گربه تحسین‌آمیز است، راحت شنا می‌کند و در شکار چنان مهارتی داردکه نظیرآن کمتر دیده می‌شود. سازش پلنگ با اکوسیستم‌های مختلف نیز بازتابیاز قدرت و انعطاف‌پذیری این جانور است. وجودش ظاهراً فقط منوط به حضور طعمه‌هایمورد علاقه، یعنی کل و بز و قوچ و میش و گراز است(در ایران).

واکنش پرویز پرستویی به عکس سلفی این شکارچی با پلنگ ایرانی

لذا همان‌طور که اشاره شد پلنگ در بیشتر مناطق ایران- به استثنای بیابان‌ها،مزارع و جلگه‌های گسترده- از جنگل‌های انبوه شمال تا ارتفاعات خشک جنوب، زندگی می‌کند.

پلنگ شمال ایران جزو بزرگترین پلنگ‌های جهان است، و وزن آن به ۹۰ کیلو‌گرم می‌رسد؛در مقابل، وزن نمونه‌های بزرگ پلنگ‌های آفریقا و هندوستان حدود ۶۰ کیلوگرم است.

زمان جفت گیری پلنگ
فصل جفت‌گیری پلنگ، اواسط زمستان و دوران بارداری آن حدود ۵/۳ ماه است.تعداد توله‌ها نیز ۲ تا ۳ قلاده است که بعد از ۱۰ روز چشم باز می‌کنند.

متوسط طول عمر پلنگ ۱۸ سال است و در سن بلوغ به غیر از دوران جفتگیری،به طور انفرادی دیده‌می‌شود. البته عمر طبیعی پلنگ‌های نر بیشتر از عمرطبیعی پلنگ‌های ماده است. از جمله افرادی که روی عادات و رفتار پلنگ ایرانتحقیق و مطالعه داشته خانم آرزو صانعی است.

وی در پایان‌نامه کارشناسی خود تحت عنوان «بررسی وضعیت پلنگ در ایران»به راهنمایی دکتر هدایت‌ا…‌تاجبخش (تابستان ۱۳۸۳)، به بررسی مرفولوژی پلنگ‌ ایران،خصوصیات و رفتار، پراکنش پلنگ در ایران، عوامل تهدید آن در ایران و غیره پرداخته است،و در تهیه مطالب پیش‌روی شما، از مطالعات و تحقیقات ایشان نیز استفاده شده است.

پلنگ نسبت به سایر گربه‌های وحشی گسترده‌ترین توزیع را دارد و تنوع زیادی را از نظر ظاهر، رفتار، درنده‌خویی و ابعاد جثه نشان می‌دهد.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰