در کودکانی که مشکلات خاصی ندارند خروپف‌های بلند و منظم شبانه غیرعادیست و برخی اوقات از وجود عفونت‌های تنفسی خبر می‌دهد، یا تنگی مجرای بینی و یا حساسیت. از این موارد بگذریم متهم بعدی آپنه‌ی خواب است.
کد خبر: ۱۹۵۸
|
۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
زندگی امروز/ بسیاری از کودکان در مقطعی از زندگی و تقریباً ۱۰% از آن‌ها بیشتر شب‌ها خروپف می‌کنند. خروپف‌ها شامل صداهایی است که در طول خواب ناشی از انسداد برخی مجاری تنفسی به طرف دهان می‌باشد. باز و بسته شدن مسیر هوایی موجب لرزش بافت در گلو می‌‌شود.

به گزارش زندگی امروز به نقل از باشگاه مادران، لندی صدا به این بستگی دارد که چه مقدار هوا از مجاری عبور می‌کند و قدرت لرزش در چه حد است. کودکان سه تا چهارساله اگر خروپف داشته باشند تمایل دارند در مراحل عمیق خواب آن را نشان دهند. همچنین خورپف‌هایی را اولیه می‌نامند که مربوط به مشکلات جدی‌تر نباشد؛ مشکلاتی از جمله، سندرم آپنه‌ی خواب انسدادی، بیدار شدن‌های متناوب از خواب و یا عدم کارایی ریه‌ها برای تنفس در سطوح کم اکسیژن. در ادامه علت خروپف کودک را بیشتر بخوانید.

در کودکانی که مشکلات خاصی ندارند خروپف‌های بلند و منظم شبانه غیرعادیست و برخی اوقات از وجود عفونت‌های تنفسی خبر می‌دهد، یا تنگی مجرای بینی و یا حساسیت. از این موارد بگذریم متهم بعدی آپنه‌ی خواب است.

علت خروپف کودک چیست؟
حدود ۱-۳% کودکان علاوه بر این که خروپف می‌کنند از مشکلات تنفسی نیز رنج می‌برند؛ اگر خروپف‌ها با قطع تنفس همراه باشد احتمالاً آپنه عامل آن می‌باشد. ماهیچه‌های کودکان طی خواب در حالت استراحت می‌باشد ولی ممکن است آنقدر این حالت شدید شود که به انسداد یا تنگی مجاری بیانجامد. این مورد می‌تواند به توقف‌هایی در تنفس بیانجامد که مدت آن‌ها طولانی‌تر باشد. مغز در واکنش به این قطعی تنفس تلاش می‌کند مشکل را حل کند که این تلاش به نفس‌نفس زدن و خروپف می‌انجامد و حتی ممکن است فرد از خواب هم بیدار شود تا بتواند نفس بکشد. چون در این حالت خواب مختل می‌شود، کودک از خواب کافی محروم خواهد گشت و در طول روز خواب‌آلود خواهد بود.

علت خروپف کودک در خواب
عواملی که این وضعیت را تشدید می‌کنند عبارتند از چاقی، آلرژی‌ها، آسم، ناهنجاری رفلاکس معده‌ای-روده‌ای. نباید نقش ناهنجاری‌های آناتومیکی صورت و آرواره و اختلالات عصبی را نیز از یاد برد. در کودکان لوزه‌ها نیز به دلیل بزرگیشان می‌توانند موجب انسداد مجرای تنفسی شوند.

عدم تشخیص و درمان آپنه‌ی خواب می‌تواند به کمبود خواب و مشکلات رفتاری بیانجامد که در کودکان خود را در مدرسه نشان می‌دهد! تحقیقی که در این باره انجام شده بود بیان می‌کرد کودکانی که خروپف می‌کنند دو برابر بیشتر از سایرین مشکلات یادگیری و توجهی در تحصیل دارند.

در طول شب، کودکانی با آپنه‌ی خواب ممکن است:
* بلند و منظم خروپف کنند.* توقف تنفس داشته باشند که موجب ضعف آن‌ها نیز می‌شود.* اگر موقعیت خواب مناسبی نداشته باشند شروع به خروپف کنند.* در طول شب زیاد عرق بکنند.

در طول روز، کودکانی با آپنه‌ی خواب ممکن است:
* مشکلات رفتاری، تحصیلی و اجتماعی داشته باشند.* در بیدار شدن از خواب مشکل داشته باشند.* مخصوصاً صبح‌ها سردرد داشته باشند.* تحریک‌پذیر، بدخو، پریشان و پرخاشگر شوند.* بیشتر با دهان خود تنفس کنند و به اصطلاح صدایشان از بینی دربیاید.


علت خروپف کردن کودکان در خواب چیست؟


آنچه باید راجع چگونگی پیشگیری  از خـُرخـُر کردن بدانید

با انجام اقدامات زیر شاید بتوانید از به وجود آمدن خرخر جلوگیری کنید:

– کاهش وزن را مد نظر قرار دهید:
اغلب افرادی که خـُرخـُر می کنند اضافه وزن دارند.ثابت شده است کاهش وزن حتی به اندازه سه تا چهار کیلوگرم می تواند دست کم باعث کاهش خـُرخـُر شود.

– از خوردن غذاهای سنگین و نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کنید:نوشیدن الکل یا خوردن غذا به مقدار زیاد در شب باعث شل شدن عضلات مجاری هوایی و افزایش احتمال خـُرخـُر می شود.

– سیگار را ترک کنید:
سیگار کشیدن باعث پرخونی مخاط بینی و ریه ها می شود و با انسداد نسبی این مجاری، خـُرخـُر به وجود می آورد.

– به پهلو بخوابید:
افرادی که به خـُرخـُر شدید مبتلا هستند، در هر وضعیتی که بخوابند خـُرخـُر می کنند؛اما به غیر از این گروه افراد، معمولاً خـُرخـُر هنگام خوابیدن به پشت به وجود می آید و با خوابیدن به پهلو، خـُرخـُر فروکش می کند.یک راه برای آنکه در طول شب به پهلو بخوابید آن استکه در پشت لباس خواب خود یک جیب بدوزید و جسمی سخت مثلاً یک توپ تنیس را در آن قرار دهید؛به این ترتیب خوابیدن روی پشت آزارنده می شود و عادت می کنید به پهلو بخوابید.


علت خروپف کردن کودکان در خواب چیست؟


– بدون بالش بخوابید:
بالش ها به خصوص بالش های خیلی نرم باعث خم برداشتن گردن و در نتیجه انسداد مجاری هوایی و خـُرخـُر می شوند.

خوب است نکاتی در باره گرفتگی بینی نوزادان بدانیداگر بینی‌ نوزاد گرفته‌ است‌ مادرمی‌تواند دو قطره‌ آب‌ نمک‌(یک‌ قاشق‌چایخوری‌ نمک‌ به‌ ۲۵۰ سی‌ سی‌ آب‌جوشیده‌ سرد شده‌ اضافه‌ نموده‌ یا ازداروخانه‌ قطره‌ را تهیه‌ نماید)داخل‌ هرسوراخ‌ بینی‌ مخصوصا قبل‌ از شیردادن‌بریزد تا ترشحات‌ داخل‌ بینی‌ خیس شودوآن‌ را با قطره‌ چکان‌ یا پوآرهای‌مخصوص‌ تا حدی‌ که‌ می‌توان‌ترشحات‌ داخل‌ بینی‌ کودک‌ را ببیندخارج‌ نماید.مادران‌ هیچگاه‌ نباید شیرپستان‌ خود را داخل‌ بینی‌ نوزاد خودبریزند یا بدوشندچون‌ شیر بصورت‌لایه‌ای‌ مجاری‌ بینی‌ نوزاد را می‌پوشاند.ضمنا محیط بسیار خوبی‌ نیز برای‌ رشدمیکروبهاست‌ و لذا موجب‌ عفونت‌ بینی‌نوزاد می‌گردد.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: