فروش فوری سایپا و ایران‌خودرو؛ اسب سرکش بازار رام می‌شود؟

گروه خودروسازی سایپا در نظر دارد از روز سه‌شنبه سوم بهمن ماه ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار خودرو پراید، تیبا و کوییک را به شکل فروش فوری به بازار عرضه کند تا شاید قیمت‌های بازار آزاد شکسته شود. این گزارش کمک می‌کند پیش از هر اقدامی آخرین وضعیت بازار آزاد خودرو‌های داخلی را بررسی کرده و با چشمان باز تصمیم بگیرید
کد خبر: ۲۰۶۲
|
۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
فروش فوری سایپا و ایران‌خودرو؛ اسب سرکش بازار رام می‌شود؟


به گزارش فرارو- ۲۴ ساعت بعد اینکه خبر فروش پراید با قیمت ۴۵ میلیون تومان در کانال‌های تلگرام و صفحات اینستاگرام دست به دست چرخید و پا به صفحات روزنامه‌ها و سایت‌ها گذاشت، سایپا از اجرای دور تازه فروش فوری پراید در روز ۳۰ بهمن خبر می‌دهد.
 
ایران خودرو هم دقیقا از همین روز طرحی مشابه سایپا را اجرا می‌کند. هدف هر دوتایشان کنترل قیمت‌ها در بازار آزاد است و به قول خودشان حمایت از مشتری واقعی در بازار شب عید، چون مردم با شرایط فعلی مجبور شده‌اند در بازار آزاد پراید را به قیمت ۴۵ میلیون تومان و پژو ۲۰۶ را به نرخ ۸۳ تا ۹۳ میلیون تومان بخرند. چشم‌هایتان را ببندید و یک بار دیگر ماجرا را مرور کنید؛ پراید ۴۵ میلیون تومان! ۴۵ میلیون تومان؟ متاسفانه وقتی چشم‌هایتان را باز کنید کابوس همچنان ادامه دارد، اما چکار می‌توان کرد؟
پراید ۴۵ میلیون تومانی حقیقت دارد؟
به عنوان یک گزارشگر و خبرنگار از صمیم قلب آرزو می‌کردم امروز پس از سرکشی به بازار و صحبت با فروشنده‌ها، پشت کامپیوتر می‌نشستم و با فشار دادن مداوم دکمه‌های کیبورد برایتان می‌نوشتم که پراید ۴۵ میلیونی شایعه و شوخی است، صحت ندارد و نباید بترسید، اما خودم الان شوکه‌ام. درست مثل فروشنده‌ها! چه کسی باور می‌کرد پراید ۴۵ میلیون تومان فروخته شود؟ البته اگر دقیقش را بخواهید باید بگوییم ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای سایپا ۱۳۱ سفید رنگ و ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای پراید ۱۳۱ با تنوع رنگ.

سایپا ۱۱۱ سفید در بازار آزاد ۴۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود و برای نمونه‌های رنگی باید ۴۰۰ هزار تومان پول بیشتر پرداخت کنید. قیمت برادر بزرگ‌تر پراید یعنی تیبا به ۵۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. قیمت فروش تیبا ۲ از ۵۳ میلیون تومان شروع می‌شود و تا ۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بالا می‌رود. فروشنده‌ها در بازار آزاد ساینا را ۵۷، ۵۸ میلیون تومان می‌فروشند و بهای کوییک به ۷۹ میلیون تومان رسیده است.

اوضاع بازار آزاد ماشین‌های تولیدی توسط ایران خودرو چندان فرق نمی‌کند. به عنوان نمونه می‌توانیم روی ۲۰۶ انگشت بگذاریم. شایعه‌ها حقیقت دارند و الان در بازار آزاد باید برای خرید ۲۰۶ تیپ دو حدود ۸۳ میلیون تومان پول بدهید. تیپ ۵ قیمتش به ۹۳ میلیون تومان می‌رسد.

بقیه ماشین‌های پرفروش و پرتقاضای ایران خودرو طبق فرمولی نه چندان منصفانه افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند. از جمله آن‌ها باید به قیمت ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی سمند LX اشاره کنیم. بهای دنا معمولی به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است و مدل‌های دنا پلاس و دنا پلاس توربو با چهار ایربگ به ترتیب ۱۲۷ میلیون و ۱۴۳ میلیون فروخته می‌شوند.

پژو ۴۰۵ که در بقیه دنیا تقریبا نسلش منقرض شده در حال حاضر حداقل ۷۸ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین مدل‌های SLX تا ۸۸ میلیون تومان فروخته می‌شوند. پژو ۲۰۷ دنده‌ای و اتومات مدت‌ها است مرز ۱۰۰ میلیون را پشت سر گذاشته‌اند و الان در بازار آزاد خودرو به ترتیب ۱۱۰ و ۱۳۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. اگر از احوال دنا جویا شوید باید بگویم قیمت این ماشین در بازار آزاد فعلا ۸۱ میلیون تومان شده است.
 

اختلاف قیمت کارخانه و بازار آزاد خودرو‌ها چقدر است؟
مرور قیمت خودرو‌ها در بازار آزاد خلقتان را تنگ کرده؟ حق دارید؛ می‌توانید بی‌خیال خواندن گزارش شوید و چندتایی فحش با باعث و بانی این اتفاق بدهید. راستش اوضاع آنقدر خراب است که حق می‌دهم حتی صفحه‌نمایش را خرد کنید! راستی چی شد که این طوری شد؟

مروز آخرین آمار رسمی وزارت صنعت درباره وضعیت تولید سواری در کارخانه‌های معظم اتومبیل‌سازی می‌تواند جواب این سوال را مشخص کند. این آمار که به آبان امسال تعلق دارد، اما در ابتدای دی ماه منتشر شده نشان می‌دهد ساخت ماشین در کشور روی هم رفته حدود ۵۸ درصد کاهش پیدا کرده است. یعنی بیشتر از نصف! تازه به شکل تفکیک شده آمار وضعیت بدتری را نشان می‌دهد. کاهش تولید برای ایران خودرو ۶۱ درصد و برای سایپا حدود ۶۰ درصد است.
طبیعی است که بر اثر همین اتفاق بخش عرضه به قدری لاغر و نحیف شود که نتواند از عهده پاسخگویی به حجم تقاضا بربیاید. در چنین شرایطی که کارخانه‌ها توان تولید و عرضه ماشین به بازار را ندارند، دور دست دلال‌ها و فروشنده‌های بازار آزاد می‌افتد و خیلی ساده پراید ۱۳۱ سایپا که قیمت رسمی‌اش ۳۳ میلیون و ۷۲۵ هزار تومان اعلام است با بهای ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در معرض فروش قرار می‌گیرد و قیمت رسمی تیبای ۴۰ میلیون تومانی در بازار آزاد به ۵۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌رسد یا مثلا پژو ۲۰۶ تیپ دو که باید ۴۷ میلیون و ۱۷۴ هزار تومان باشد را ۸۳ میلیون تومان می‌فروشند.


فروش فوری سایپا و ایران‌خودرو؛ اسب سرکش بازار رام می‌شود؟


۲۴ ساعت بعد از اینکه خبر فروش پراید با قیمت ۴۵ میلیون تومان و ۹۵ میلیونی شدن ۲۰۶ تیپ دو در کانال‌های تلگرام و صفحات اینستاگرام دست به دست چرخید و پا به صفحات روزنامه‌ها و سایت‌ها گذاشت، سایپا و ایران خودرو از اجرای دور تازه فروش فوری محصولات خود خبر دادند.
 
این اتفاق در روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن ماه کلید می‌خورد، اما آیا خودروسازانی که نیمی از توان تولید خود را از دست داده‌اند، می‌توانند با فروش فوری به معنای عرضه سریع خودرو شاخ بازار آزاد را بشکنند؟ خودشان می‌گویند بله! می‌گویند هر مشتری با کدملی و کدپستی می‌تواند یک خودرو ثبت نام کند.
 
سایپا به وزارت صنعت قول داده ۲۰ درصد از تولید خود را به این طرح اختصاص دهد. این عدد روی هم ۱۵ تا ۲۰ هزار دستگاه است که می‌شود روزی ۶۰۰ تا هزار دستگاه خودرو. ماشین‌هایی که سایپا در طرح فروش فوری ۳۰ بهمن عرضه می‌کند از خانواده X. ۲۰۰، X. ۱۰۰ و کوییک هستند. یعنی همان پراید، تیبا و کوییک خودمان. ثبت نام همزمان به شکل اینترنتی و در نمایندگی‌ها انجام می‌شود.

در طرح فروش فوری خودروسازان که ۳۰ بهمن ۹۷ اجرا می‌شود، برای اطمینان از رسیدن حق به حق‌دار و کوتاه شدن دست دلال‌ها، باید همان ابتدا به سیستم ثابت کنید که در دو، سه سال اخیر خودرو خریداری نکرده‌اید. قیمت‌ها را چطور محاسبه می‌کنند؟ قول بدهید عصبانی نشوید، اما عبدالله بابایی نماینده ویژه مدیرعامل سایپا در امور فروش و خدمات پس از فروش به خبرگزای‌ها گفته برای تعیین بهای خودرو‌های ثبت‌نامی قیمت حاشیه بازار آزاد در دهه اول بهمن ماه را به عنوان ملاک مدنظر می‌گیرند و قیمت کارخانه پنج درصد زیر این قیمت تعیین می‌شود! لطفا شیشه صفحه‌نمایش را نشکنید؛ به خدا این یکی مال خودتان است.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰