۲۰ کشور مستقل و چندین قلمرو مختلف، آمریکای لاتین را تشکیل می‌دهند که در مجموع، ۱۳٪ از اراضی زمین را در برمی‌گیرند.
کد خبر: ۲۰۷
|
۱۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۷
۲۰ کشور مستقل و چندین قلمرو مختلف، آمریکای لاتین را تشکیل می‌دهند که در مجموع، ۱۳٪ از اراضی زمین را در برمی‌گیرند.

آمریکای لاتین متشکل از تمامی کشورهای پرتغالی زبان و اسپانیایی زبان جنوب آمریکا است. از آن‌جایی که این کشورها، همگی مستعمره اسپانیا یا پرتغال بوده‌اند، شباهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. آمریکای لاتین کشوری در شمال، یعنی مکزیک دارد و باقی کشورهایش در قسمت‌های مرکزی و جنوبی این ناحیه واقع شده‌اند. جنبش‌های استقلال‌طلبانه‌ی آمریکای لاتین در اوایل صده‌ی ۱۸۰۰ آغاز شد.

در رأس این جنبش‌ها، مردمی بودند که تحت تأثیر تفکرات روشنفکری قرن هجدهم قرار گرفته و نیز بر علیه محدودیت‌های اعمال شده از سوی اسپانیا قیام کرده بودند. بعدها، شورشیان این نواحی از انقلاب‌های آمریکای شمالی و فرانسه الهام گرفتند. ناپلئون بناپارت، بین سال‌های ۱۸۰۸ تا ۱۸۱۴ وارد اسپانیا و پرتغال شده و پادشاه اسپانیا را از حکومت برکنار کرد. از این‌رو، امپراطوری اسپانیا فرو پاشیده و موقعیتش در آمریکای لاتین تضعیف شد. اولین شورش‌های آمریکای لاتین که در مکزیک و ونزوئلا رخ داد، ناموفق بودند. موج استقلال‌طلبی در سال ۱۸۱۶ شروع و توسط سیمون بولیوار رهبری شد که موجب شکست قاطعانه‌ی ارتش اسپانیا شد. تا سال ۱۸۲۵، برخی از کشورهای آمریکای لاتین کنونی، به استقلال دست یافته بودند. در ادامه با چند مورد از این کشورها آشنا خواهیم شد.

برزیل

برزیل با اختلاف زیادی، بزرگ‌ترین کشور آمریکای لاتین محسوب می‌شود. وسعت این کشور ۸٫۵۱۵٫۷۶۷ کیلومتر مربع و جمعیتش ۲۰۵٫۵۷۳٫۰۰۰ نفر است. پایتخت برزیل شهر «برازیلیا» است. برزیل منابع طبیعی فراوانی از جمله نفت، سنگ آهن، گاز طبیعی و آلومینیوم دارد. صادرات این فرآورده‌ها، به افزایش تولید ناخالص داخلی این کشور کمک بسیاری می‌کند. زبان رسمی برزیل، «پرتغالی» است؛ دلیل این موضوع، سه قرن اشغال برزیل توسط پرتغال است.

چندین زبان دیگر نیز در برزیل وجود دارد که عمدتاً زبان مهاجران و غیربومیان این کشور است. فرهنگ این کشور به‌دلیل وجود مهاجران، دوران استعمار و تأثیر افراد بومی بسیار گسترده است. یکی از بزرگ‌ترین شهرهای این کشور، یعنی ریو دو ژانیرو از جمله مهم‌ترین مناطق گردشگری دنیا محسوب می‌شود. فستیوال سالانه‌ی «کاروان ریو» یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های برزیل است که فرهنگ این کشور را به نمایش می‌گذارد. همچنین مجسمه‌ی معروف «تندیس مسیح» نیز در ریو واقع شده است. آبشار ایگواسو و ۶۰٪ از جنگل‌های آمازون در برزیل قرار دارند که از جمله جاذبه‌های گردشگری مهم این کشور به‌شمار می‌روند.

مکزیک

مکزیک سومین کشور بزرگ آمریکای لاتین است. پایتخت این کشور «مکزیکو سیتی» است. وسعت مکزیک ۱٫۹۷۲٫۵۵۰ کیلومتر مربع و جمعیتش ۱۲۲٫۴۳۵٫۵۰۰ نفر است. مکزیک با رشته کوه‌های مختلفش در شرق و سواحلش در غرب، دارای منظره‌ی بسیار جالب و زیبایی است. نفت، دستگاه‌های الکترونیکی و خودرو از جمله کالاهای صادراتی مکزیک محسوب می‌شوند. مکزیک پس از برزیل، دومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین را در اختیار دارد. مکزیک نسبت به دیگر کشورهای آمریکای لاتین، کشوری نسبتاً پیشرفته و رده‌بالا با ساختاری بهتر است. مذهب غالب مکزیک کاتولیک بوده و مجسمه‌ی «بانو گوادلوپ» نماد ملی، مذهبی و فرهنگی این کشور است. زبان اصلی این کشور، «اسپانیایی» است ولی چندین زبان مختلف دیگر نیز وجود دارند که مهاجران و برخی مناطق بومی به آن زبان‌ها صحبت می‌کنند.

کلمبیا

وسعت کشور کلمبیا ۱٫۱۴۱٫۷۴۸ کیلومتر مربع و جمعیتش ۴۸٫۲۲۹٫۰۰۰ نفر است. تقریباً ۷٫۶ میلیون نفر از جمعیت کلمبیا در پایتخت این کشور یعنی بوگوتا زندگی می‌کنند. کلمبیا نیز دارای منابع طبیعی فراوانی از جمله نفت، نیکل، سنگ آهن، گاز طبیعی، ذغال‌سنگ و طلا است که با صادرات این محصولات، موجب رونق اقتصادی خود شده است. وضعیت صنعت کشاورزی این کشور نیز بسیار خوب ارزیابی می‌شود. کلمبیا یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قهوه، پنبه، نیشکر و تنباکو در دنیا است.

فرهنگ مردم کلمبیا در مناطق داخلی، روستایی و نواحی ساحلی متفاوت است. زبان اصلی این کشور، «اسپانیایی» است. از جمله نمادهای ملی کلمبیا می‌توان به کرکس و گل ارکیده اشاره کرد. کلاه لبه پهن «Sombrero Vueltiao» در اقصی نقاط کلمبیا بر سر گذاشته می‌شود و یکی از سوغاتی‌های مهم این کشور است.

آرژانتین

مساحت آرژانتین ۲٫۷۸۰٫۴۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتش ۴۳٫۴۱۷٫۰۰۰ نفر است. پایتخت آرژانتین، بوینوس آیرس است که خود از جمله شهرهای مهم بندری این کشور محسوب می‌شود. اقتصاد آرژانتین، شدیداً وابسته به کشاورزی و نیز صنایع متعددش است. این کشور دارای منابع طبیعی بسیاری از جمله نفت، سرب، سنگ آهن، روی و اورانیوم است. زبان غالب در این کشور، «اسپانیایی» است اما مهاجران و برخی بومیان نیز به زبان‌های دیگری مانند آلمانی و گورانی نیز صحبت می‌کنند. مذهب اکثریت مردم آرژانتین کاتولیک است. مردم دنیا، آرژانتین را عمدتاً با رقص تانگو می‌شناسند. فوتبال یکی از مهم‌ترین و مورد احترام‌ترین ورزش‌های این کشور محسوب می‌شود.

دیگر کشورهای آمریکای لاتین

آمریکای لاتین شامل کشورهای بسیار دیگری نیز هست که برخی از آن‌ها عبارتند از: پرو، ونزوئلا، شیلی، گواتمالا، اکوادور، کوبا، بولیوی، هائیتی، جمهوری دومینیکن، هندوراس، پاراگوئه، ال سالوادور، نیکاراگوئه، کاستاریکا، پاناما، پورتوریکو، اوروگوئه، گوادالوپ، مارتینیک، گیانای فرانسه، سن مارتین و سن بارتلمی.

آمریکای لاتین، دو سازمان تجاری بزرگ به نام‌های «اتحاد اقیانوس آرام» و «مرکوسور» دارد که هر دو به پیشرفت اقتصاد منطقه کمک شایانی می‌کنند. روابط کشورهای آمریکای لاتین تقریباً دوستانه است. آخرین جنگی که در این منطقه شکل گرفت، بین کشورهای اکوادور و پرو در سال ۱۹۹۵ بود.

منبع: worldatlas
ترجمه: زومیت
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: