نبود افسردگی علامت شادی نیست، ولی شادمانی متضاد افسردگی است. به عبارتی، برای شاد بودن عدم افسردگی لازم است، ولی کافی نیست. گاهی چنان بی‌تفاوت هستید که هر اتفاقی هم بیفتد خوشحال نمی‌شوید، اینجا باید احساس خطر کنید و دست به کار شوید.
کد خبر: ۲۰۹۷
|
۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
چگونه شاد باشیم؟فرارو- راضی بودن از زندگی، امید، گرمی درونی، حس خوشایند و شاد داشتن و در مقابل داشتن حس حسرت و اندوه در شما چگونه است؟ چقدر خود را ناکام می‌دانید و زندگیتان را چگونه می‌بینید؟

اینکه گاهی ناراحتید یا بی‌حوصله مهم نیست،‌ ولی اگر مدام حس نارضایتی دارید و احساس پوچی می‌کنید، از زمین و زمان شکایت دارید،‌ همه چیز برایتان نامطلوب است و هیچ چیز را سر جایش نمی‌دانید، این موضوع را جدی بگیرید و برایش وقت بگذارید.

وجود شادی در زندگی عاملی برای ساختن تعادل و حس مطلوب در زندگی است. زندگی شاد نه فقط در احساسات که در همه وجوه زندگی موثر است. سلامت جسمی و روانی، موفقیت شغلی، خانواده سالم، داشتن روابط اجتماعی و عاطفی موفق و بسیار موارد دیگر وابسته به داشتن بهره‌ای از شادکامی است.

مردم در برابر پرسش «شادمانی چیست؟» معمولا از دو منظر پاسخ می‌دهند یا لذت را عاملی برای شادی می‌دانند یعنی چیزهایی مثل خوردن، پول، مسافرت و … را عامل شادی می‌دانند یا راضی بودن از زندگی را سازنده شادی؛ یعنی داشتن امنیت، آرامش، آینده روشن و جذابیت و … .

تعاریف شادی و شادکامی

نبود افسردگی علامت شادی نیست، ولی شادمانی متضاد افسردگی است. به عبارتی، برای شاد بودن عدم افسردگی لازم است، ولی کافی نیست. گاهی چنان بی‌تفاوت هستید که هر اتفاقی هم بیفتد خوشحال نمی‌شوید، اینجا باید احساس خطر کنید و دست به کار شوید.

در بعضی از تعاریف، شادمانی را حاصل این اجزا می‌دانند: هیجانات مثبت، رضایت از زندگی و نبود هیجانات منفی مانند افسردگی، داشتن روابط مثبت با دیگران،‌ هدفمند بودن زندگی، رشد شخصی،‌ دوست داشتن و طبیعت.

تعریف دیگر، شادمانی را حاصل نگاه و طرز فکر می‌داند، یعنی سوگیری‌های خوش‌بینانه در برابر اطلاعات. صورت مقابل این رویکرد یعنی بدبینی نیز افسردگی را به بار می‌آورد.

از نگاه دیگر، برونگرایی قوی‌ترین عامل شادکامی به ویژه بخش اجتماعی آن است. به عبارتی شخصی شادمان است که راه نشان دادن احساساتش را بلد باشد. خود را بشناسد و بداند در مواقع شادی چه عکس‌العملی باید داشته باشد.


برای شاد بودن چه کنیم؟
برای این موضوع هم پزشکی راه حل دارد و داروهای نشاط‌آور و ضد افسردگی راه حلی برای شاد بودن هستند، ولی آیا راه حل به همین سادگی است؟ خب حتی روان‌پزشکان هم راه حل را دارو نمی‌دانند و در کنار دارو افراد را به مشاوره و تغییر سبک زندگی تشویق می کنند.

شادی‌های کوچک
انتظار برنده شدن در بانک خیلی شادی‌بخش است، ولی شاید نسخه معجزه‌آسای شادی این است که من می‌گویم. اول پاییز لباس‌های گرم را در می‌آورید، پولی در جیب آن می‌یابید. این شادی را رها نکنید و آن را در دلتان نگه دارید. این شادی‌های کوچک هر روز هستند و باید دانه دانه آن‌ها را یافت. شاید بوی خوش یک گل یا تکه‌ای میوه آبدار یا گوش دادن به قن و قون بچه‌ها و صدای سوت یا زمزمه‌ای از دور و هزاران چیز کوچک دیگر همه عواملی برای خوب شدن حال شما باشد. آن‌ها را پس‌انداز کنید و منتظر گنج‌های بزرگ نباشید.

آیا شاد هستید؟
برای اندازه‌گیری شادی روش‌های متفاوتی هست، دانستن اینکه در چه وضعی هستیم راهی برای بهتر شدن را ایجاد می‌کند. برای سنجیدن مقدار شادی، پرسش‌نامه و تست‌هایی هم طراحی شده است. در اینجا، پرسش‌نامه دانشگاه آکسفورد OHI را نگاه می‌کنیم و چند نمونه از موارد آن را در اینجا می‌آوریم. برای ۲۹ گزینه پرسش‌نامه، ۴ جمله در نظر گرفته شده است که هر یک شماره‌ای دارند و در مجموع نمره شما را مجموع همین شماره‌ها تشکیل می‌دهند. نمره نهایی می‌تواند بین ۰-۸۷ باشد که مشخص می‌کند شخص چقدر شاد است.

۰ نسبت به آینده خوشبین نیستم.
۱ تا حدی نسبت به آینده خوشبین هستم.
۲ خیلی نسبت به آینده خوشبین هستم.
۳ کاملا نسبت به آینده خوشبین هستم.

۰ هیچ وقت به راحتی از خواب بیدار نمی‌شوم.
۱ بعضی وقت‌ها به راحتی از خواب بیدار می‌شوم.
۲ بیشتر وقت‌ها به راحتی از خواب بیدار می‌شوم.
۳ همیشه به راحتی از خواب بیدار می‌شوم.

۰ خاطرات خوبی از گذشته دارم.
۱ بعضی از خارات گذشته‌ام خوشایند است.
۲ بیشتر خاطرات گذشته‌ام خوشایند هستند.
۳ همه خاطرات گذشته‌ام خوشایند است.

۰ هرگز نمی‌خندم.
۱ بعضی وقت‌ها می‌خندم.
۲ بیشتر وقت‌ها می‌خندم.
۳ همیشه می‌خندم.

۰ نمی‌توانم وقتم را به خوبی تنظیم کنم.
۱ تا حدی وقتم را خوب تنظیم می‌کنم.
۲ بیشتر وقتم را خوب تنظیم می‌کنم
۳ می‌توانم هر کاری را به موقع انجام دهم.

۰ در زندگی معنا و هدفی ندارم.
۱ زندگی‌ام تا حدی معنادار و هدفمند است.
۲ زندگی‌ام بسیار معنادار و هدفمند است.
۳ زندگی‌ام کاملا معنادار و هدفمند است.

۰ فکر می‌کنم جذاب نیستم.
۱ فکر می‌کنم جذاب هستم.
۲ فکر می‌کنم تا حدی جذاب هستم.
۳ فکر می‌کنم خیلی جذاب هستم.

۰ فکر می‌کنم دنیا جای خوبی نیست.
۱ فکر می‌کنم دنیا تا حدی جای خوبی است.
۲ فکر می‌کنم دنیا خیلی جای خوبی است.
۳ فکر می‌کنم دنیا از این بهتر نمی‌تواند باشد.

۰ نتوانستم چیز‌هایی را که می‌خواستم انجام دهم.
۱ بعضی از چیز‌هایی را که می‌خواستم انجام دادم.
۲ بیشتر چیز‌هایی را که می‌خواستم انجام دادم.
۳ تمام چیز‌هایی را که می‌خواستم انجام دادم.


در این پرسش‌نامه ۲۹ عامل موثر در شاد بودن یا نبودن در نظر گرفته شده است. به مواردی که ذکر کردیم نگاه کنید همین‌ها نشان می‌دهد که عامل‌های شکل دهنده شادی چه هستند. برای ارزیابی خود به این موضوعات بیشتر توجه کنید.

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: