گردشگری؛ فرصت سوخته تهران

تهران یکی از کلان شهرهای ایرانی است که می تواند گردشگران مذهبی، درمانی و فرهنگی را جذب کند، ولی در طول این سال ها از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است. در روزهایی که شهر تهران نیازمند یک درآمد پایدار است می توان با فراهم کردن زمینه های پذیرش توریست این نیاز پایتخت را تا اندازی زیادی ارتقا بخشید.
کد خبر: ۲۱۴۲
|
۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
گردشگری؛ فرصت سوخته تهرانشفقنا- احمد اصغری قاجار،کارشناس اقتصاد گردشگری و رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی نوشت: در دنیای امروز و به ویژه در ایران بی تردید صنعت گردشگری جایگزین مناسب تری برای گزینه صنعت نفت است. استفاده صحیح از پتانسیل ها و ظرفیت های جهانگردی ایران می تواند سودی معادل ۲ برابر ذخایر نفتی را به کشور سرازیر کند. آمارها نشان می دهد که بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد دلار از درآمد کشورها از سال ۲۰۰۵ از صنعت جهانگردی تامین می شود که متاسفانه علیرغم جایگاه تاریخی و ویژگی های طبیعی ایران، کشورمان در این کسب درآمد جایگاهی ندارد.

تهران یکی از کلان شهرهای ایرانی است که می تواند گردشگران مذهبی، درمانی و فرهنگی را جذب کند، ولی در طول این سال ها از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است. در روزهایی که شهر تهران نیازمند یک درآمد پایدار است می توان با فراهم کردن زمینه های پذیرش توریست این نیاز پایتخت را تا اندازی زیادی ارتقا بخشید.

فراموش نکنیم که تاریخ کهن ایران که بخشی از آن در تهران به یادگار مانده از بسترهایی است که کشورهای دیگر از آن برای جذب توریست، ایجاد سرمایه و اشتغال استفاده می کنند. فرصتی که تاکنون نه تنها در تهران بلکه در کشور ما به خوبی از آن استفاده نشده است. به  دنبال جذب پایین توریست و نرسیدن به اهدافی که در جذب توریست تعریف می شود، شاهدیم که ابنیه تاریخی و میراث فرهنگی هم گاهی کم اهمیت انگاشته می شوند، به طوری که هر چند گاه یک بار خبر تخریب یکی از ابنیه های تاریخی را که جزیی از هویت ملی ما است می شنویم.

البته شهرداری تهران چند سالی است در کنار سازمان میراث فرهنگی بر ابنیه های تاریخی به خصوص خانه موزه ها سرمایه گذاری می کند و از تخریب بسیاری از این خانه موزه ها پیشگیری کرده است. خانه موزه سیمین و جلال که مدتی پیش شاهد افتتاح آن بودیم یکی از این نمونه هاست که شهرداری تهران به ماندگاری و دسترسی عمومی به آن کمک کرد، اما مسئله ای که در این بین پیش می آید جذب توریست برای این خانه موزه هاست. اتفاقی که شاهد آن هستیم این است که بسیاری از این خانه موزه ها که هزینه های بسیاری برای نگهداشت آن ها صرف می شود کم ترین گردشگر یا بازدید کننده را دارند. کلان شهر تهران با دارا بودن موزه های تاریخی و بی نظیر مثل موزه جواهرات، فرش، موسیقی و اماکن تاریخی مثل کاخ ها، خانه موزه ها و ابنیه کم نظیری مثل عمارت مسعودیه، کارونسرای خانات و … می تواند افراد بسیاری را به خود جذب کند. در این مورد از شهرداری تهران انتظار می رود با برنامه هایی منسجم و معرفی شایسته این اماکن مردم را به این خانه موزه ها جذب کند.

بی شک ابنیه تاریخی، خانه موزه ها و آن چه که پیشینیان می گویند برای ما و آیندگان بی تاثیر نیست. اما چند مدت یک بار شاهدیم که خانه های تاریخی تهران تخریب می شوند. خانه های تاریخی که می توانند تولید کننده منابع ثروت و درآمدهای پایدار برای شهر تهران باشند به حراست بیشتری از سوی شهرداری و ارگان های مربوطه نیاز دارند که گاهی در این زمینه کوتاهی هایی صورت می گیرد.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰