واکنش رسانه های خارجی به استعفای ظریف

شبکه تلویزیونی الجزیره قطر در این خصوص گزارش داد که خبر استعفای ظریف خبری بزرگ و سنگین برای ایران است. ظریف، سیاستمدار و یک شخصیت دانشگاهی است که بیش از 25 سال، تجربه حضور در سازمان ملل متحد و نمایندگی ایران را در کارنامه خود دارد. ظریف از سال 2013 و پس از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان وزیر امور خارجه ایران انتخاب شد.
کد خبر: ۲۲۴۳
|
۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳
واکنش رسانه های خارجی به استعفای ظریف
خبر استعفای ظریف در رسانه های خارجی بازتاب گسترده ای یافت.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف در اینستاگرام از استعفای خود سخن گفت، اما هنوز مشخص نیست که روحانی با این استعفا موافقت خواهد کرد یا نه. در صورت موافقت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با این استعفا، ظریف از وزارت امور خارجه ایران کنار خواهد رفت.

شبکه تلویزیونی الجزیره قطر در این خصوص گزارش داد که خبر استعفای ظریف خبری بزرگ و سنگین برای ایران است. ظریف، سیاستمدار و یک شخصیت دانشگاهی است که بیش از 25 سال، تجربه حضور در سازمان ملل متحد و نمایندگی ایران را در کارنامه خود دارد.  ظریف از سال 2013 و پس از پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان وزیر امور خارجه ایران انتخاب شد.

ظریف وعده داد تا ترامپ را غافلگیر کند
ظریف، تیم مذاکره کننده ایران را رهبری کرد و تلاش داشت که از هر گونه رویارویی با غرب جلوگیری کند. وی به همراه تیم مذاکره کننده اش توانست به توافق هسته ای با گروه 5+1 دست یابد، توافقی که آمریکا سال گذشته از آن خارج شد.

به گزارش شبکه المنار لبنان،رسانه های ایرانی در ارتباط با علل پشت پرده این استعفا گفته اند که فشارها علیه وی و دولت روحانی از سوی محافظه کاران و رد تصویب الحاق ایران به « اف ای تی اف» از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام از علل عمده این استعفا است. ظریف در ماه گذشته موافقت خود را با الحاق ایران به کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) اعلام کرده بود.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) خبر استعفای ظریف را بازتاب داد.  بخش عربی خبرگزاری فرانسه و فرانس 24، با قطع تمامی برنامه های خود، به صورت فوری، خبر استعفای ظریف را پوشش و گزارش داد که خبر استعفای ظریف درحالی منتشر می شود که وی همچنان به خاطر خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای، زیر فشار شدید قرار دارد.

 بخش عربی خبرگزاری آناتولی ترکیه، خبر استعفای ظریف را به عنوان اصلی ترین اخبار صفحه نخست خود کار کرد.

سکوت لاریجانی 
جلسه علنی مجلس امروز سه شنبه صبح به روال همیشه برگزار شد و با وجود آنکه انتظار می‌رفت در نطق نخستین، علی لاریجانی نسبت به استعفای محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران موضع‌گیری کند اما این جلسه با سکوت و عدم اشاره او به استعفای آقای ظریف ادامه یافت.

همزمان و به گزارش رسانه های داخلی ایران، ۱۵۰ نماینده مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران خواهان تداوم حضور محمد جواد ظریف در وزارت امور خارجه شده‌اند.


علی‌رضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شب گذشته در تویترش در واکنش به استعفای ظریف نوشته بود: «فردا قبل از جلسه علنی مجلس پشت پرده های استعفا را بحث خواهیم کرد.» با این حال تا کنون هیچ خبری مبنی بر برگزاری جلسه غیرعلنی و بررسی پشت پرده استعفای ظریف رسانه‌ای نشده است نه از سوی نمایندگان مجلس و نه حتی فراکسیون امید. فراکسیون امید به فراکسیون اصلاح‌طلبان مجلس دهم گفته می‌شود. محمدرضا عارف ریاست فراکسیون امید را بر عهده دارد. او نیز تا کنون واکنشی به استعفای ظریف نداشته است.

رحیمی در ادامه جلسه علنی امروز مجلس گفت: «روحانی شهامت داشته باشد و استعفای ظریف را رد کند. مخالفان ذوق‌مرگ نشوند. آقای لاریجانی اعلام موضع کنید.» علی لاریجانی این بار نیز پاسخ شفافی نمی‌دهد و موضعگیری مشخصی ندارد.

در همین حال حشمت‌الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت مجلس خبر داده که «موضوع استعفای ظریف در نشست فوق العاده امروز این کمیسیون بررسی می‌شود.»

تکذیب پذیرش استعفا توسط رییس‌جمهوری
محمد جواد ظریف در اقدامی غیرمنتظره شب گذشته با قراردادن پیامی دراینستاگرام استعفای خود را اعلام کرد. او در حساب رسمی اینستاگرام خود چنین نوشت «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش میخواهم. شاد و سربلند باشید.»

با این حال محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران به سرعت در واکنش به استعفای ظریف و اخباری مبنی بر پذیرش استعفای آن نوشت «اخبار منتشر شده مبنی بر پذیرش استعفای ظریف از سوی رییس‌جمهوری قویا تکذیب می‌شود.»

با وجود سکوت رییس‌مجلس و آغاز خاموش جلسه علنی بدون اشاره به خبر داغ شب گذشته در ایران، نمایندگان مجلس در شبکه‌های اجتماعی به استعفای ظریف واکنش نشان داده‌اند.

«شادی دشمنان ایران از استعفای ظریف»
مصطفی کواکبیان، نماینده تهران در همین زمینه در تویترش نوشته «بی شک از استعفای دکتر ظریف در وضعیت کنونی، نه تنها مردم و دولت و نظام نفعی نخواهد برد بلکه دشمنان سرافرازی ملت ایران خرسند خواهند شد. البته اکثریت اعضای کمیسیون سیاست خارجی مجلس بلكه اکثریت قاطع نمایندگان از رئیس جمهور‌ میخواهند هرگز چنین استعفایی را نپذیرد.»

او همچنین خبر داده که ۱۵۰ نماینده مجلس پای نامه به رییس‌جمهوری برای ماندن ظریف در وزارت امور خارجه را امضا کرده‌اند.

علیرضا رحیمی از جمله نخستین نمایندگانی که شب گذشته در تویترش به خبر استعفای ظریف واکنش نشان داده بود با انتقاد از از سوی محافظه‌کاران مواجه شده است. او درباره ظریف چنین تویت کرده بود: «ظریف، دومی ندارد. جانشین او یا با کرنش مدیریتی خسارت ساز خواهد شد و یا به نام انقلابیگری دستاوردهای زیادی را بر باد خواهد داد. اگر استعفای ظریف جدی و قطعی باشد ثابت می‌کند خنجر مخالفان داخلی اثرگذار بوده است.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهوری که در تویتر به نوشتن تویت‌های استعاریک مشهور است امروز سه‌شنبه چنین تویت کرد: «امان از ناهماهنگی‌ها»

برخی خبرنگاران پای پیام آشنا از او خواسته‌اند تا یک بار هم شده مواضع شفافی بگیرد و صریح‌تر بنویسد ناهماهنگی با کی و چی؟

دیدار روز دوشنبه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با رهبر ایران، رییس‌جمهوری و تصاویر منتشر شده از حضور سردار سلیمانی و عدم حضور محمد جواد ظریف این شائبه را بر انگیخت که شاید استعفای ظریف به خاطر ناهماهنگی صورت گرفته در سفر رییس‌ جمهوری یک کشور به ایران بوده است. به ویژه اینکه تصویری از ظریف در این دیدارها منتشر نشده است. خبرنگاران به آقای آشنا متذکر شده‌اند اگر حسن روحانی از پس حمایت از وزیرش بر نمی‌آید استعفا بدهد.

در سفر اخیر به چین هم علی لاریجانی، رییس مجلس ایران و هم محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران حضور داشتند. در آن دیدار علی لاریجانی پیام و سلام رهبر ایران را به رییس‌جمهوری چین رساند.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰