درگذشت خشایار الوند؛ خالق شادی و سرور، جامه مرگ به تن کرد

الوند کار در سینما را از سال ۱۳۶۳ با مشاغلی مانند دستیار و برنامه‌ریز شروع کرد. الوند بعد از آن به نگارش فیلمنامه پرداخت و فیلمنامه‌های مزاحم و برگ برنده را نوشت. همچنین او به همراه فرهاد توحیدی به عنوان نویسنده فیلمنامه در مجموعه دایره تردید که از کارهای تلویزیونی بود شرکت داشت. فیلم‌های تلویزیونی اعتراف، شاهد و قسمت‌هایی از مجموعه کمربندها را ببندیم نیز از جمله فعالیت‌های او در زمینه نویسندگی است.
کد خبر: ۲۲۶۱
|
۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۸
درگذشت خشایار الوند؛ خالق شادی و سرور، جامه مرگ به تن کرد


زندگی امروز- خشایار الوند (زاده ۱۳۴۶، درگذشته ۹ اسفند ۱۳۹۷) فیلمنامه‌نویس ایرانی بود.او برادر سیروس الوند (کارگردان سینما و تلویزیون) بود. 

الوند کار در سینما را از سال ۱۳۶۳ با مشاغلی مانند دستیار و برنامه‌ریز شروع کرد. الوند بعد از آن به نگارش فیلمنامه پرداخت و فیلمنامه‌های مزاحم و برگ برنده را نوشت. همچنین او به همراه فرهاد توحیدی به عنوان نویسنده فیلمنامه در مجموعه دایره تردید که از کارهای تلویزیونی بود شرکت داشت. فیلم‌های تلویزیونی اعتراف، شاهد و قسمت‌هایی از مجموعه کمربندها را ببندیم نیز از جمله فعالیت‌های او در زمینه نویسندگی است.

سریال‌ها

سالنام سریالسمتکارگردانشبکه پخش‌کننده
۱۳۸۲–۸۳نقطه چینیکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه سه
۱۳۸۳کمربندها را ببندیمیکی از نویسندگانمهدی مظلومیشبکه سه
۱۳۸۴شبهای بررهیکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه سه
۱۳۸۵باغ مظفریکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه سه
۱۳۸۶گنج مظفریکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه نمایش خانگی
۱۳۸۷مرد هزار چهرهیکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه سه
۱۳۸۸مرد دو هزار چهرهیکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه سه
۱۳۸۸–۹۱قهوه تلخیکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه نمایش خانگی
۱۳۸۸مسافراننویسندهرامبد جوانشبکه سه
۱۳۹۰پایتختیکی از نویسندگانسیروس مقدمشبکه یک
۱۳۹۰ساخت ایراننویسنده (برخی قسمت‌ها)محمدحسین لطیفیشبکه نمایش خانگی
۱۳۹۱–۹۲ویلای منیکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه نمایش خانگی
۱۳۹۲شوخی کردمیکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه نمایش خانگی
۱۳۹۲پایتخت ۳یکی از نویسندگانسیروس مقدمشبکه یک
۱۳۹۳–۹۴در حاشیهیکی از نویسندگانمهران مدیریشبکه سه
۱۳۹۳–۹۴پایتخت ۴یکی از نویسندگانسیروس مقدمشبکه یک
۱۳۹۵علی‌البدلیکی از نویسندگانسیروس مقدمشبکه یک
۱۳۹۵دیوار به دیوارسرپرست نویسندگان و یکی از نویسندگانسامان مقدمشبکه سه
۱۳۹۶دیوار به دیوار ۲سرپرست نویسندگان و یکی از نویسندگانسامان مقدمشبکه سه
۱۳۹۶پایتخت ۵یکی از نویسندگانسیروس مقدمشبکه یک
۱۳۹۶–۹۷گلشیفتهطراح فیلمنامهبهروز شعیبیشبکه نمایش خانگی


فیلم سینمایی

سالنام فیلمسمتکارگردان
۱۳۸۰مزاحمنویسندهسیروس الوند
۱۳۸۲برگ برندهنویسندهسیروس الوند
۱۳۸۵هر چی تو بخواینویسندهمحمد متوسلانی
۱۳۸۷کیش و ماتنویسندهجمشید حیدری
۱۳۸۹شیش و بشمشاور فیلمنامهبهمن گودرزی
۱۳۹۶آبی به رنگ آسماننویسندهامیر رفیعی

بیوگرافی


علت مرگ خشایار الوند چه بود؟ 

خشایار الوند، نویسنده، طراح ایده و طرح و سرپرست نویسندگان سینما و تلویزیون، در آثاری همچون سریال تلویزیونی «شب‌های برره»، سریال تلویزیونی «پایتخت ۵» و سریال تلویزیونی «مرد هزارچهره» فعالیت داشته است.

درگذشت خشایار الوند؛ خالق شادی و سرور، جامه مرگ به تن کردفرارو- خشایار الوند فیلمنانویس موفق کشورمان که بیشتر مخاطبان او را با آثار طنزی، چون «نقطه چین»، «در حاشیه» و «مجموعه‌های پایتخت» می‌شناسند، بر اثر سکته قلبی درگذشت.

برزو ارجمند بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون صبح امروز در پستی اینستاگرامی درگذشت این فیلمنامه نویس را اعلام کرد.

ارجمند در پست اینستاگرامی خود نوشته بود: غیرقابل باوره، خشایار جانم روحت شاد. سلام من و به پدرم و عارف برسون...

پ. ن: خشایار الوند نویسنده اثاری، چون قهوه تلخ و پایتخت درگذشت. تسلیت به خانواده مهربانش».
 
 
الهام غفوری تهیه کننده سریال پایتخت  درباره خبر درگذشت مرحوم خشایار الوند نویسنده این سریال گفت متاسفانه این خبر صحت دارد و دقایقی پیش با خبر شدیم که آقای الوند بر اثر سکته قلبی درگذشت.

تشریح فعالیت سینمایی خشایار الوند
خشایار الوند کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال ۱۳۸۰ در فیلم مزاحم به کارگردانی سیروس الوند به عنوان نویسنده فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال شب‌های برره، بیشتر نبود، اما تجربه خوبی برای خشایار الوند محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون خسرو شکیبایی، میترا حجار، امین حیایی و همایون ارشادی را تجربه کرد.

خشایار الوند در سال ۱۳۸۴ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم خشایار الوند در این سال، فعالیت در سریال شب‌های برره به کارگردانی مهران مدیری محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی خشایار الوند فعالیت در سریال شب‌های برره بوده است. خشایار الوند سال ۱۳۸۴ سریال شب‌های برره به عنوان نویسنده فعالیت داشته است که توانست با مهارتش، جای خود را میان اهالی فضای تلویزیون مطرح کند. خشایار الوند توانست با فعالیت در سریال شب‌های برره تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگران بزرگ و باتجربه‌ای نظیر مهران مدیری، سیامک انصاری، سعید پیردوست و محمد شیری توانست سطح کاری او را متحول کند.

علت مرگ خشایار الوند نویسنده پایتخت و شب‌های برره چه بود؟
 
دلخوری الوند از مهران مدیری
خشایار الوند نویسنده‌ای که سال‌ها در گروه مهران مدیری حضور داشت مدتی کوتاه پیش از اکران «ساعت ۵عصر» نخستین تجربه سینمایی مدیری به گلایه از حذف نامش از اقلام تبلیغاتی فیلم پرداخته بود. و گفته بود من مسیر خودم را خواهم رفت از این رو خیلى بعید است که دیگر با مدیرى همکارى کنم.
 
خشایار الوند علاوه‌بر سریال شب‌های برره، سال ۱۳۹۶ در سریال پایتخت ۵ نیز فعالیت داشته است. خشایار الوند این‌بار با سیروس مقدم یعنی کارگردان سریال پایتخت ۵ و هنرمندانی، چون محسن تنابنده، ریما رامین‌فر، احمد مهران‌فر و علیرضا خمسه همکاری داشت.

با اینکه خشایار الوند را بیشتر بعنوان نویسنده می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. خشایار الوند علاوه‌بر نویسنده به‌عنوان طراح ایده و طرح، سرپرست نویسندگان، بازیگر و طراح نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است. مهم‌ترین آثار خشایار الوند در حرفه‌ی طراح ایده و طرح، سریال گلشیفته، سریال دیوار به دیوار و سریال دارا و ندار است. مهم‌ترین آثار خشایار الوند در حرفه‌ی سرپرست نویسندگان، سریال دیوار به دیوار ۲، سریال دیوار به دیوار و سریال در حاشیه است. مهم‌ترین اثر خشایار الوند در حرفه‌ی بازیگر، فیلم آوار است. مهم‌ترین اثر خشایار الوند در حرفه‌ی طراح، سریال دست بالای دست است.
 
یکی از ویژگی‌های حرفه‌ای خشایار الوند آن بود که در مدت زمان فعالیت خود، هم در تلویزیون و هم در سینما حضور داشته است. خشایار الوند را باید بیشتر نویسنده تلویزیون بدانیم چرا که ۷۸% آثار وی تلویزیونی و ۲۲% آثارش سینمایی است.
 
در واقع خشایار الوند از مجموع ۲۷ اثری که در کارنامه دارد، در ۲۱ اثر در تلویزیون با نام‌های سریال پایتخت ۵، سریال دیوار به دیوار ۲، سریال علی البدل، سریال پایتخت ۴، سریال در حاشیه، سریال پایتخت ۳، سریال گنج مظفر، سریال ویلای من، سریال شوخی کردم، سریال پایتخت ۱، سریال ساخت ایران، سریال دست بالای دست، سریال قهوه تلخ، سریال مرد دوهزارچهره، سریال مامور بدرقه، سریال مرد هزارچهره، سریال یک وجب خاک، سریال باغ مظفر، سریال شب‌های برره، سریال اعتراف و سریال شاهد نام‌های و در ۶ اثر در سینما با نام‌های فیلم آبی به رنگ آسمان، فیلم ساعت ۵ عصر، فیلم کیش و مات، فیلم هر چی تو بخوای، فیلم برگ برنده و فیلم مزاحم فعالیت داشته است.


درگذشت خشایار الوند نویسنده سریال های پرمخاطب پایتخت و شب های برره جامعه هنری را در اندوه بزرگی فرو برد و هنرمندان با انتشار پست هایی درگذشت این فیلمنامه نویس کشورمان را تسلیت گفتند.

فرارو- درگذشت خشایار الوند، فیلمنامه نویس و هنرمند شناخته شده موجی از واکنش ها را در فضایی مجازی از سوی هنرمندان حوزه سینما و تلویزوین در پی داشت.

خشایار الوند که نویسنده آثار محبوبی همچون پایتخت، قهوه تلخ، شب های برره، باغ مظفر، مرد هزار چهره و ... صبح امروز بر اثر حمله قلبی از دنیا رفت.

هنرمندان و چهره های کشورمان ناباورانه درگذشت خشایار الوند چهره سرشناس دنیای فیلمنامه نویسی را تسلیت گفتند.

برزو ارجمند اولین نفری بود که خبر درگذشت خشایار الوند را به اشتراک گذاشت و با انتشار عکس بالا درباره این اتفاق ناگوار نوشت :غیرقابل باوره، خشایار جانم روحت شاد ... سلام من و به پدرم و عارف برسون...

پ ن:خشایار الوند نویسنده قهوه تلخ و پایتخت درگذشت .... تسلیت به خانواده مهربانش ....


درگذشت خشایار الوند؛ خالق شادی و سرور، جامه مرگ به تن کردبهروز شعیبی برای درگذشت ناباورانه خشایار الوند نوشت: باورش بسیار سخته ... امروز صبح در کمال ناباوری ... خشایار الوند سفر کرد ...و ما بهت زده ماندیم ...خشایار جان سفر بخیر ...

بهرام رادان برای درگذشت خشایار الوند با اندوهی فراوان نوشت: وقت رفتن نبود خشایار....


حسن فتحی با اندوهی فراوان درگذشت خشایار الوند را تسلیت گفت و نوشت: خشایار الوند، فیلمنامه نویس جوان و خوش قریحه و همیشه خندان سینما و تلویزیون ایران درگذشت. این ضایعه جانگداز را به فیلمساز پیشکسوتمان جناب سیروس الوند و خانواده داغدار آن مرحوم تسلیت عرض کرده و برای بازماندگان طول عمر با عزت را آرزومندیم . یادش گرامی و پاینده باد.

 مهناز افشار برای درگذشت خشایار الوند نوشت: خشایار الوند هم رفت ... دوباره نزدیک به عید شد ... دوباره یک عزیز رفت ... دوباره یک هنرمند ... قلبش آروم بود اما ایستاد...روحش شاد...

شهره سلطانی در اندوه درگذشت خشایار الوند نوشت: قلبم درد گرفت ، خبر دردناکی بود ... تسلیت...

 
محسن کیایی با انتشار این پست درگذشت خشایار الوند را تسلیت گفت و نوشت: عجب روزگار بدی است ،باز هم اسفند باز هم از دست دادن یه جوون عزیز و هنرمند ،خشایار عزیز روحت شاد ،خدا به خانواده ات صبر بده .(نویسنده آثاری همچون پایتخت ،قهوه تلخ و....)


مهران احمدی هم برای درگذشت ناباورانه خشایار الوند نوشت: خشایا عزیز باورم نیست که رفتی و چقدر باید این کلام را تکرار کرد..... روحت شاد ....خشایار الوند نویسنده پایتخت قهوه تلخ و...دیشب بر اثر عارضه قلبی درگذشت....

هادی کاظمی هم برای درگذشت خشایار الوند نوشت: درود و بدرود خشایار جونم ... باور کردنی نبود ... باورم نمیشه ... چقدر تو باحال بودی آخه ... چقدر با متن هات بازی کردیم، مرد دوستداشتنی دیدار تا به اون دنیا "فاتــحه"

 پرویز پرستویی هم با انتشار پستی درگذشت خشایار الوند را تسلیت گفت و نوشت: خشایار الوند عزیز فیلمنامه نویس قهوه تلخ،پایتخت وبسیاری از کارهای تلویزیون و سینما صبح امروز براثر سکته قلبی درگذشت. تسلیت به خانواده محترمش ، تسلیت به فیلمساز پیشکسوتمان سیروس الوند عزیز. روحش شاد ویادش گرامی..

احمد احمدی تهیه کننده کشورمان هم برای درگذشت خشایار الوند نوشت: یکی از غم انگیزترین اتفاقات سال خشایار الوند عزیز نویسنده آثار طنزی چون مردهزارچهره شب های برره باغ مظفر پایتخت علی البدل قهوه تلخ و برخی آثار مهران مدیری در اثر سکته قلبی ، از میان ما رفت. خداوند به خانواده محترم و دخترکوچولوی عزیزش صبر بده ...

احمد ایراندوست هم برای درگذشت خشایار الوند نوشت: خشایار الوند درگذشت روحش شاد ....عجب روزگاریه یادش بخیر برره خیلی دوست داشتنی و با محبت بود....ایست قلبی منجر به فوت این نویسنده توانا از جمله پایتخت بود...تسلیت به استاد سیروس الوند و خانواده محترم...

شبنم مقدمی نیز در یادداشتی کوتاه نوشت: به مادرم گفتم ؛ دیگر تمام شد... گفتم : همیشه پیش از آن که فکر کنی، اتفاق می افتد...باید برای روزنامه ، تسلیتی بفرستیم... (فروغ فرخزاد)

چگونه «مرحوم » خطابت کنیم مرد؟ زبانم نمی چرخد بگویم«روحت شاد»...این چه داغی بود آخر ِ این سال ِ عجیب بر دل ما ‌‌و سینما گذاشتی؟...چقدر داستان ِ نانوشته...چقدر قهقهه و‌لبخند...چقدر خلاقیت و چقدر آینده با خودت بردی خشایار...چه حیف...هزار دریغ و‌ درد هزار افسوس... کاش حالت حالا بهتر از ما باشد...امن و‌ امان باشی در آغوش خدا...با آن لبخند همیشگی...یقین دارم خدا دوستت داشت ، خدا دوستت دارد...

کابوس ِ بی تمام ِ هجرت ِ آن ها که دوست شان می داریم...پیرامون مان می چرخد مدام...‌ و ما ، باز مهر و‌ عاطفه ‌و توجه و‌معرفت مان را از هم دریغ می کنیم...کاش به خود بیاییم...

ناباورانه، درگذشت خشایار الوند، نویسنده ی مجموعه های «پایتخت»، «قهوه تلخ» و بسیاری از سریال ها و‌فیلم های خاطره ساز ِ این سال ها را، به خانواده ی سینما و تلویزیون ، و خانواده ی محترم الوند، تسلیت می گویم. روانت آرام... مرد ِ همیشه پر لبخند...خوش اخلاق ترین.

واکنش هنرمندان به درگذشت خشایار الوند

امیر مهدی ژوله فیلمنامه نویس و از دوستانم خشایار الوند هم در یادداشتی برای او نوشت:

سياه.
پسركي پدرش را با صورت روي زمين ديد.دختر شش ساله فكر كرد بازيست،مي خنديد.زني تنها شد.كمر برادري شكست.پسرك دور از چشم خواهرش تك تك زنگ زد به دوستان پدر:سلام بابام مرد.

اشك اشك اشك.اشك حسرت،اشك حيرت .اشكِ پس چي شد همه كارهايي كه داشتي.همه ارزوهايي كه كردي.

فردا يا پس فردا خاك ميريزند رويش.روي صورتش كه هميشه ميخنديد.روي همه شور و هيجانش وقتي يكي از سكانسهايش را براي جمع تعريف ميكرد.روي همه ارزوهايي كه داشت.

اين شادروان را نچسبانيد بيخ اسمش.بگذاريد هنوز ناباور باشيم به مرگش.بگذاريد شوك باشيم هنوز.بگذاريد منتظر باشيم اين شوخي بي مزه تمام شود و خشايار برگردد سر جدول هاي نيمه تمامش.

بايد ارام شويم.بايد اشكها را پاك كنيم.بايد بنشينيم دورهم،عقل ها را روي هم بگذاريم ببينيم چطور بايد براي دردانه شش ساله ش نبودن را معنا كنيم.

اعلام جزئیات تشییع پیکر خشایار الوند
پیکرمرحوم خشایار الوند روز شنبه ۱۱ اسفند از مقابل خانه سینما تشییع خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از روابط عمومی کانون فیلمنامه نویسان، پیکر مرحوم خشایار الوند روز شنبه 11 اسفند ماه ساعت 10 صبح از خانه سینمای وصال تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده می‌شود.

همچنین مراسم ترحیم این فیلم نامه نویس روز دوشنبه 13 اسفند ماه ساعت 17 تا 18:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار خواهد شد.

خشایار الوند صبح  امروز (پنجشنبه 9 اسفند) به دلیل ایست قلبی در گذشت.

خشایار الوند متولد سال 1346 بود و تا به امروز فیلمنامه سریال‌های طنزی مانند «نقطه چین»، «شب های برره»، «باغ مظفر»، «گنج مظفر»، «مرد هزار چهره»، «مرد دو هزار چهره»، «قهوه تلخ»، «ویلای من»، «شوخی کردم» و «در حاشیه»، «پایتخت»، «پایتخت 3»؛ «پایتخت 5»، «پایتخت 4»، «علی‌البدل»، «کمربندها را ببندیم»، «مسافران»، «دیوار به دیوار» و «دیوار به دیوار 2» را نگارش کرده بود.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰