کیم و ترامپ در بن بست

توافق نیمه تمام خلع سلاح هسته‌ای

در حالیکه واشنگتن خواستار خلع سلاح کامل هسته‌ای پیونگ‌یانگ است، کره شمالی نیز از ایالات متحده می خواهد که «چتر حمایت هسته‌ای» خود را از سر متحدان آسیایی و کشورهای همسایه کره‌شمالی بردارد.
کد خبر: ۲۲۶۲
|
۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۶
توافق نیمه تمام خلع سلاح هسته‌ایزندگی امروز- دومین نشست رئیس جمهوری ایالات متحده و رهبر کره شمالی در هانوی، پایتخت ویتنام زودتر از آنچه پیش‌بینی شده بود بدون امضای هرگونه توافق خلع سلاح هسته‌ای پایان یافت.

به گزارش یورو نیوز- کاخ سفید روز پنج‌شنبه ۲۸ فوریه، پس از پایان دومین روز نشست دونالد ترامپ با کیم جونگ اون اعلام کرد که در این نشست هیچ توافقی برای خلع سلاح کره شمالی حاصل نشد اما « دو رهبر مذاکرات مثبتی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای و مسائل اقتصادی» داشتند.


سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای مذاکره میان رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی را سازنده خواند و افزود که باید منتظر ملاقات‌های دیگری میان دو رهبر در آینده بود.

وی همچنین از لغو صرف نهار دونالد ترامپ با کیم جونگ اون و مراسم امضای توافقی که برای بعد از ظهر روز پنج‌شنبه برنامه‌ریزی شده بود خبر داد.

این تغییرات در برنامه دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی باعث پائین آمدن ارزش پول در کره جنوبی و سقوط ارزش سهام در بازارهای بورس منطقه شد.

ترامپ: کره شمالی خواستار برداشته شدن کامل تحریم‌ها بود اما ما نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم
دونالد ترامپ در نشست مطبوعاتی پس از دیدار با رهبر کره‌شمالی ضمن سازنده خواندن مذاکرات خود با کیم جونگ اون گفت که برغم عدم دستیبابی به توافق، کره شمالی به توقف آزمایشات هسته‌ای و موشکی پایبند خواهد ماند.

رئیس جمهوری ایالات متحده درباره قول رهبر کره شمالی برای توقف آزمایشات موشکی و هسته‌ای اظهار داشت: «او قصد ندارد مجددا به آزمایشات موشکی و هسته‌ای دست بزند؛ من حرف او را قبول می‌کنم و امیدوارم همین کار را انجام دهد.»

وی رهبر ۳۴ ساله کره شمالی را دارای «شخصیتی خاص» خواند و گفت: «ما گزینه‌های داشتیم اما اینبار تصمیم گرفتیم که هیچ کدام را انجام ندهیم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا تمایل پیونگ یانگ به توقف تحریم‌ها باعث نیمه‌تمام ماندن مذاکرات امروز بوده است گفت: «آنها خواستار برداشته شدن کامل تحریم‌ها بودند اما ما نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم.»

وی همچنین اظهار داشت: «من به شدت مایلم که این تحریم‌ها را بردارم زیرا این کشور (کره شمالی) دارای توانایی‌های بالقوه زیادی برای رشد و پیشرفت است.»

آقای ترامپ افزود که رهبر کره‌شمالی به خلع سلاح هسته‌ای تمایل دارد اما می‌خواهد که این خلع سلاح را در مناطقی از کشورش اعمال کند که اهمیت کمتری برای ما دارند.

در ادامه این نشست خبری، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده با ابراز خوش‌بینی درباره آینده مذاکرات با پیونگ یانگ تاکید کرد که رهبر کره شمالی برای عملی کردن تمام خواسته‌های واشنگتن آمادگی لازم را نداشت.

وی همچنین افزود: «فکر می کنم که در روزها و هفته‌های آینده با ادامه تلاش‌ها به نقطه‌ای برسیم که جهان منتظر آن است یعنی: خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و کم کردن تهدیدها علیه مردم آمریکا و مردم جهان.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دیدار‌ آتی با رهبر کره شمالی افزود که در جلسه امروز برای انجام نشست سوم با کیم جونگ اون هیچ توافق و گفتگویی نشده است.

کیم جونگ اون: اگر تمایلی به خلع سلاح هسته‌ای نداشتم اینجا نبودم
رهبر کره شمالی صبح روز پنج‌شنبه پیش از آغاز دومین روز از نشست خود با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در جمع خبرنگاران گفته بود که مایل به خلع سلاح هسته‌ای است و در غیر اینصورت نشست دومی در کار نبود.

کیم جونگ اون و دونالد ترامپ صبح روز پنج‌شنبه دومین روز مذاکرات خود در پایتخت ویتنام را با ابراز امیدواری نسبت به بهبود روابط و حل مساله خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی آغاز کردند.

رهبر کره شمالی در پاسخ به سوالی درباره تمایل خود به کنار گذاشتن سلاح هسته‌ای گفت: «اگر تمایلی به این کار نداشتم الان اینجا نبودم.» دونالد ترامپ نیز در واکنش به این پاسخ کیم جونگ اون، خطاب به خبرنگاران گفت: «این احتمالا بهترین پاسخی است که شما تا به حال شنیده‌اید.»

با وجود این در طی این نشست مطبوعاتی پیش از مذاکرات نیز رهبران دو کشور، وعده مشخصی در زمینه رسیدن به توافق برای خلع سلاح هسته‌ای ندادند. دونالد ترامپ در این جلسه اعلام کرد که برای هسته‌ای زدایی کره شمالی عجله‌ای ندارد. وی گفت: «من از همان ابتدا هم گفتم که سرعت برایم مهم نیست. من از اینکه دیگر موشک و راکت‌های هسته‌ای آزمایش نمی‌شوند، ممنون و قدردان هستم.»

از سوی دیگر رهبر کره شمالی نیز در پاسخ به خبرنگاران درباره اطمینان از دستیابی به توافق گفت: «خیلی زود است که این را بگویم اما نمی توانم بگویم بدبین هستم. من احساس می‌کنم که نتایج خوبی حاصل خواهد شد.»

در حالیکه واشنگتن خواستار خلع سلاح کامل هسته‌ای پیونگ‌یانگ است، کره شمالی نیز از ایالات متحده می خواهد که «چتر حمایت هسته‌ای» خود را از سر متحدان آسیایی و کشورهای همسایه کره‌شمالی بردارد.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰