ازدواج با همکار چه مزایا و معایبی دارد؟

معمولاً برای این زوج ها فاصله قرار دادن میان کار و زندگی سخت و گاه غیر ممکن است. به همین دلیل آنها مشکلات کاری را وارد زندگی مشترک و مشکلات و دعواهای زناشویی شان را وارد محیط کار می کنند.
کد خبر: ۲۴۲۵
|
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
ازدواج با همکار چه مزایا و معایبی دارد؟


زندگی امروز- ازداوج با همکار مزایا، معایب و جنبه های گوناگونی دارد. کار کردن در یک محیط برای زن و شوهرها، هم می‌تواند مسائل مثبتی را در پی داشته باشد و هم منفی.

ویژگی‌های مثبت این رابطه این است که افراد مدام از حال هم خبر دارند؛ مشکلات همدیگر را می‌شناسند و همدیگر را بیشتر درک می‌کنند؛ اما این موضوع عواقب منفی‌ای هم دارد.

این عواقب بستگی به شخصیت افراد دارد؛ برای مثال مردی که روحیه مردسالارانه دارد، نمی‌تواند با زنی که مقامی بالاتر از او دارد زندگی موفقی داشته باشد. یا اینکه در بعضی مواقع نظارت‌های بیش از حد و دخالت در مسائل کاری به قصد حمایت می‌تواند برای افراد مشکلاتی ایجاد کند. در چنین شرایطی بودن یک زن و شوهر در یک محیط کاری، هم می‌تواند به ارتباط کاریشان صدمه بزند و هم زندگی مشترکشان را دچار مشکل کند.

ازدواج کردن با همکار خوب است یا نه؟
ازدواج با همکار، هم رشته، هم حرفه و... ممکن است دو طرف را تا عرش بالا ببرد یا عکس این قضیه اتفاق بی‌افتد و زندگی‌شان را متلاشی کند. اما چطور تشخیص بدهیم خود ما اگر در چنین موقعیتی قرار بگیریم جز دسته‌ی نگون‌بخت خواهیم بود یا سعادتمند؟ یا بطور کلی میتوان گفت که ازدواج با همکار خوب است یا نه؟ در ادامه مزایا و معایب اینگونه ازدواج را برایتان مطرح میکنیم تا خودتان بتوانید با توجه به شرایط تان تصمیم گیری کنید.

مزایا ازدواج با همکار
1- وقتی همکار فرد، خواستگارش می شود بدین معناست که این دو نفر ماهها و یا حتی سالها در کنار هم بوده اند و با هم آشنا هستند. همین آشنایی باعث شناخت بهتر و کامل‌تر فرد از همکارش شده و شرایطی را حاصل می‌کند تا طرفین به سمت یک ازدواج آگاهانه حرکت نموده و در تشکیل زندگی مشترکشان موفق تر از دیگران باشند.

2- وقتی زن و مرد هر دو در یک شغل مشغول به کار باشند بسیار بهتر از دیگران می توانند فرد مقابل را درک کنند زیرا با مشکلات و معضلات شغلشان آشنایی کامل دارند. مثلاً وقتی یک خانم پرستار با یک آقای پزشک ازدواج می‌کند؛ هر دوشان نسبت به شغل فرد مقابل شناخت و آگاهی کامل داشته و می دانند که شغل نامزدشان دارای محدودیت ها و مشکلاتی است که آنها به عنوان یک همسر باید این معضلات و محدودیت ها را درک کنند و فرد مقابل را در تحمل این سختی ها یاری رسانند. در حالی که اگر همین خانم پرستار با آقایی که کارمند است یا شغل آزاد دارد ازدواج کند در بسیاری از امور چون مواقع ضروری و شیفت های شبانه، ساعات کاری زیاد،‌خستگی فراوان، حساسیت های روحی و… نمی تواند همسر خود را درک کند و همین امور باعث ایجاد تنش هایی در زندگی زناشویی شان می شود.

3- حضور همسر در محیط کار باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می شود. به بیان دیگر وقتی فرد حس می کند که همسرش در کنار اوست و در مواقع نیاز می تواند به وی تکیه کند اعتماد به نفسش بالا رفته و روحیه اش بهتر می شود.

4- افزایش اعتماد به نفس و داشتن روحیه بالا، باعث افزایش انرژی و در نتیجه کارایی افراد می شود.

معایب ازدواج با همکار
1- بسیاری گمان می‌کنند که چون چند سال است با خواستگارشان همکارند پس او را کامل می شناسند به همین دلیل به اموری چون صحبتهای جدی و منطقی و تحقیق اهمیت نداده و از انجام آنها خودداری می کنند. در حالی که تحقیقات محلی یکی از اصول شناخت کاملتر فرد محسوب می شود. برخی از خصلت های فردی تنها در خانواده و محله بروز می یابند.

2- گاهی اتفاق می افتد که خواستگار همکار جز رده روسا و مدیران محسوب می شود. همین امر محدودیت ها و معذوریت های فراوانی برای فرد مقابل به همراه می آورد. مثلاً اگر خانم قصد ازدواج با مدیر خود را نداشته باشد و پاسخش به خواستگاری وی منفی باشد احتمالا آینده شغلی اش تا حدودی به خطر می افتد. وجود این قبیل مشکلات بسیاری را از دادن پاسخ منفی می ترساند یا وادار به دادن جواب مثبت و در نتیجه تشکیل زندگی ناموفق می کند.

3- پاسخ منفی به خواستگاری که جز همکاران معمولی نیز می باشد خالی از مشکل نبوده و یقیناً بر روابط کاری طرفین و نحوه برخورد آنها با یکدیگر تاثیر گذار است.

4- ازدواج دو همکار باعث ایجاد برخی ملاحظات و محدودیت ها در میان خودشان می شود که تا پیش از ازدواج اصلاً برایشان مهم نبوده و به آنها توجه نمی کردند. مثلاً وقتی خانمی ببیند شوهرش با یک همکار خانم دیگری گرم صحبت و یا خنده است از خود واکنش نشان می دهد حال آنکه قبل از ازدواج چنین حساسیتی نداشته است.

5- وقتی زن و مرد با هم همکار باشند یعنی شبانه روز در کنار هم هستند و گاهی همین حضور شبانه روزی زن و مرد در کنار هم و عدم دوری باعث سردی و یکنواختی روابط شان می شود. یادمان باشد که دوری متعارف، دلتنگی و در نتیجه عشق و علاقه می آورد.

6- معمولاً برای این زوج ها فاصله قرار دادن میان کار و زندگی سخت و گاه غیر ممکن است. به همین دلیل آنها مشکلات کاری را وارد زندگی مشترک و مشکلات و دعواهای زناشویی شان را وارد محیط کار می کنند.

آخر چیکار کنیم؟
انتخاب هایی که در فضای دانشگاه یا محل کار انجام می شود به نوعی از سلامت بیشتری برخوردار است و در مقابل پس از ازدواج تنش های بیشتر و گاه پیچیده تری را به نسبت دیگر زوج ها به همراه دارند، برای افزایش سلامت این رابطه و ارتقای کیفیت زندگی این دسته از همسران که همکار نیز هستند، راهکارهایی زیر را می توان ارائه داد:

باید کار را از زندگی و زندگی را از فضای کار جدا کنند، حتما و حتما مشاوره پیش از ازدواج و مشاوره های دوره ای را داشته باشند تا بتوانند سلامت عاطفی روابط خانوادگی خود را حفظ کنند. در این جور روابط به طور معمول این زنان هستند که بیشترین آسیب را متحمل می شوند. ما باید یاد بگیریم که با نقش های جدی و درست خود آشنا شویم. مرزبندی های زندگی و کار را بشناسیم و در نهایت به جایگاه خودمان احترام بگذاریم.

منبع: دلگرم
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰