قدیمی‌های اینجا می‌گویند که خیلی قبل‌تر زمان پدرها و پدربزرگ‌های‌شان قرار بود اینجا محله سفرا و وزرای خارجی شود؛ جایی مخصوص دیپلمات‌ها. می خواستند نامش را هم محله دیپلمات‌ها بگذارند اما نشد. به کوچه‌پس‌کوچه‌های این منطقه لاکچری می‌روم تا شاید سوپرمارکتی را پیدا کنم و چند سوال بپرسم اما نیست که نیست. در اینجا جز ویلا و البته چند دفتر بزرگ مشاور املاک هیچ ساختمان دیگری به چشم نمی‌آید.
کد خبر: ۲۵۰۵
|
۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۹
چراغ خاموش در لواسان؛ آقازاده‌ها مستأجر ویلا هستند نه مالک!زندگی امروز- اینجا تمام چهارراه‌ها و معابر دوربین مداربسته دارند؛ آن‌قدر که هیچ دزدی جرأت نمی‌کند پایش را در منطقه بگذارد. اینجا محل ویلانشینی و ییلاق و قشلاق سلبریتی‌هاست و البته تاجرها و مالکان برندهای بزرگ. اینجا لواسان است؛ لواسانی که این روزها با خبر تخریب ویلای دختر وزیر سابق دوباره خبرساز شده است. 

وقتی پای‌ام را به منطقه سوپرلاکچری‌ها می‌گذارم، بیشتر از همه چیز آرامش عجیب منطقه توجه‌ام را به خود جلب می‌کند؛ آرامش مطلق با کمترین تردد اتومبیل‌ها و البته صدای آواز پرندگان! آن‌قدر که باور اینکه لواسان جزیی از جغرافیای تهران شلوغ و آلوده و پر سروصداست، دشوار است. معروف‌ترین منطقه لواسان خیابان ناران است؛ خیابانی که در تسخیر پولدارترین سلبریتی‌هاست. 

کوچه چناران، گل‌بو و گلبرگ هم از کوچه‌های معروف این خیابان هستند و در آن ویلاهای دونبشی به چشم می‌خورد؛ ویلاهایی که بی‌شباهت به قصرهای پادشاهی نیستند. قصرهایی با معماری یونانی و رومی که می‌گویند متعلق به چند بازیکن محبوب فوتبال است که در حال حاضر در لیگ برتر سرمربی هستند.

قدیمی‌های اینجا می‌گویند که خیلی قبل‌تر زمان پدرها و پدربزرگ‌های‌شان قرار بود اینجا محله سفرا و وزرای خارجی شود؛ جایی مخصوص دیپلمات‌ها. می خواستند نامش را هم محله دیپلمات‌ها بگذارند اما نشد. به کوچه‌پس‌کوچه‌های این منطقه لاکچری می‌روم  تا  شاید سوپرمارکتی را پیدا کنم و چند سوال بپرسم اما نیست که نیست. در اینجا جز ویلا و البته چند دفتر بزرگ مشاور املاک هیچ ساختمان دیگری به چشم نمی‌آید.

کمتر از ١٠ میلیارد تومان داری، اینجا نیا
اینجا زمینی ارزان‌تر از ١٠ میلیارد تومان پیدا نمی‌کنید. املاکی‌های منطقه می‌گویند که هیچ فایل زمینی با متراژ کمتر از ٥٠٠ مترمربع وجود ندارد و با این حساب حداقل قیمت ویلا در لواسان چیزی حدود ١٠ -١٥ میلیارد تومان است. متراژ بزرگترین زمین‌های منطقه به ٣ هزار مترمربع می‌رسد که اگر با این حساب بخواهید ویلای بزرگی داشته باشید باید تنها ٦٠ تا ٧٠ میلیارد تومان پول زمین بدهید. هزینه ساخت هر مترمربع ویلا بین ٣ تا ١٨ میلیون تومان متغیر است، بستگی دارد که بخواهید با چه امکاناتی بسازید؛ یک ویلا با امکانات معمولی مانند تمام آپارتمان‌های شهر یا یک قصر مجلل با مصالح و لوازمی که تمامش وارداتی است، مبلمان چوبی و کابینت‌هایی که از ایتالیا وارد می‌شود، شیرآلات و تاسیسات آلمانی، کفپوش‌های بلژیکی و اسپانیایی، سیستم‌های صوتی و تصویری ژاپنی و....

دکوراسیون ویلا با برندهای بزرگ جهان
البته دکوراسیون را هم یکی از برندهای بزرگ جهانی می‌بندد. بستگی دارد که شما سبک کار کدام برند را بپسندید: دکورهای ساده و هندسی‌وار ولکوچینو یا دکورهای مجلل و طلایی‌رنگ ورساچه و یا فضای صمیمانه اما لوکس آلیانس....

با نمایندگی یکی از شرکت‌های طراحی دکوراسیون که صحبت می‌کنم، می‌گوید که در حال حاضر بیشتر برندهای ایتالیایی و ترک در زمینه طراحی دکوراسیون لوکس با ایران همکاری می‌کنند و در گذشته و قبل از تحریم‌ها برندهای آلمانی هم به لاکچری‌های ایران خدمات می‌دادند.
البته آنها توضیح می‌دهند که اگر بنا است طراحی ویلای خود را به یک برند بزرگ در کلاس جهانی بسپارید، معمولا نمی‌توانید اسباب‌واثاثیه را خودتان خریداری کنید و آنها هر چه را که لازم باشد از مبلمان و پرده‌ها و کفپوش گرفته تا گلدان و جاخودکاری روی میز را خودشان خریداری و به دکوراسیون‌تان اضافه می‌کنند.

آقازاده‌ها چراغ خاموش می‌آیند
اگر چه سوت‌وکور است اما امنیت خوبی دارد؛ چرا که به گفته شهروندان اینجا در بلوارهای اصلی شهر دوربین‌های مداربسته تعبیه شده است. حمید یکی از شهروندانی است که سال‌های سال است لواسان را برای زندگی انتخاب کرده و در یکی از خیابان‌های داخل شهر مغازه دارد و می‌گوید: «بیشتر ساکنان لواسان افراد سرشناسی هستند که در مناطق عسلک، صحرای ناران و خیابان اتحاد زندگی می‌کنند؛ بهتر است بگویم که مناطق لاکچری‌نشین  لواسان این سه منطقه است.» 

اما سرشناس‌های لواسانات چه کسانی هستند؟ سلبریتی‌ها یا سیاسی‌ها؟! یکی دیگر از مشاورین املاک در این زمینه  می‌گوید: «بیشتر لواسان را مردم سرشناس تشکیل می‌دهند و در این بین سلبریتی‌های فرهنگی و فوتبالی بیش از سیاسی‌ها در ذهن‌ها می‌مانده‌اند؛ ورزشکارانی چون ع.ک یا  ک.ب، الف.ق و ع.پ  از ورزشکارانی هستند که در لواسان ویلا دارند و یا آن را به فروش رسانده‌اند اما از بین هنرمندان هم بازیگرانی مثل ف.ق یا الف.ش، ر.ع و مجریانی مانند م.م بیشتر از بقیه سر زبان اهالی افتاده‌اند.

اهالی می‌گویند چهره‎های سرشناس سیاسی چراغ خاموش می‌آیند و می‌روند اما رفت‌وآمد سلبریتی‌های ورزش و هنر بیشتر به چشم می‌آید و یا به گفته خودشان «تابلوتر» است.

دستگیره‌های طلای ویلای فوتبالیست سرشناس!
از مشاور املاک منطقه بیرون می‌روم و کمی قدم می‌زنم. به  میدان کوچکی می‌رسم که ویلاهای بزرگ‌متراژ و باشکوهی دارد؛ یکی از یکی زیباتر و با سبک  و سیاق متفاوت معماری. می‌گویند آن‌که در تقاطع خیابان پیام و کوچه نسیم است و طاق‌نماهای رومی دارد، متعلق به چهره محبوب پرسپولیسی‌هاست. ویلای این فوتبالیست به قدری در منطقه معروف است که توصیف امکانات آن از زبان محلی‌ها به افسانه شباهت دارد؛ به طوری که اهالی آنجا می‌گویند دستگیره‌های درِ این ویلا از طلا ساخته شده است.

جالب است که بدانید ویلای فوتبالیست سرشناس آن‌قدر در منطقه شناخته‌شده است که اهالی می‌گویند مالکان سایر ویلاهای مجاور نشانی‌شان را بر اساس ویلای این فوتبالیست می‌دهند تا آن‌که نام خیابان و منطقه را بیاورند. اهالی منطقه می‌گویند مشاهیر ساکن لواسان معمولا ویلای‌شان را نمی‌فروشند که بشود قیمت مد نظرشان را گفت اما اگر بخواهند نرخی برای ویلای فوتبالیست معروف تخمین بزنند، ارزش آن باید چیزی حدود ١١٠ یا ١٢٠ میلیارد تومان باشد.

نظر اهالی لواسان درباره تخریب ویلای دختر وزیر
ویلای جنجالی دختر وزیر سابق هم در حوالی ویلای این فوتبالیست است؛ ویلایی بزرگ جنب کوچه نسیم، جلوی ساختمان را حصاری کشیده‌اند تا داخلش پیدا نباشد. از لابه‌لای درزها می‌شود دیوارهای تخریب‌شده را دید اما تصویرها خیلی واضح نیست.

بنگاه‌داران منطقه می‌گویند: «هر زمان که مشتریان لواسان زیاد می‌شود، ملکی را تخریب می‌کنند تا مانع از هجوم مشتریان به منطقه شوند!  و دوباره روز از نو روزی از نو.»

یکی دیگر از بنگاه‌داران  خراب‌کردن  ویلای دختر وزیر سابق را  نمایشی بیشتر نمی‌داند و می‌گوید: «اینها همه نمایش است که بگویند به قانون‌شکنی حساس هستند! اگر آنها به قانون‌شکنی حساس هستند، پس چطور این‌همه باغ و کوچه‌باغ تهران نابود شده است؟»

آقازاده‎ها مستاجر ویلا هستند نه مالک!
بنگاه‌دار دیگری اعتقاد دارد که آقازاده‌ها معمولا پول‌های‌شان را صرف خرید ملک در لواسان نمی‌کنند تا سر زبان بیفتند بلکه آنها سرمایه‌شان را جای دیگری سرمایه‌گذاری می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: «آقازاده‌ها معمولا ویلاهای لواسان را اجاره می‌کنند.»

وقتی قیمت اجاره ویلای لواسان را می‌پرسم، می‌گوید موضوع توافقی است اما معمولا شبی یک‌ونیم تا سه میلیون تومان برای اجاره ویلاهای لوکس منطقه هزینه می‌کنند و برای ویلاهای کوچک‌تر می‌شود تا شبی ٨٠٠ هزار تومان هم جاهایی را پیدا کرد.

قصر با چشم‌انداز ابدی
چند فایل ویلاهای منطقه را مرور می‌کنم. املاکی‌ها می‌گویند ویژگی‌های منحصربه‌فرد ویلاها می‌تواند قیمت آنها را تا ٦٠ یا حتی ٧٠ درصد نسبت به قیمت پایه افزایش دهد.

یکی از فایل‌ها مربوط به ویلایی ١٠٠٠ متری است که نوساز است با استخر و سونا و جکوزی و مبلمان کامل ایتالیایی و سرایدار اختصاصی که برای خرید هر متر آن ٢٨ میلیون تومان در نظر گرفته شده است و درمجموع به قیمت ٢٨ میلیارد تومان فروخته می‌شود. البته ویلای ٢ هزار متری در مرکز لواسان هم  با قیمت ٤٢ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان  برای فروش  آگهی شده است. 

ویلای لاکچری دیگری هم با ویژگی‌هایی نظیر ۸۵۰ متر پنت‌هاوس سوپرلوكس، ٤ خوابه و ٢ خواب مستر با زیر بنایی ۱۰۰۰۰ متری، آشپزخانه فرنيش، متريال ژورنالي، ویو ابدی، داراي سيستم امنيتي مجهز به نگهباني ٢٤ ساعته و.... ٦٠ میلیارد تومان برای فروش آگهی شده است. وقتی منظور از ویو ابدی را از بنگاه‌دار می‌پرسم، می‌گوید که برخی ویلاها در مناطقی واقع شده‌اند که امکان ساخت‌وساز در چشم‌انداز آنها وجود ندارد و به همین دلیل گران‌‌تر هستند، برخی از آگهی‌ها هم به صورت معاوضه‌ای یا پیش‌فروشی به خریداران پیشنهاد شده  است.

 فاطمه صفری/ شهروند
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: