سطوح کلسترول بدن می تواند چیزهای زیادی را درباره آینده سلامت قلب شما بگوید.
کد خبر: ۲۵۳
|
۳۰ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۹
از آنجایی که کلسترول بالا می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را دو برابر کند، حرکت در مسیر پیشگیری و درمان آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

10 حقیقت شگفت انگیز درباره کلسترول
به گزارش عصر ایران به نقل از "اوری‌دی هلث"، با یک آزمایش خون ساده و انجام آن در فواصل زمانی مشخص می توانید از سطوح کلسترول کلی، کلسترول بد (LDL)، کلسترول خوب (HDL)، و تری گلیسیرید اطلاع حاصل کنید.

اگر نتایج آزمایش به بالا بودن سطوح کلسترول اشاره دارد، شما تنها نیستید زیرا میلیون ها نفر در سراسر جهان به کلسترول بالا مبتلا هستند و این در شرایطی است که بسیاری از آنها اقدامی برای کاهش کلسترول و محافظت از سلامت قلب خود انجام نمی دهند. در ادامه با برخی حقایق جالب توجه درباره کلسترول بیشتر آشنا می شویم.

1. شما بدون کلسترول نمی توانید زندگی کنید. ما با کلسترول موجود در بدن خود متولد می شویم و نوزدانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، کلسترول بیشتری دریافت می کنند. کلسترول ماده ای ضروری برای بدن محسوب می شود زیرا تمامی هورمون ها و سلول های ما برای عملکرد درست به آن نیاز دارند. کلسترول بلوک سازنده برای تمامی سلول های بدن است و به کبد در تولید اسیدهای مورد نیاز برای پردازش چربی کمک می کند.

2. از هر سه بزرگسال یک نفر به کلسترول بالا مبتلا است. تمامی افراد بالای 20 سال باید هر پنج سال یک بار با انجام آزمایش خون میزان کلسترول خود را زیر نظر داشته باشند. اما به عنوان مثال، در آمریکا حدود 75 درصد مردم این کار را انجام می دهند. این شرایط هنگامی که در نظر بگیریم 32 درصد بزرگسالان آمریکایی دارای کلسترول بد (LDL) بالا هستند و در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند، نگران کننده‌تر می شود.

به گفته استفان کاپکی، متخصص قلب در کلینیک مایو در روچستر، مینه سوتا، به دلیل این که سطوح کلسترول می تواند تحت تاثیر چیزهای مختلفی قرار بگیرد - به عنوان مثال، رژیم غذایی و استرس - دقیق‌ترین نتایج زمانی شکل می گیرند که دو آزمایش خون جداگانه با فاصله یک هفته از یکدیگر انجام شوند. اما بسیاری از پزشکان از این توصیه پیروی نمی کنند.

3. کلسترول بالا می تواند ژنتیکی باشد.
تمرکز و تلاش زیادی روی کنترل سطوح کلسترول از طریق تغییر در رژیم غذایی و ورزش کردن به کار گرفته شده است، اما عامل تاثیرگذار اصلی ژنتیک است. به گفته دکتر کاپکی، 75 درصد کلسترول ناشی از ژن ها و 25 درصد ناشی از رژیم غذایی است.

هنگامی که مواد غذایی حاوی کلسترول مانند گوشت قرمز، ماهی و فرآورده های لبنی را مصرف می کنید، بدن شما در صورتی که از عملکردی عادی برخوردار باشد کلسترول اضافی را دفع می کند.

اما این که چه میزان کلسترول دفع می کنید به ژن های شما بستگی دارد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به افزایش کلسترول خانوادگی (FH) - یک بیماری ارثی که از هر 200 نفر یک نفر به آن مبتلا می شود (تا 34 میلیون نفر در سراسر جهان) - به طور موثر نمی توانند کلسترول اضافی را دفع کنند. اگر در سابقه خانوادگی شما کلسترول بالا یا حملات قلبی زودهنگام (پیش از 50 سالگی رخ داده اند) دیده می شود، شما نیز ممکن است به افزایش کلسترول خانوادگی مبتلا باشید. با مراجعه به پزشک و آزمایش سطوح کلسترول خون می توانید از این مساله اطمینان حاصل کنید.

4. حتی کودکان نیز می توانند دارای کلسترول بالا باشند. بیشتر مردم فکر می کنند کلسترول بالا یک موضوع مربوط به بزرگسالان است اما مشخص شده است عاملی کلیدی در حفظ سطوح عادی کلسترول زیر نظر گرفتن آن از سال های اولیه زندگی است. بر همین اساس، زیر نظر داشتن کلسترول برای کودکان 9 تا 11 ساله توصیه شده است.

غربالگری انتخابی برای کودکانی که در معرض خطر ابتلا به کلسترول بالا قرار دارند حتی باید زودتر و از سن 2 سالگی آغاز شود. کودکان چاق، کودکانی با سابقه خانوادگی حملات قلبی و کودکانی با سابقه خانوادگی کلسترول بالا از آن جمله هستند.

5. عرق کردن می تواند سطوح کلسترول خوب شما را افزایش دهد. جدا از دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم شامل مواد غذایی مانند ماهی سالمون و آووکادو که برای سلامت قلب مفید هستند، شما می توانید سطوح کلسترول خوب که در برابر بیماری قلبی از شما محافظت می کند را با ورزش کردن افزایش دهید. عامل کلیدی استفاده از تمرینات اینتروال با شدت متوسط و سپس افزایش شدت تمرینات است.

طی مطالعه ای که با حضور بانوان مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد و در ژوئن 2016 در نشریه بین المللی پزشکی ورزشی به چاپ رسید، سه هفته تمرین اینتروال با شدت بالا به طور قابل توجهی - 21 درصد - به افزایش سطوح کلسترول خوب و کاهش 18 درصدی تری گلیسیرید منجر شد.

نتایج مطالعه ای دیگر که در سال 2009 و طی هشت هفته انجام شد نیز نشان داد مردانی که پیاده روی می کنند و سپس برای مدت زمانی مشابه با شدت بالا می دوند سطوح کلسترول خوب در آنها نسبت به گروه کنترل به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

6. مکمل ها می توانند به کاهش کلسترول کمک کنند اما این اتفاق طی جریانی آرام رخ می دهد. در صورتی که در معرض خطر بالا برای حمله قلبی قرار نداشته باشید یا به افرایش کلسترول خانوادگی مبتلا نباشید، رژیم غذایی و ورزش نخستین گزینه های شما برای کاهش کلسترول محسوب می شوند. به گفته دکتر استفان کاپکی، بسیاری از افراد مبتلا به کلسترول بالا تمایلی به مصرف دارو برای کنترل کلسترول خود ندارد. خوشبختانه، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم همراه با مصرف 2 تا 3 گرم از مکمل های استانول و استرول گیاهی در روز می تواند سطوح کلسترول بد را بین 6 تا 15 درصد کاهش دهد.

اشکال اصلی مکمل ها این است که باید به صورت روزانه مصرف شومد و شب هنگام کار نمی کنند. اما داروهای کاهش کلسترول مانند استاتین ها سریع‌تر عمل می کنند. شما می توانید یک قرص کاهش کلسترول را امروز مصرف کرده و تا فردا شاهد کاهش سطوح آن به میزان 3 تا 4 درصد باشید.

این در شرایطی است که چند ماه طول می کشد تا تغییرات سبک زندگی و مکمل ها در سطوح کلسترول تغییر ایجاد کنند. افزون بر این، میزان کاهش سطوح کلسترول با تغییر رژیم غذایی و ورزش اغلب به بزرگی مصرف دارو نیست.

7. تعداد افرادی که باید برای کاهش کلسترول دارو مصرف کنند رو به افزایش است.
به عنوان مثال، تا پیش از این در آمریکا مصرف استاتین ها برای افرادی که احتمال 20 درصدی بروز حمله قلبی طی 10 سال آینده برای آنها وجود داشت، توصیه می شد. اما دستور العمل های اخیر انجمن قلب آمریکا تجویز استاتین ها برای افرادی با احتمال خطر 7.5 درصدی یا بالاتر بروز حمله قلبی یا سکته مغزی طی یک دهه آینده را توصیه می کند.

شما نیز ممکن است به مصرف دارو برای درمان کلسترول بالا نیاز داشته باشید اگر:

یک حمله قلبی، سکته مغزی، آنژین، یا بیماری عروق محیطی داشته اید.

دارای سطوح بسیار بالای کلسترول بد (190 mg/dl یا بالاتر) یا مبتلا به افزایش کلسترول خانوادگی هستید.

به بیماری دیابت مبتلا هستید و در محدوده سنی 40 تا 75 سال قرار دارید.

8. آیا می دانید تنها با نگاه کردن به یک نفر می توانید بگوید آیا به افزایش کلسترول خانوادگی مبتلا است یا خیر؟ این امکان وجود دارد و بر همین اساس است که یک پژوهشگر اعلام کرده سوژه لئوناردو داوینچی در نقاشی «مونا لیزا» ممکن است به این بیماری مبتلا بوده باشد. از نشانه های بارز این بیماری که در سوژه داوینچی نیز دیده می شود می توان به چربی پلک یا زانتلاسما - رسوب چربی زرد رنگ - در چشم چپ وی اشاره کرد.

9. سطوح کلسترول بانوان طی دوران زندگی آنها در نوسان است. اگرچه سطوح کلسترول بانوان نسبت به آقایان پایین‌تر است اما ممکن است حرکتی همانند یک ترن هوایی را طی دوران زندگی خود تجربه کنند. در دوران بارداری، سطوح کلسترول بانوان افزایش می یابد که به نظر می رسد به رشد مغز نوزاد کمک می کند.

شیر مادر نیز سرشار از کلسترول است که به نظر می رسد حین رشد نوزاد همانند محافظی برای قلب عمل می کند. در دوران پس از بارداری سطوح کلسترول باید به حالت عادی بازگردد. اما پس از یائسگی، سطوح کلسترول بد در بدن بانوان افزایش می یابد در شرایطی که سطوح کلسترول خوب روند کاهشی را تجربه می کند.

10. سطوح کلسترول شما ممکن است لب مرز قرار داشته باشد. میانگین کلسترول کلی افرادی که بیشتر از 20 سال سن دارند برابر با 192 mg/dl است. با در نظر گرفتن مرز 200 mg/dl برای کلسترول بالا این آمار نگران کننده است. اگرچه اعداد بالای 240 mg/dl به عنوان کلسترول بالا در نظر گرفته می شوند اما باید توجه داشته باشید که شرایط از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: