مخترع وب: نگران کارهای کثیفی هستم که انجام می‌شود

او می‌گوید مردم کم کم متوجه خطرهایی که کاربران وب با آن روبرو هستند، می‌شوند: "وقتی قضیه کمبریج آنالتیکا" عمومی شد، مردم فهمیدند انتخابات با کمک اطلاعات ناشی از فعالیت آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی دستکاری شده است."
کد خبر: ۲۵۹۲
|
۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۸
مخترع وب: نگران کارهای کثیفی هستم که انجام می‌شودزندگی امروز- تیم برنرز لی، مخترع وب، در سی‌امین سالگرد اختراعش به بی‌بی‌سی گفت که مقابله با اختلال‌های آینده وب نیازمند کوششی جهانی است.

مخترع "وب جهان‌گستر" گفت که مردم پس از رسوایی "کمبریج آنالتیکا" باید متوجه باشند که چگونه ممکن است اطلاعاتشان "دستکاری" شود.

آقای برنرز لی همچنین گفت که با مواردی مانند هک کردن، درز اطلاعات و گمراه کردن کاربران باید برخورد شود.

او در نامه‌ای که روز دوشنبه در رسانه‌ها منتشر شد، نوشت که بسیاری از مردم شک دارند که وب می‌تواند یک نیروی خیر باشد.

آقای برنرز لی که دغدغه‌های خودش را نسبت به آینده وب دارد، به بی‌بی‌سی گفت: "من خیلی نگران کارهای کثیف و گمراه ‌کننده‌ای که انجام می‌شود، هستم."

با این حال او می‌گوید مردم کم کم متوجه خطرهایی که کاربران وب با آن روبرو هستند، می‌شوند: "وقتی قضیه کمبریج آنالتیکا" عمومی شد، مردم فهمیدند انتخابات با کمک اطلاعات ناشی از فعالیت آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی دستکاری شده است."

آقای برنرز لی اضافه کرد که در سال‌های اخیر به این نتیجه رسیده است که اصول استفاده از وب باید بیشتر تحت مراقبت امنیتی قرار بگیرد.

تیم برنرز لی در نامه‌اش گفت که به اعتقاد او امروزه در سه زمینه "اختلال" وجود دارد:

فعالیت‌های بدخواهانه مانند هک کردن و آزار و اذیت.
طراحی مشکل‌دار سیستم مانند مدل‌های تجاری با استفاده از "تله‌کلیک" (محتوایی که هدف آن فریب کاربر برای کلیک و هدایت به یک صفحه خاص یا یک ویدئو است).
عواقب غیر ارادی مانند بحث‌های توهین‌آمیز یا دو قطبی شده.
او می‌گوید چنین معضلاتی یا دست‌کم بخشی از آن‌ها را می‌توان با قوانین یا سیستم‌های جدید که رفتارهای نامناسب در اینترنت را محدود می‌کند، حل کرد.

ولی اقداماتی مقدماتی نظیر این‌ها نیازمند همکاری تمام جامعه است؛ از مردم عادی گرفته تا بازرگانان و رهبران سیاسی.

او در نامه‌اش نوشت: "ما به قهرمانان وب آزاد از درون دولت نیاز داریم؛ شهروندان خدمتگذار و مسئولان منتخبی که مقابل منافع بخش خصوصی که خیر جامعه را تهدید می‌کند، بایستند و از وب آزاد حمایت کنند."

جاناتان زیتراین، نویسنده کتاب "آینده اینترنت و چگونگی متوقف کردن آن" دیدگاه‌های تیم برنرز لی را "آرمان‌گرایانه و واقع‌گرایانه" می‌داند.

او طرفدار این نظریه است که یک وب آزاد و باز می‌تواند کاربرانش را نیرومند سازد، بجای این که تلاش کرد مشتریان را صرفا به مصرف کننده تقلیل داد.

آقای زیتراین به بی‌بی‌سی گفت: "من نامه تیم را نه فقط فراخوانی برای بهتر کردن وب می‌دانم بلکه این تلاشی است تا ما دوباره خودمان را به اصول زیربنایی که به آن متعهد هستیم، پایبند کنیم."

اصولی که او می‌گوید شامل دسترسی جهانی، شفافیت و آگاهی نسبت به کارکرد اپلیکیشن‌های وب است.

منبع: بی بی سی 
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰