کمپین محرمانه بن‌سلمان برای جاسوسی، بازداشت، شکنجه و قتل

خاشقجی تنها قربانی نبود

عربستان سعودی در تعقیب مخالفان خود فراتر از مرز‌های این کشور تاریخی طولانی دارد. اما با قدرت گرفتن شاهزاده محمد بن سلمان از سال ۲۰۱۷ سرکوب مخالفان شدت بیشتری گرفته است. بن سلمان شاهزاده محمد بن نایف را بر عملکرد سرویس‌های امنیتی نظارت می‌کرد، کنار گذاشت؛ و بعد از آن دستگیری روحانیون، روشنفکران و فعالین و شهروندانی که در شبکه‌های اجتماعی پیام‌هایی در مخالف با سیاست‌های حکومت پست می‌کردند و تهدیدی علیه حکومت عربستان شناخته می‌شدند، افزایش یافت.
کد خبر: ۲۶۲۵
|
۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳
خاشقجی تنها قربانی نبودوب سایت فرادیدl به گزارش مقامات آمریکایی که گزارش‌های محرمانه سرویس‌های اطلاعاتی را مطالعه کرده اند، ولیعهد قدرتمند عربستان، شاهزاده محمد بن سلمان، بیشتر از یک سال قبل از قتل روزنامه نگار عرب، جمال خاشقجی، کمپین محرمانه‌ای را برای جاسوسی کردن، رباییدن، بازداشت کردن و شکنجه دادن شهروندان عربستان سعودی که مخالف سیاست‌های حکومت بودند، تشکیل داده بوده است.
 
به گفته‌ی مقامات و برخی از خویشاوندان قربانیان، تعدادی از این ماموریت‌های مخفیانه توسط اعضای همان گروهی انجام شده است که خاشقجی را در ماه اکتبر در استانبول به قتل رساندند، که نشان می‌دهد قتل او بخشی از یک برنامه‌ی گسترده‌تر برای سرکوب مخالفان سعودی بوده است، که این بار نمایان شده است. 

اعضای گروهی که در قتل خاشقجی دست داشتند، حداقل در ۱۲ عملیات این چنینی که از سال ۲۰۱۲ اجرا می‌شده است، مشارکت کرده اند. 

برخی از پروژه‌ها شامل بازگرداندن اجباری شهروندان عربستانی به کشور، بازداشت، شکنجه و آزار و اذیت آن‌ها در مکان‌هایی بوده که گفته می‌شود متعلق به شاهزاده‌ی عربستان و پدرش، سلطان سلمان، است. 

به گزارش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، یکی از دستگیرشدگان که استاد زبان شناسی در دانشگاه است و مدت‌ها در وبلاگش درباره‌ی وضعیت زنان در عربستان می‌نوشته است، سال گذشته، بعد از آنکه مورد شکنجه‌های روانی اعضای این کمپین قرار می‌گیرد، اقدام به خودکشی می‌کند.

جزئیات این عملیات توسط مقامات آمریکایی فاش شده که به اسناد محرمانه‌ی سرویس‌های اطلاعی دسترسی دارند. سرویس‌های اطلاعاتی برای به دست آوردن این جزئیات با خانواده‌های قربانیان و برخی مشارکت کنندگان در این پروژه‌ها ارتباط برقرار کرده اند که به شرط مخفی ماندن هویت شان این اطلاعات را فاش کرده اند.

سخنگوی سفارت عربستان سعودی در واشنگتن گفته است «چنانچه متهامان در انتظار محاکمه یا بازداشتی‌ها شکایتی از نحوه‌ی برخورد بد با خود در عربستان دارند، می‌توانند به این سفارت مراجعه کنند و اظهارات خود را ثبت کنند.»

سخنگوی سفارت عربستان گفته است، قوانین عربستان شکنجه را منع کرده است و و خود را مسئول بررسی پرونده‌ی افرادی می‌داند که مورد آزار قرار گرفته اند. وی تاکید کرده که اعتراف‌هایی که تحت فشار به دست آمده است، توسط قضات عربستانی پذیرفته نمی‌شود.
 
او تاکید کرده که «اتهامات اخیر» توسط کمیسیون حقوق بشر عربستان و دادستان عمومی در حال بررسی هستند. 

افرادی که به سرویس‌های مخفی آمریکا اطلاعات داده اند، از فاش کردن هویت خود به دلیل ترس از عصبانی کردن حکومت عربستان خود داری می‌کنند.

دولت عربستان همواره تاکید کرده است که قتل خاشقجی، روزنامه نگار مخالفی که در آمریکا زندگی می‌کرد و برای روزنامه واشنگتن پست می‌نوشت، قتل برنامه ریزی شده و به دستور ریاض نبوده است و عوامل مقصر تحت پیگرد هستند. 

سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه و آمریکا می‌گویند که این قتل از پیش برنامه ریزی شده بوده است. 

عربستان می‌گوید ۱۱ سعودی به جرم دست داشتن در قتل خاشقجی متهم شناخته شده است که ۵ نفر از آن‌ها به اعدام محکوم شده اند.

عربستان سعودی در تعقیب مخالفان خود فراتر از مرز‌های این کشور تاریخی طولانی دارد. اما با قدرت گرفتن شاهزاده محمد بن سلمان از سال ۲۰۱۷ سرکوب مخالفان شدت بیشتری گرفته است. بن سلمان شاهزاده محمد بن نایف را بر عملکرد سرویس‌های امنیتی نظارت می‌کرد، کنار گذاشت؛ و بعد از آن دستگیری روحانیون، روشنفکران و فعالین و شهروندانی که در شبکه‌های اجتماعی پیام‌هایی در مخالف با سیاست‌های حکومت پست می‌کردند و تهدیدی علیه حکومت عربستان شناخته می‌شدند، افزایش یافت.

بروس ریدل، یک تحلیلگر سابق سازمان اطلاعاتی آمریکا، سیا، می‌گوید: «این شدت از دستگیری‌ها بی سابقه بوده است. فردی مانند جمال خاشقجی در گذشته تهدید بزرگی محسوب نمی‌شد که ارزش تلاش برای از بین بردنش را داشته باشد.»
 
بر طبق گزارش سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا برخی از دستگیرشدگان در مکان‌های مخفی مانند کاخ‌های پادشاه عربستان و پسرش نگه داری می‌شدند؛ و برخی به هتل ریتز-کارلتون منتقل شده بودند. زمانی این هتل یک زندان ۵ ستاره در عربستان بود که مفسدین را در آن نگهداری می‌کردند؛ که البته گفته می‌شود پوششی مخفی برای نگهداری مخالفان حکومت در این زندان مجلل بوده است.
  
این کمپین همچنین در دستگیری و آزار فعالان زن عربستانی که طی تابستان و بهار سال گذشته دستگیر شده اند، نقش داشته است. این فعالان شامل افرادی است که برای به دست آوردن حق رانندگی زنان مبارزه کرده بودند. 

خواهر یکی از فعالان زن گفته که زنان را به کاخ‌های متروک می‌بردند و هر کدام را در یک اتاق کوچک که همه‌ی پنجره هایش مسدود شده بود، زندانی می‌کردند. بعد آن‌ها را برای بازجویی به زیر زمین می‌بردند، آن‌ها را کتک می‌زدند، به آن‌ها شوک الکتریکی می‌دادند و تهدید به مرگ و تجاوز می‌کردند. سپس زندانیان به زندانی عمومی منتقل می‌شدند که می‌توانستند با خانواده‌های خود ملاقات کنند.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰