خرج‌هایی که با دخل مسافران نمی‌خواند

هزینه‌های سنگین اقامت در شهرهای گردشگرپذیر

تجربه سال های گذشته نشان داده که بیشترین مقاصد گردشگری کشور در نوروز شهرهای مختلف استان های شمالی، خراسان رضوی، فارس و به ویژه شهر شیراز و… است و تعداد فراوانی از هموطنان تعطیلات را در این شهرها سپری می کنند.
کد خبر: ۲۶۴۴
|
۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵
هزینه‌های سنگین اقامت در شهرهای گردشگرپذیرزندگی امروز- اجاره ویلا در شهرهای به اصطلاح گردشگرپذیر  و قیمت های نجومی آنها، موجب تعجب بسیاری از مسافران نوروزی می شود.

با توجه به نوسانات قیمت ارز از سال گذشته تا کنون میزان سفرهای خارجی بسیار کاهش یافته و در مقابل کمی بر تعداد مسافران داخلی افزوده شده است. 

تجربه سال های گذشته نشان داده که بیشترین مقاصد گردشگری کشور در نوروز شهرهای مختلف استان های شمالی، خراسان رضوی، فارس و به ویژه شهر شیراز و… است و تعداد فراوانی از هموطنان تعطیلات را در این شهرها سپری می کنند. 

البته سفر به این شهرها مشکلات خاص خود را دارد که می توان به ترافیک شدید راه ها، هزینه بالای هتل، نرخ بالای اجاره ویلا و … اشاره کرد. 

نگاهی به قیمت اجاره ویلا و … در روزهای نوروز نتایج جالبی داشت:‌

رامسر
رامسر را باید یکی از شهرهای توریست پذیر مازندران به شمار آورد که در تعطیلات نوروز تعداد فراوانی مسافر به این شهر سفر می کنند. بازار اجاره ویلا در این شهر تقریبا از روزهای پایانی سال داغ می شود. 

برای نمونه یک ویلای لاکچری استخردار با ۴اتاق خواب با ۸ تخت ( در مجموع آماده پذیرایی از ۱۰ نفر ) برای اجاره گذاشته شده  که دارای استخر و سونا،‌میز بیلیارد و فوتبال دستی و … است که برای ایام پیک سال و تعطیلات خاص شبی ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره داده می شود. 

یکی از شرایط اجاره این ویلا تعیین مدت بیش از ۵شب برای اجاره است و به عبارت بهتر اگر بخواهید ۵ شب را همراه خانواده در این ویلا سپری کنید باید ۱۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بپردازید البته هر نفر اضافه موجب می شود ۵۰ هزار تومان به این مبلغ افزوده شود. 

این در حالی است که همین ویلا در ایام سال و روزهای وسط هفته(شنبه تا سه شنبه) شبی ۳۰۰هزار تومان، روزهای آخر هفته( چهارشنبه تا جمعه) شبی ۴۰۰هزار تومان اجاره داده می شود. 

همچنین یک ویلای چوبی دوبلکس با ۲اتاق خواب و ظرفیت تا ۶نفر برای اجاره گذاشته شده است که برای ایام پیک سال و تعطیلات خاص شبی ۷۰۰هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده و بابت هر نفر اضافه ۳۵هزار تومان دریافت می شود. 

اگر بخواهید این ویلا را از تاریخ یک تا ۷ فروردین ۹۸ اجاره کنید باید ۴میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بپردازید. 

عباس آباد

عباس آباد را باید یکی دیگر از شهرهای غرب مازندران دانست که در تمام ایام سال پذیرای مسافران است. این شهر اما در تعطیلات نوروزی بسیار پرطرفدار بوده و تعداد زیادی از هموطنان به آن سفر کرده و در شهرک های مختلف و برج ها و ویلاها و… اقامت می کنند. 

وجود سواحل اختصاصی و عمومی، نزدیکی به جنگ های کلاردشت و وجود مراکز متعدد خرید و شعب برندهای مختلف در جذب مسافران بی تاثیر نیست. 

یک ویلای سه خوابه با ظرفیت ۶نفر در عباس آباد برای اجاره گذاشته شده که تنها روزهای خالی برای رزرو از یک تا ۴فروردین ۹۸ ذکر شده و تا پایان فروردین بقیه روزها را غیرقابل رزرو ذکر شده است. 

برای اجاره این ویلا به مدت ۶شب باید ۲میلیون و ۱۰۰هزار تومان هزینه کنید در حالی که در روزهای پایانی سال یعنی ۲۸ و ۲۰ اسفند هزینه اجاره این ویلا شبی ۳۰۰ هزار تومان بود و برای روزهای نوروز شبی ۵۰۰هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده است. 
همچنین در شهر عباس آباد یک ویلای دوبلکس با ۳اتاق خواب و ظرفیت ۷نفر، شبی یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان اجاره داده می شود. 

نور
در شرق مازندران می توان از شهر نور به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری یاد کرد که مجموعه از مراکز خرید، دریا و سواحل متعدد عمومی و جنگل های فراوان سبب شده تا جاذبه های گردشگری این شهر بسیار بالا باشد. 

اجاره یک ویلای ۳خوابه دربست در نزدیکی سواحل نور در روزهای ۲۶ و ۲۷ اسفند نرخی برابر با ۲۵۰ هزار بود و ناگهان در تاریخ های ۲۸ و ۲۹ اسفند نرخ اجاره این ویلا به ۹۸۰ هزار تومان افزایش یافته که تقریبا سیر صعودی چشمگیری محسوب می شود و این قیمت ازسوی مالک تا پایان تعطیلات نوروزی حفظ شده است. 

در حالی که در زیر آگهی اجاره این ویلا برای تعطیلات خاص مبلغ اجاره ۶۶۰هزار تومان ذکر شده است. 

همچنین یک ویلای دوخوابه واقع در ساحل با ظرفیت تا ۶نفر برای ایام نوروز اجاره داده می شود با نرخ شبی یک میلیون و ۳۰۰هزار تومان. 

به عبارت بهتر برای ۶شب اقامت در این ویلا باید ۷میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنید. 

شیراز
مقصد بعدی مسافران نوروزی را می توان شیراز و جاذبه های زیبای تاریخی آن دانست. 

اجاره یک آپارتمان مبله دارای ۲اتاق خواب با ظرفیت تا ۶نفر شبی ۶۶۰ هزار تومان است و در سایر ایام سال این رقم بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار ذکر شده است. 

باغ استخردار با ۲اتاق خواب و ظرفیت تا ۲۰ نفر و تا  تاریخ ۶فروردین شبی ۶۶۰هزار تومان اجاره داده می شود. 

بقیه ایام تا آخر فروردین ماه غیرقابل رزرو ذکر شده است.  

یک واحد ویلایی با ۲اتاق خواب و ظرفیت تا ۸نفر نیز شبی ۵۰۰هزار تومان اجاره داده می شود. 

مشهد 

مقصد گردشگر پذیر بعدی مشهد است که بسیاری از هموطنان ترجیح می دهند سال تحویل و روزهای نخست سال را در این شهر سپری کنند. 

هزینه اجاره یک ویلا در مشهد با دید مستقیم به حرم مطهر با ۲اتاق خواب و ۶ تخت و ظرفیت تا ۶نفر شبی ۸۰۰هزار تومان اجاره داده می شود.

آپارتمان ۲خوابه ظرفیت تا ۶نفر در مرکز شهر مشهد شبی ۴۵۰ هزار تومان اجاره داده می شود که برای ۶ شب اقامت باید ۲میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کرد. این در حالی که سایر ایام سال نرخ اجاره این واحد شبی ۲۷۵ هزار تومان بوده است. 

همچنین یک آپارتمان بسیار لوکس با ۳اتاق خواب و ظرفیت تا ۷ نفر شبی ۷۵۰ هزار تومان اجاره داده می شود که برای یک هفته اقامت باید ۵میلیون و ۲۵۰هزار تومان بپردازید. گفتنی است در سایر ایام سال شبی ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه اجاره این واحد است. 

اوضاع قیمت ها در سایر شهرها به تناسب میزان گردشگر پذیر بودن کمی بالا و پایین دارد اما در مجموع این قیمت ها با جیب بیشتر خانوارهای ایرانی تناسب ندارد. 

اکنون بسیاری از خانواده های ایرانی حتی برای تامین مایحتاج عید با مشکل مواجه هستند بنابراین به نظر می رسد فقط درصد کمی از این واحدهای اجاره ای نوروزی، مشتری داشته باشد و بقیه به حتم خالی خواهند ماند.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰