دلایل شکم درد بعد از رابطه جنسی

درد در ناحیه‌ی بیرون واژن که با دخول تشدید می‌شود اغلب به دلیل ولوودینیا است. درد مداوم در بیرون واژن که دست کم سه ماه تداوم داشته باشد، ولوودینیا نام دارد. هر چند علت این عارضه ناشناخته است، اما زنانی که ولوودینیای درمان نشده دارند معمولا دست به رفتار‌هایی برای کاهش فاکتور‌های درد و تسکین استرس می‌زنند.
کد خبر: ۲۶۵۲
|
۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
دلایل شکم درد بعد از رابطه جنسی
اگر حین یا بعد از رابطه جنسی دچار درد می‌شوید باید آن را جدی بگیرید و در صورت تداوم با پزشک در میان بگذارید. در این مطلب به دلایل بالقوه‌ی درد و ناراحتی بعد از رابطه جنسی می‌پردازیم.

بارداری

برخی از زنان در دوران بارداری بعد از رابطه جنسی دچار شکم درد می‌شوند، بنابراین اگر این مشکل شماست باید اول بفهمید باردار هستید یا نه. سونوگرافی می‌تواند بارداری‌تان را تائید کرده و مشخص کند آیا شکم دردتان ناشی از بارداری خارج از رحم است (یعنی زمانی که تخمک بارور در بیرون از رحم جا می‌گیرد). یک احتمال دیگر نیز سقط جنین پیش از ۲۰ هفته است.

اندومتریوز

یکی از علائم شایع اندومتریوز- که تقریبا یک دهم زن‌ها در سنین باروری دچارش هستند- شکم درد بعد از رابطه جنسی است. در زنانی که دچار اندومتریوز هستند، بافت شبیه بافت اندومتر شروع به رشد در سایر قسمت‌های بدن از جمله لوله‌ی فالوپ می‌کنند. سایر علائم اندومتریوز شامل پریود‌های دردناک و ناباروی می‌شود. اگر فکر می‌کنید ممکن است اندومتریوز داشته باشید، پزشکی پیدا کنید که در درمان و کنترل اندومتریوز تخصص داشته باشد.

ادونومیوز

این عارضه ارتباط نزدیکی با اندونتریوز دارد. آدنومیوز ضخامت رحم بافت آندومتر است که به دیواره‌های عضلانی خارجی رحم حرکت می‌کند. این ضخامت می‌تواند رشد کرده و همراه با پریود خونریزی کند. افرادی که دچار این مشکل هستند با برقراری رابطه جنسی دچار درد و انقباض می‌شوند. هر چند برای ادونومیوز درمانی وجود ندارد، اما هیستروکتومی، قرص‌های ضد بارداری و سایر ابزار‌های پیشگیری از بارداری که هورمون‌ها را تغییر می‌دهند می‌توانند علائم را تسکین بدهند.

جابجایی آی یو دی

آی یو دی (ابزار درون رحمی پیشگیری از بارداری) اگرکاملا یا کمی از موقعیت خود جابجا شود باعث ایجاد درد‌های شکمی بعد از رابطه جنسی خواهد شد. این جابجایی احساس فشار و سوزش دردناک ایجاد می‌کند. آی یو دی ممکن است در قسمت دیگری از دیواره رحم در گردنه‌ی آن قرار بگیرد که این حالت نیز دردناک است. سونوگرافی واژینال می‌تواند جای آی یو دی را مشخص کند. اگر آی یو دی جابجا شده باشد باید درآورده شود.

فیبروم رحمی

فیبروئید که همچنین به عنوان Myomas یا Leiomyomas نیز شناخته می‌شود، تومور‌های فشرده و خوش خیم جامدی هستند که از سلول‌های عضلانی صاف و بافت همبند فیبر تشکیل شده اند و در رحم رشد می‌کنند. اگر این تومور‌ها بزرگ شوند می‌توانند درد زیادی حین رابطه جنسی ایجاد می‌کنند. درمان فیبروم رحم شامل مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن، قرص ضد بارداری و یا عمل جراحی برای برداشتن فیبروم یا رحم می‌شود.

کشیدگی عضلات کف لگن

این عارضه زمانی روی می‌دهد که عضلات واژن سفت و منقبض شده و رابطه‌ی جنسی را دردناک می‌کنند. عضلات و عصب‌ها ممکن است شروع به تحلیل رفتن کنند و حساس و تحریک پذیر شوند و درد ایجاد کنند. علائم شامل بی‌اختیاری ادرار، انحراف لگن، ضعف عضلات میان تنه و بالاتنه می‌شود. تکنیک‌های ریلکسیشن، دارو‌های روان تنی و رفتار درمانی شناختی می‌توانند در درمان این عارضه مفید باشند. در بیشتر موارد، استرس در بروز اختلال در عضلات کف لگن نقش دارد.

بیماری التهابی لگن

اگر به تازگی دردی در پایین شکم و لگن‌تان دارید، واژن‌تان بوی ناخوشایندی می‌دهد و حین رابطه جنسی درد و خونریزی دارید باید از بابت این بیماری التهابی معاینه شوید. رابطه جنسی می‌تواند این عارضه را تشدید کند و موجب درد بی‌حس کننده‌ای در پایین شکم شود. اگر چنین درد شدیدی دارید فورا به پزشک مراجعه کنید، چون معمولا خود به خود برطرف نمی‌شود و نیاز به یک دوره درمان با آنتی بیوتیک دارد.

کیست تخمدان
خیلی از خانم‌ها کیست تخمدان دارند. کیست کیسه‌های پُر از مایعی هستند که بدون علامت بوده و در بیشتر موارد بی‌خطرند. اما در برخی از افراد می‌توانند دردناک شوند. علائم کیست تخمدان شامل نفخ یا تورم شکم، درد هنگام اجابت مزاج، لگن درد قبل یا حین پریود، دردناک بودن رابطه جنسی، درد در پایین کمر یا ران‌ها، تهوع و استفراغ، لگن درد شدید، سرگیجه و غش می‌شوند. تنها ۸ درصد از زنان در سنین پیش از یائسگی، کیست‌های بزرگی دارند که نیاز به درمان دارد، اما اگر احساس فشار و نفخ و درد در پایین شکم دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

عفونت مجاری ادراری

این عفونت معمولا بی‌خطر می‌تواند منجر به احساس سوزش یا درد در میان شکم، قبل، حین و بعد از رابطه جنسی شود. افرادی که در معرض عفونت هستند یا اخیرا چندین بار پشت سرهم رابطه جنسی داشته‌اند، ممکن است دچار عفونت مجاری ادرار شوند. بعد از بروز علائم باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا یک دوره درمان با آنتی بیوتیک برای جلوگیری از شدت گرفتن عفونت و رسیدن آن به کلیه‌ها لازم است.

دیسپارونی یا مقاربت دردناک

دیسپارونی به معنای احساس درد در هنگام دخول یا قبل یا بعد از آن، می‌باشد که معمولا در دهانه‌ی واژن یا در عمق لگن روی داده و می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد، مثلا علت‌های جسمی، روانی، اجتماعی و .... ممکن است احساس کنید درد از ناحیه‌ی شکم‌تان است. در مورد محل درد، مدت و خصوصیات آن با پزشک‌تان صحبت کنید تا علت یا علل احتمالی را شناسایی کند.

دخول عمیق

گاهی علت شکم درد بعد از رابطه جنسی چیزی جز دخول عمیق آلت نیست. وقتی حین رابطه جنسی، گردنه‌ی رحم و رحم مکررا ضربه می‌خورند، شدت این ضربات به رباط‌های لگن نیز می‌رسند. این درد ممکن است خود به خود و یا با دارو‌های مسکن برطرف شود و به ندرت نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

ولوودینیا

درد در ناحیه‌ی بیرون واژن که با دخول تشدید می‌شود اغلب به دلیل ولوودینیا است. درد مداوم در بیرون واژن که دست کم سه ماه تداوم داشته باشد، ولوودینیا نام دارد. هر چند علت این عارضه ناشناخته است، اما زنانی که ولوودینیای درمان نشده دارند معمولا دست به رفتار‌هایی برای کاهش فاکتور‌های درد و تسکین استرس می‌زنند. پزشک بعد از رفتار درمانی ممکن است رویکرد‌های درمانی دیگری مانند فیزیک درمانی، ورزش، لوبریکاسیون، وان گرم و مشاوره را توصیه کند. گاهی دارو‌های ضد افسردگی نیز مفید خواهند بود.

پارگی یا زخم واژن

پارگی یا زخم واژن اغلب به دلیل خود ِ. رابطه جنسی روی می‌دهد که می‌تواند علت درد بعد از رابطه جنسی نیز باشد. برای پیشگیری از این نوع آسیب، هر وقت دچار خشکی واژن شدید از لوبریکانت یا روان کننده استفاده کنید. از کجا باید بدانید دچار پارگی یا جراحت واژن شده‌اید؟ عصب‌های دیواره‌ی واژن می‌توانند پایین شکم را دردناک کنند، اما خونریزی نیز می‌تواند بروز کند. خونریزی و حالت تهوع را باید جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز به بخیه این درمان انجام شود.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰