چرا جزئیات یک میلیارد عیدی وزارت فرهنگ به سینماگران منتشر نمی‌شود

عیدی پرحاشیه؛ سرنوشت مبهم 800 میلیون تومان ناقابل!

طبق روال هر ساله وظیفه توزیع این عیدی به مدیریت خانه سینما واگذار شد، این درحالیست که طبق گفته سینماگران ۷۰ درصد فعالان سینمای ایران عضو صنوف خانه سینما نیستند. زمان زیادی از انتشار این خبر نگذشته بود که شایعاتی درباره چگونگی تخصیص آن فراگیر شد و به همین دلیل اصناف و انجمن‌های مختلف سینمایی درباره میزان عیدی واگذاری به آن‌ها توضیح داده و شفاف‌سازی کردند.
کد خبر: ۲۷۲۲
|
۰۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
عیدی پرحاشیه؛ سرنوشت مبهم 800 میلیون تومان ناقابل!
زندگی امروز- در حالی خانه سینما عیدی یک میلیاردی وزارت فرهنگ را در میان انجمن‌ها و صنوف سینمایی توزیع کرده است که هنوز مشخص نیست این توزیع بر چه اساسی و با چه فهرستی صورت گرفته است.

خبرآنلاین نوشت: در واپسین روزهای سال ۹۷ و در آستانه تحویل سال خبری درباره عیدی در نظر گرفته شده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سینماگران در رسانه‌های مختلف منتشر شد. در این خبر آمده بود که این وزارتخانه یک میلیارد تومان عیدی را برای سینماگران در نظر گرفته است.

طبق روال هر ساله وظیفه توزیع این عیدی به مدیریت خانه سینما واگذار شد، این درحالیست که طبق گفته سینماگران ۷۰ درصد فعالان سینمای ایران عضو صنوف خانه سینما نیستند. زمان زیادی از انتشار این خبر نگذشته بود که شایعاتی درباره چگونگی تخصیص آن فراگیر شد و به همین دلیل اصناف و انجمن‌های مختلف سینمایی درباره میزان عیدی واگذاری به آن‌ها توضیح داده و شفاف‌سازی کردند.

با این حال نکته‌ای که در این باره مشهود است، غیرشفاف بودن نحوه توزیع عیدی وزارت ارشاد توسط خانه سینماست. در ادامه آنچه درباره سرنوشت عیدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر سینماگران روی داد، را مرور می‌کنیم.

انجمن‌های سینمایی چه میزان از عیدی سهم بردند؟

پس از به وجود آمدن شائبه‌هایی درباره چگونگی تخصیص پیدا کردن عیدی وزارت ارشاد، برخی از انجمن‌های سینمایی میزان سهم خود را از این مبلغ اعلام کردند.

علی قائم‌مقامی نایب رییس انجمن مدیران تولید و عضو هیات مدیره خانه سینما در گفت‌وگویی با مهر اعلام کرد: «۱۰ میلیون تومان از این عیدی در قالب ۵۰ کارت هدیه ۲۰۰ هزار تومانی در اختیار این انجمن قرار گرفته است. این کارت‌ها را یونس صباحی بازرس انجمن بین اعضایی که در یک سال گذشته کم‌کار بودند توزیع کرده است. یک میلیارد تومان در قالب کارت‌های هدیه ۲۰۰ هزار تومانی زیر نظر مدیرعامل و قائم مقام خانه سینما توزیع شده و من از و کم و کیف و تعداد دقیق کارت هدیه‌های اهدایی به هر صنف اطلاعی ندارم.»

او درباره اینکه به دلیل حضورش در هیأت مدیره خانه سینما و انجمن مدیران تولید بیشترین کارت‌ها بین اعضای این صنف توزیع شده است، توضیح داد: «نه اصلاً به این شکل نیست. انجمن مدیران تولید بیش از ۸۰ عضو رسمی و ۳۰ عضو افتخاری دارد که این ۳۰ عضو هم به دلیل اینکه جزو تهیه‌کنندگان هستند به عنوان اعضای افتخاری شناخته می‌شوند.»

تورج منصوری رییس انجمن فیلمبرداران نیز گام در مسیر شفاف‌سازی گذاشت و اعلام کرد که سهم این انجمن از عیدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۴۰ کارت ۲۰۰ هزار تومانی یعنی هشت میلیون تومان بوده است که تلاش کرده‌ایم به دقت در میان اعضای انجمن توزیع شود.

مجید علیزاده رییس انجمن صنفی بدلکاران نیز در گفت‌وگویی اعلام کرد که ۱۶۸ عضو این انجمن دو کارت هدیه ۲۰۰ هزار تومانی دریافت کرده‌اند و سهم آن دسته از اعضا که فوت کردند نیز به خانواده‌هایشان تعلق گرفت. در واقع در مجموع سهم این انجمن از عیدی یک میلیادی وزارت ارشاد ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

ناهید اعلامی نایب رئیس انجمن چهره‌پردازان سینمای ایران هم در گفت‌وگویی که با ایلنا داشت، اعلام کرد که این انجمن ۳۲۰ عضو دارد که تنها ۱۴۰ کارت ۲۰۰ هزار تومانی (۲۸میلیون تومان) در اختیارشان قرار گرفته و آن‌ها تمام تلاش خود را کردند تا آن‌ها را میان اعضایی که در سال‌های اخیر کم کار بوده اند و استحقاقش را داشته‌اند توزیع کنند. او تاکید کرد که اگر این مبلغ جنبه عیدی دارد باید به همه اعضا تعلق بگیرد و این مسئله موجب گلایه‌مندی برخی از اعضای انجمن نیز شد.

در میان سایر انجمن‌ها و صنوف سینمایی، انجمن کارکنان لابراتوار فیلم سینمای ایران که حدود ۲۰۰ عضو دارد، ۴۰ کارت ۲۰۰ هزار تومانی یعنی هشت میلیون تومان دریافت کرده است، انجمن منشیان صحنه سینمای ایران با ۷۰ عضو در ابتدا ۴۲ کارت ۴۰۰ هزار تومانی تعلق گرفت و پس از سر باز زدن زینت رضا رییس انجمن، پنج کارت دیگر نیز دریافت کردند که در مجموع ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عایدی داشتند.

کانون آهنگسازان نیز که ۹۰ عضو دارد، ۴۲ کارت ۲۰۰ هزار تومانی که در مجموع هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود را دریافت کرد، انجمن جلوه‌های ویژه میدانی نیز ۴۰ کارت و در واقع هشت میلیون تومان دریافت کردند، این در حالیست که این انجمن ۶۶ عضو دارد. انجمن منتقدان سینمای ایران هم هشت میلیون تومان و انجمن کارگردانان نیز ۳۰ میلیون تومان دریافت کردند. انجمن سالن داران سینما نیز ۱۶ میلیون تومان از عیدی وزارت ارشاد سهم داشت.

سهم صنوف چند درصد از عیدی یک میلیارد تومانی است؟

با یک جمع و تفریق ساده سهم انجمن‌ها و صنوفی که درباره عیدی دریافتی‌شان از خانه سینما شفاف‌سازی کردند، در مجموع ۲۰۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود، که در واقع حدود یک پنجم کل عیدی یک میلیارد تومانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نکته این است که مابقی این مبلغ که حدود ۸۰۰ میلیون تومان است از چه طریقی توزیع شده و به چه افرادی تعلق پیدا کرده است. 

مسلم است که براساس گفته علی قائم‌مقامی چگونگی توزیع این کارت‌های هدیه زیر نظر مدیرعامل خانه سینما و قائم مقامش صورت گرفته است، یعنی منوچهر شاهسواری و رضا عنصری بر روند توزیع این کارت های هدیه نظارت داشتند اما هنوز و پس از شفاف سازی انجمن‌ها و صنوف سینمایی، هیچ واکنشی از سوی این دو چهره درباره شایعات مطرح شده صورت نگرفته است.

توضیحات خانه سینما

با این حال و در سکوت منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان رئیس‌ هیات مدیره خانه سینما در مصاحبه‌ای درباره حواشی عیدی وزارت ارشاد توضیحاتی را ارائه کرد که بیشتر از آنکه به حل این مسئله کمک کند، شائبه‌ها را افزایش داد.

اسعدیان اعلام کرد که تمامی اعضای چهار صنف تدارکات، بدلکاران، دستیاران فیلمبردار و دستیاران فنی صحنه و لباس این کارت‌های هدیه را دریافت کردند. آن‌ها با حضور در محل خانه سینما و با هماهنگی شورای مرکزی کارت‌های خود را دریافت کردند و اگر کسی باقی مانده باشد در روزهای آینده کارت خود را دریافت می‌کند.

او همچنین تاکید کرد که برخی از کارت‌های هدیه در اختیار شورای مرکزی صنوف سینمایی قرار گرفته است تا خود بنا به ضرورت و احتیاج اعضا آن‌ها را تقسیم کنند یا به افراد دو کارت هدیه بدهند. این کارگردان تاکید کرد که بنا به تصمیم هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما به چهار صنف سینماداران، تهیه‌کنندگان، کانون پخش‌کنندگان و مدرسان سینما به دلیل توانایی مالی‌شان سهمی از عیدی وزارت ارشاد تعلق نگرفت.

رئیس هیات مدیره خانه سینما در بخش دیگر سخنانش اعلام کرد که خانواده برخی از اعضای صنوف سینمایی که در سال‌های گذشته فوت کرده‌اند نیز از این عیدی سهم بردند و در نهایت ۸۵۰ میلیون تومان از عیدی یک میلیاردی در قالب کارت‌های هدیه به اعضا تعلق گرفته است. او همچنین یادآور شد که اسامی افراد دریافت کننده کارت هدیه مشخص است و در اختیار سازمان سینمایی قرار می گیرد.

بلاتکلیفی میزان عیدی سینماگران

آنچه از سخنان اسعدیان بیش از همه مسایل جلب توجه می‌کند این است که او بدون هیچ توضیحی اعلام کرده است که ۸۵۰ میلیون تومان از عیدی وزارت ارشاد به اعضا تخصیص داده شده است، در این صورت مابقی عیدی، یعنی ۱۵۰ میلیون تومان دیگر صرف چه کسانی یا چه اموری شده است و چرا هیچ توضیحی درباره آن مطرح نشده است.

ضمن آنکه جمع سهم اصنافی که میزان عیدی‌شان را اعلام کرده‌اند را وقتی از ۸۵۰ میلیون تومانی که اسعدیان اعلام کرد پرداخت شده است، کم کنیم، بیش از ۶۰۰ میلیون تومان باقی می‌ماند و این یعنی تا ۸۵۰ میلیون تومانی که اسعدیان اعلام کرده است فاصله بسیار زیاد است. البته برخی از صنوف و انجمن‌های سینمایی هنوز میزان عیدی دریافتی را اعلام نکرده‌اند و هنوز با وجود واکنش‌های متعددی که صورت گرفته است، هیچ اطلاعات دقیقی درباره چگونگی صرف این مبلغ و سرنوشتی که پیدا کرده است اعلام یا منتشر نشده و مسئولان خانه سینما هم سکوت پیشه کردند.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰