شما می‌دانید چه‌وقت شاد هستید و چه‌وقت شاد نیستید، اما شادی واقعا چیست و چه‌چیزی ما را به حالت سرخوشی می‌رساند؟ روان‌شناسان از ۱۲ کشور مختلف یک تیم تشکیل داده‌اند تا یک چشم‌انداز جهانی را ترسیم کنند.
کد خبر: ۲۷۷
|
۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵
شما می‌دانید چه‌وقت شاد هستید و چه‌وقت شاد نیستید، اما شادی واقعا چیست و چه‌چیزی ما را به حالت سرخوشی می‌رساند؟ روان‌شناسان از ۱۲ کشور مختلف یک تیم تشکیل داده‌اند تا یک چشم‌انداز جهانی را ترسیم کنند.

یافته‌های آنها اخیرا در مجله‌ی فرانتیرز این سایکالوجی چاپ شده‌است.

پژوهشگران یک نظرسنجی جامع انجام دادند و از ۲۷۹۹ بزرگسال که در مناطق شهری آرژانتین، برزیل، کرواسی، مجارستان، هند، ایتالیا، مکزیک، نیوزیلند، نروژ، پرتغال، افریقای جنوبی، و ایالات متحده درمورد تعریف‌شان از شادی سوال کردند.

از هر کشور بین ۲۰۰ و ۲۲۰ بزرگسال ۳۰ تا ۶۰ ساله در نظرسنجی شرکت کردند که از این تعداد نیمی زن و نیمی مرد بودند. از هر ۱۰ شرکت‌کننده ۸ نفر قرزند داشتند. تقریبا بیش از نیمی از آنها مسیحی بودند، ۱۲.۴ درصد هندو، ۲۷.۶ درصد به هیچ دینی اعتقاد نداشتند.

پژوهشگران از ۷۵۵۱ تعریف شادی که شرکت‌کننده‌ها ارائه کرده‌بودند، به چکیده‌ای از چند یافته رسیدند.

در کل، و در ۱۱ کشور از ۱۲ کشور نظرسنجی، شرکت‌کننده‌ها گفتند خانواده و روابط قوی بیش‌ترین تاثیر را در شادی دارند، و پس از سلامتی است. اغلب آدم‌ها خانواده را منبع هم‌بستگی، یک‌پارچگی، و حمایت متقابل توصیف کردند، و از تماشای فرزندان‌شان به افرادی قوی و مثبت رشد پیدا می‌کردند اظهار رضایت کردند. روابط قوی به عنوان روشی برای به اشتراک‌گذاری تجربیات زندگی، هم‌چنین حمایت کردن و حمایت شدن ارزشمند شمرده می‌شد.

در سراسر جهان اغلب شرکت‌کننده‌ها برای شادی تعریف روان‌شناختی ارائه کردند. از این تعریف‌ها، مفهوم هارمونی، که در برگیرنده‌ی مولفه‌های آرامش درونی، تعادل درونی، رضایت، و سلامت روانی است، غالب بود. این تا حدی پژوهشگران را شگفت‌زده کرد، زیرا ایده‌ی ‌ذن‌مانند هارمونی اغلب در پژوهش‌های روان‌شناختی شادی، به‌ویژه در دنیای غرب، نادیده گرفته می‌شود. شرکت‌کننده‌ها مکررا هارمونی را رسیدن به ثبات هیجانی توصیف کردند، یعنی "هماهنگ بودن با دنیا”، و ایجاد تعادل بین چیزی که مطلوب است و چیزی که به‌دست آمده‌است.

چند تفاوت فرهنگی جالب وجود داشت که در تعریف‌های شرکت‌کننده‌ها نمود پیدا کرد. شرکت‌کننده‌های امریکایی شادی را به عنوان حالت روحی "نداشتن احساسات منفی” تعریف کردند و بیش‌تر از افراد کشورهای دیگر آن را با "خوش‌بینی” مرتبط دانستند، در حالی که نروژی‌ها به‌طور ویژه به "استقلال” و "تسلط” بر بعضی مهارت‌ها یا جوانب دیگر زندگی اهمیت می‌دادند. در کرواسی، فقیرترین کشور این نظرسنجی، تمرکز شرکت‌کننده‌ها روی تعاریف روان‌شناختی شادی کم‌تر بود و بیش‌تر روی سلامتی و زندگی روزانه‌ی رضایت‌بخش تمرکز داشتند.

این پژوهش محدودیت‌هایی داشت. شرکت‌کننده‌ها از مناطق شهری بودند، بنابراین از کسانی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند چشم‌اندازی ارائه نمی‌کند. از این گذشته، نمونه‌گیری از فرهنگ‌های آسیایی، افریقایی، و امریکای لاتین به اندازه‌ی کافی نبود، و تقریبا هیچ دیدگاهی از مسلمانان وجود نداشت.

منبع: بیزیینس اینسایدر – businessinsider
ترجمه: سایت بازده
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: