روزنامه‌ها در سوگ اشک‌های نوتردام

۹ قرن تاریخ در ۶۳ دقیقه فرو ریخت

نوتردام عشاق، همانطور که هوگو پیشبینی کرد؛ در آتش عشق سوخت و نوستالژی گوژپشت را بار دیگر برای جهان زنده کرد و در ازای آن ۸۵۰ سال تاریخ را کشت
کد خبر: ۲۸۲۳
|
۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۶

خبر آنلاین نوشت:  شب گذشته کلیسای تاریخی فرانسه در آتش سوخت و جهان را در بهت فرو برد. چرا که این تنها یک کلیسا نبود بلکه نمادی از ۹ قرن آیین مذهبی در تاریخ دنیا و پس از میلاد مسیح بود. کلیسای نوتردام اسطوره ای از آیین و مناسک مذهبی برای مسیحیان سراسر جهان بود. نماد وسیعی از کاتولیک که یادآور قرون وسطی و مقابله با پروتستان ها بود. معبدی که قرن ها جای نیایش و رازهای هستی بود. یک شبه در آتش سوخت.  و اولین نماد اسطوره ای پاریس قبل از برج ایفل، فرو ریخت.

اما چرا این آتش سوزی تا این اندازه غمناک بود به طوری که کمتر از گذشت یک ساعت ترند شبکه های مجازی شد و فرانسوی ها به سوگ میراث از دست رفته خود نشستند؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دلیل آن شاید به خانه عشق کازیمودوی گوژپشت ویکتور هوگو بازگردد. گوژپشتی زخمت و بد چهره که عاشق دخترکی زیبا رو می شود. احتمالا ویکتور هوگو از قدرت پیشگویی بهرمند بوده است که امروز این کلیسا با اشک های نوتردام در آتش سوخت.

درباره تاریخچه این کلیسا آمده است؛ در محلی که هم‌اکنون این کلیسا قرار دارد تا قبل از قرن چهارم میلادی معبدی غیر مسیحی وجود داشته‌است. در قرن چهارم کلیسایی بزرگ جای آن معبد را گرفت. این ساختمان تا قرن دوازدهم بر جای بود ولی در آن زمان جمعیت پاریس به‌طور ناگهانی بالا رفت و تصمیم گرفته شد تا کلیسا را بزرگ گردانند. بدین ترتیب ساختمان قبلی را خراب کرده و در سال ۱۱۶۳ میلادی ساختمان جدید شروع شد که ساختن آن تقریباً دو قرن طول کشید و در ۱۳۴۵میلادی به پایان رسید. این کلیسا تا مدتی طولانی بزرگترین کلیسای اروپا بود ولی هم‌اکنون نه تنها در اروپا بلکه در فرانسه کلیساهای بزرگتر از آن وجود دارند. اهمیت آن در این است که زیباترین اثر در معماری گوتیک می‌باشد. برای تزیین داخل و خارج آن صدها مجسمه کوچک و بزرگ از سنگ یا چوب تراشیده‌اند.

واپسین لحظات نوتردام

در همین باره مجله اکونومیست، در گزارشی مفصل نوشته است: پنجره شیشه‌ای رنگی و زیبای کلیسای نوتردام آسیب ندیده است، این مجله در گزارش خود به بهت فرانسوی ها اشاره کرده است و می گوید پاریسی‌های لرزان به تماشای گداخته شدن تاریخ شان در شعله های آتش نشستند.

احتمالا فرانسه هفته‌ها و ماه‌ها  غرق این موضوع خواهد شد تا فردی به عنوان مسوول آتش سوزی سرزنش شود و همه خشم ها را بر سر او خالی کنند.

در همین حال منجیان نوتردام از راه رسیدند و وعده ها را یکی پس از دیگری رو کردند. فرانسوا-هانری پینو میلیاردر فرانسوی و مدیر گروه کرینگ، صاحب برندهای گوچی و ... اعلام کرد ۱۰۰ میلیون یورو برای بازسازی کلیسای نوتردام کمک مالی می‌کند.

این در حالی است که سخنرانی مکرون که قرار بود برای جلیقه زردها و آرام کردن آنها انجام شود به عزاداری بر مزار نوتردام ختم شد. پس از اعلام کمک ناجیان کلیسای عشاق، امانوئل مکرون رئیس جهمور فرانسه متعهد شد که این کلیسا را بار دیگر بسازد.

مکرون در مقابل کلیسای نوتردام به خبرنگاران گفت: نوتردام تاریخ، ادبیات و بخشی از روح ماست؛ جایی که تمام رویدادهای بزرگ ما، بیماری‌های فراگیر، جنگ‌ها و آزادی‌های ما در آن اتفاق افتاده و کانون زندگی ماست.

به گزارش وب سایت خبرگزاری رویترز، رییس جمهور فرانسه افزود: نوتردام می‌سوزد و من غم و اندوهی را که بسیاری از فرانسوی‌ها احساس کرده‌اند، می‌فهمم اما دوست دارم از امید هم صحبت کنم.

او در ادامه اعلام کرد که کمپینی برای تامین هزینه‌های بازسازی این کلیسا راه‌اندازی خواهد کرد و گفت: بیایید مفتخر باشیم زیرا این کلیسا را بیش از ۸۰۰ سال پیش ساختیم. ما این بنا را ساختیم و طی این قرن‌ها آن را رشد دادیم و بهبود بخشیدیم. پس من رسماً اعلام می‌کنم که بار دیگر در کنار هم آن را خواهیم ساخت.

نوتردام نجات یافت؟

روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» روز سه شنبه نوشت: دو اثر مهم با ارزشی غیرقابل تخمین از خشم شعله‌های آتش نجات پیدا کردند و از مهلکه بیرون برده شدند؛ اما نمی‌توان نگران سرنوشت دو تابلوی بزرگ متعلق به قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی در فضای اصلی کلیسا و آسیب شیشه‌های رنگی بنا، نبود.

نخستین نشانه امیدواری، نجات لباسی از «سن لویی» و «تاج خار» است که بی اندازه برای کاتولیک‌ها اهمیت دارد. گفته می‌شود این همان تاج خاری است که پیش از مصلوب کردن مسیح (ع) بر سر وی گذاشته بودند. به گفته اسقف پاتریک شووه (Patrick Chauvet) این میراث ارزشمند از آتش سوزی نجات یافته است.

«برتران دو فدو» (Bertrand de Feydeau) رئیس بنیاد برنادن در گفت‌وگو با شبکه «ت اف ۱» فرانسه گفت: حرارت می‌تواند به شیشه‌های رنگی کلیسا آسیب جدی وارد کرده باشد. همچنان که احتمال ذوب شدن سرب به کار رفته در پنجره‌های عظیم کلیسا نیز وجود دارد.

اما مجله اکونومیست در آخرین گزارش خود اعلام کرد که پنجره ها آسیبی ندیده است.

یکی از آثار معماری مهم این کلیسا آثار ویترای پنجره رُز است که در قرن ۱۳ میلادی به عنوان نمادی از گل‌های بهشتی ساخته و بارها مرمت و بازسازی شده‌اند. پنجره رُزهای شمالی و جنوبی این کلیسا ۱۳ متر ارتفاع بزرگترین‌های این کلیسا هستند.

یکی دیگر از نگرانی‌های اصلی به سرنوشت اُرگ‌های تاریکی کلیسای نتردام مربوط می‌شود. بزرگترین ارگ این کلیسا به قرن ۱۵ میلادی تعلق دارد. بخش‌هایی از این اُرگ‌ها از سرب ساخته شده که مقاومت چندانی در برابر حرات ندارد.

این‌ها نخستین واکنش‌ها و برآوردها از آتش‌سوزی در نتردام است و هنوز میزان خسارت وارد شده به این میراث فرهنگی و تاریخی مشخص نیست.

سوگ رسانه های خبری

رسانه های خبری دنیا با مردم به سوگ نوتردام نشستند.

برخی از تیتر کاورهای مطبوعات معروف حکایت از تاسفی عمیق از این واقعه ناگوار است.

ایندیپندنت نوشت:  ۹ قرن تاریخ در ۶۳ دقیقه فروریخت

 روزنامه مذهبی و کاتولیک لاکوآ La Croix:  قلب‌ها در خاکستر

 لیبراسیون: " نوتردرام؛ حزن و اندوه نوتردام"

 روزنامه فیگارو: " فاجعه"

 روزنامه پاریزین: اشک‌های نوتردام

نماد یک کشور

تحلیلگر بی بی سی می گوید:  هیچ اثر دیگری در فرانسه مثل نوتردام سمبل فرانسه نیست. رقیب اصلی آن به عنوان مظهر ملی، برج ایفل، است که بیش از صد سال قدمت دارد. نوتردام از قرن یازدهم بر پاریس مشرف بوده است.

این کلیسایی است که نام یکی از شاهکارهای ادبی فرانسه، "گوژپشت نوتردام" اثر ویکتور هوگو از آن وام گرفته شده.

آخرین باری که کلیسا دچار آسیب جدی شد در جریان انقلاب فرانسه بود. این کلیسا تقریبا بدون آسیب از دو جنگ جهانی جان به در برد.

مشاهده سوختن کلیسا، این نشان استمرار یک ملت، برای فرانسوی ها تکان دهنده است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان حمایت خود را از مردم فرانسه اعلام کرده و نوتردام را "نماد فرهنگ فرانسوی و اروپایی" خوانده است.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم گفت که در این لحظات به فکر مردم فرانسه و مامورانی است که برای مهار حریق مبارزه می کنند.

سال پیش بعد از ترک برداشتن و ریختن بخش هایی از ساختمان نوتردام، کلیسای کاتولیک در فرانسه خواستار کمک فوری برای مرمت آن شد.

دفتر دادستانی پاریس گفت که تحقیقاتی را در باره "تخریب کلیسا در این آتش سوزی تصادفی" آغاز کرده است.

زهره نروز پور 

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰