گوجه سبز و خرما؛ نوبرانه‌هایی که حسابی خودشان را می‌گیرند!

ماه رمضان دو هفته دیگر شروع می‌شود و خرما از ساز گرانی را کوک کرده. البته نائب رئیس انجمن خرمای ایران می‌گوید مشکلی از نظر تامین خرما برای ماه رمضان نداریم. از طرف دیگر گوجه سبز به بازار نوبرانه رسیده و انواع و اقسام قیمت‌ها را به خود گرفته است؛ از ۱۸ هزار تومان میوه و تره‌بار، تا ۴۰۰ هزار تومان محله‌های شمال شهر
کد خبر: ۲۸۳۸
|
۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۱
گوجه سبز و خرما؛ نوبرانه‌هایی که حسابی خودشان را می‌گیرند!

فرارو- خرما تا دو هفته دیگر قرار است سر سفره افطار بیاید و از حالا شروع کرده به گران شدن. البته نایب رئیس انجمن خرمای ایران می‌گوید فقط چند واحد صنفی و کارخانه بسته‌بندی خرما گران‌فروشی می‌کنند وگرنه از نظر تولید خرما مشکلی نداریم و اتفاقا آنقدر خرما زیاد هست که بعد از ماه رمضان مازاد مصرفمان را به کشور‌های دیگر صادر کنیم. از طرف دیگر گوجه سبز هم تازه به بازار رسیده و در کنار چاغاله بادام حسابی بازار نوبرانه‌های بهاری را داغ کرده. آنهم با قیمت‌های نجومی ۳۰۰، ۴۰۰ هزار تومانی که معلوم نیست از کجا پیدایشان شده. ما که هرچقدر در بازار گشتیم، گران‌فروش‌ترین میوه‌فروش‌ها گوجه سبز را کیلویی ۱۰۰ هزار تومان می‌فروختند و تقریبا در هر محله‌ای می‌شد گوجه سبز را کیلویی ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان خرید. شاید قیمت ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان برای گوجه سبز به نظر ارزان برسد، اما این دقیقا همان تاثیری است که شنیدن خبر فروش گوجه سبز به قیمت ۴۰۰ هزار تومان روی شما گذاشته. وگرنه چه کسی حاضر است برای یک کیلو گوجه سبز که یکی دو هفته دیگر به قیمت عادی می‌رسد، ۴۰ هزار تومان پول بدهد؟

گوجه سبز کیلویی ۳۰ هزار یا ۳۰۰ هزار؟
به گزارش فرارو؛ حتما شنیده‌اید که قیمت گوجه سبز نوبرانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. بله من هم این را شنیدم، ولی هیچموقع به چشم ندیدم. هر جا که دنبال قیمت گوجه سبز گشتم با همین ارقام نجومی مواجه شدم. قضیه از یک مصاحبه شروع شد. وقتی اسدالله کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: قیمت ۲۲۰ هزار تومانی گوجه سبز صحت ندارد. همیشه همین تکذیب‌ها هستند که شایعه را بزرگ‌تر می‌کنند. همین موضوع باعث شد که قیمت گوجه سبز دهان به دهان بچرخد و هر کس یک رقمی را اعلام کند تا نهایتا قیمت گوجه سبز به کیلویی ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار برسد. البته نه در بازار، که در اخبار! البته هیچکس به قیمت‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان گوجه سبز اهمیتی نمی‌داد، تا اینکه دوباره پای رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی به میدان باز شد و کارگر در یک مصاحبه دیگر به ایسنا گفت: تا زمانی که قیمت گوجه سبز به نرخ منطقی و اقتصادی نرسد جایی در لیست قیمت مورد تأیید اتحادیه و عرضه در واحد‌های صنفی مجاز نخواهد داشت. در حال حاضر برای گوجه سبز نوبرانه قیمت‌هایی نجومی در محدوده قیمتی ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان اعلام می‌شود که این نرخ‌ها هیچ جایگاهی در میان واحد‌های صنفی مجاز ندارد و هر ساله در زمان عرضه نوبرانه اعلام قیمت‌های نجومی رخ می‌دهد. در زمان نوبرانه که قیمت‌های نجومی برای اقلام مختلف میوه همچون گوجه سبز و چاقاله بادام اعلام می‌شود تنها برخی از فروشگاه‌های مناطق شمالی که زیرمجموعه اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی نیستند به عرضه محصولات نوبرانه با قیمت نجومی می‌پردازند. 

حالا هرچقدر هم که بگویند گوجه سبز در میدان میوه و تره‌بار چه قیمتی دارد، مگر کسی باور می‌کند؟ نمونه‌اش نرخ‌نامه سازمان میادین میوه و تره‌بار که نشان می‌دهد گوجه سبز درجه یک در میادین و بازار‌های میوه و تره بار هر کیلوگرم به قیمت ۱۶هزار تومان و گوجه سبز دستچین به قیمت ۱۹هزار تومان عرضه می‌شود. چاغاله بادام درجه یک هم در میادین و بازار‌ها هر کیلوگرم به قیمت ۱۸هزار تومان و و چاغاله بادام دستچین به قیمت ۲۲هزار تومان عرضه می‌شود. حالا خودتان ببینید ۱۶ هزار تومان کجا و ۴۰۰ هزار تومان کجا؟ ببین تفاوت ره از کجاست تا به کجا!
 


ترفند جدید میوه‌فروش‌ها برای گران‌فروشی
خبر ۴۰۰ هزار تومانی شدن گوجه سبز را شنیدید؟ حالا کافی است در خیابان یک میوه فروشی ببینید که گوجه سبز را می‌فروشد کیلویی ۱۰۰ هزار تومان. شما باشید ترغیب نمی‌شوید؟ حالا حتما لازم نیست یک کیلو گوجه سبز نوبرانه بخرید، همان ۵۰۰ گرم هم کفایت می‌کند. بالاخره وقتی کیسه گوجه سبز را که دستتان بگیرید یک قوت قلبی سراغتان می‌آید که انگار یک شمش طلا با خود در خیابان دارید. حالا می‌توانید وقتی به محل کارتان رسیدید به همه فخر بفروشید که گوجه سبز ۴۰۰ هزار تومانی را کیلویی ۱۰۰ هزار تومان خریدید. فقط امیدوارم همکارهایتان در مسیر به میوه‌فروشی‌های دیگر برخورد نکرده باشند. چراکه قیمت‌ها زمین تا آسمان فرق می‌کند. یک جا گوجه سبز را می‌فروشد ۱۰۰ هزار تومان، یک جا می‌فروشد ۳۰ هزار تومان. آنجاست که تازه می‌بینید چه کلاهی سرتان رفته و میوه فروشی که تا چند دقیقه پیش علاقه زیادی به او و ارزان‌فروشی‌اش داشتید به کل از بین می‌رود. اگر باهوش باشید، همینجا بک جرقه در ذهنتان شکل می‌گیرد ک. هچطور میوه فروشی‌ها توانستند نهایت استفاده را از شایعه ۴۰۰ هزار تومانی شدن گوجه سبز بکنند. شایعه‌ای که آن اوایل کسی برایش اهمیت قائل نبود، اما از وقتی یک تکذیبیه آمد و تلویحا تایید کرد که در شمال تهران گوجه سبز را کیلویی ۴۰۰ هزار تومان می‌فروشند، شما به صورت ناخودآگاه به قیمت‌های نجومی عادت کردید و گوجه سبز کیلویی ۱۰۰ هزار تومان به نظرتان ارزان رسید. وگرنه چه لزومی دارد که حتما این روز‌ها که گوجه سبز اینقدر گران است و اکثر آن‌ها نرسیده و کال هستند، ۱۰۰ هزار تومان برای یک کیلوگرم گوجه سبز پول بدهید؟ حالا دیدید یک خبر ساده چطور گوجه سبز ۱۰۰ هزار تومانی را برایتان عادی کرد؟

خرما؛ گران‌قیمت تازه وارد
تقریبا دو هفته تا شروع ماه رمضان گذشته و حالا نوبت خرماست که دستی به سر قیمتش بکشد. حالا به گزارش ایسنا برخی از افزایش قیمت خرما خبر می‌دهند. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد این افزایش قیمت خرما که برخی خبر از آن می‌دهند همه گیر و همه جایی نبوده و بیشتر گرانی قیمت‌ها از طرف برخی کارخانجات و شرکت‌های پخش و همچنین برخی از فروشگاه‌های مناطق شمالی تهران رخ داده است. قیمت محصولات بسته‌بندی درجه یک که از سوی شرکت‌های معتبر تولید و عرضه می‌شود در یک سال اخیر رشد دو برابری به خود گرفته که این افزایش قیمت خیلی بیشتر از گرانی خرما بسته‌بندی نشده است.

بررسی قیمت خرما در واحد‌های صنفی عرضه‌کننده خرما به صورت باز و البته بسته‌بندی نشان می‌دهد قیمت خرما نسبت به اواسط سال گذشته افزایش پیدا کرده. مثلا پارسال قیمت هر کیلو خرمای پیارم حدود ۵۵ هزار تومان بود و حالا به کیلویی ۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

علی محمد صمیمی، نائب رئیس انجمن خرمای ایران در گفتگو با ایسنا می‌گوید دلیل افزایش قیمت خرما در یک سال اخیر در کنار گرانی مواد اولیه و هزینه‌های جانبی، گران‌فروشی برخی واحد‌های صنفی است. صمیمی می‌گوید خرما دارای انواع مختلف با قیمت‌های متفاوتی است که روند تغییرات قیمت آن‌ها کاملاً متفاوت است. در حال حاضر قیمت خرما از کیلویی ۱۰ هزار تومان آغاز می‌شود و به طور کلی کشور در زمینه تولید، مصرف و صادرات مازاد مصرف هیچگونه مشکلی ندارد و حجم تولید به میزانی است که بعد از ماه مبارک رمضان حجم قابل توجهی از تولیدات به عنوان مازاد مصرف باید صادر شود.

قیمت خرما هر جا متفاوت است و نمی‌توان گفت دقیقا چه قیمتی دارد. چرا که حتی ممکن است در سطح یک شهر قیمت خرما بسته به کیفیتی که دارد فرق داشته باشد. با این حال سری که به بازار زدیم، دیدیم خرمای پیارم که باکیفیت‌ترین نوع خرماست، در بازار کیلویی کیلویی حدود ۶۵ هزار تومان است. خرمای بریمی بین ۳۸ تا ۴۲ هزار تومان پیدا می‌شود. رطب مضافتی در بسته‌های ۵۰۰ گرمی ۲۴ هزار تومان فروخته می‌شود که می‌افتد کیلویی ۴۸ هزار تومان. خرمای خاصویی در بازار حدود ۲۴ هزار تومان فروخته می‌شود و خرمای زاهدی بسته به کیفیتی که دارد، در بازار بین هشت هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۶ هزار تومان قیمت دارد. در آخر، خرمای کبکاب در بازار با قیمت کیلویی ۱۵ هزار تومان تا ۲۸ هزار تومان متفاوت است.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰