در این مقاله به این مساله پرداخته شده است که آیا دردهای مزمن باعث افسردگی می‌شوند و یا افسردگی و اختلالات روانی باعث درد می‌شود؟ به این ترتیب رابطه‌ای بین درد و افسردگی وجود دارد.
کد خبر: ۲۸۵
|
۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸
در این مقاله به این مساله پرداخته شده است که آیا دردهای مزمن باعث افسردگی می‌شوند و یا افسردگی و اختلالات روانی باعث درد می‌شود؟ به این ترتیب رابطه‌ای بین درد و افسردگی وجود دارد.

بر اساس كشفیات اخیر دانشمندان، دردهای مزمن معمولاً چیزی بیش از یك فشار فیزیكی یا جسمانی هستند.

این شواهد نشان می‌دهد كه این دردها می‌توانند یك فاكتور مؤثر در تشخیص افسردگی محسوب شوند.

تا كنون امكان پاسخ دادن به این سؤال برای هیچیك از دانشمندان فراهم نگشته است كه آیا درد منجر به افسردگی می‌گردد یا افسردگی موجب پدیدار شدن دردهای مزمن می‌شود، اما بر اساس تحقیقاتی كه اخیراً توسط كورت كرونكه، استاد دانشگاه ایندیانا صورت گرفته، روشن شده است كه در حدود 60 درصد از بیماران افسرده از دردهای مزمن در ناحیه گردن، شكم، یا كمر رنج می‌برند.

در این میان، افراد زیادی نیز از سرگیجه و تنگی نفس شكایت داشته‌اند.

از سوی دیگر این محقق دریافته است كه تقریباً در حدود یك سوم بیمارانی كه به علت رنج بردن از دردهای مزمن تحت درمان قرار دارند، از نوعی حالت افسردگی برخوردارند.

دلیل اصلی این ارتباط، شاید به پیام‌رسان‌های شیمیایی در بدن مربوط شود.

براساس‌ تحقیقات و یافته‌های "جان كار زوبیتا" استادیار روان‌پزشكی دانشگاه میشیگان، "سرتونین" و "نور‌اپی‌نفرین" (تركیب متبلوری با فرمول C8H11NO3 كه همراه آدرنالین از غده‌های فوق كلیه ترشح می‌شود) دو پیام‌رسان شیمیایی شناخته شده هستند كه علاوه بر تأثیر بر حالات عاطفی فرد، نقش مهمی در تنظیم و تعیین سیگنال‌های درد نیز دارند!

بدین ترتیب به نظر می‌آید كه افسردگی و استرس، قادر به ایجاد نوعی اختلال در عملكرد كامل و صحیح این دو «نوروترنس ‌میتر» است و این همان پیوندگاه ارتباطی میان این دو پدیده به ظاهر جدا از هم است.

با وجود مدارك بدست آمده مبنی بر تأیید این ارتباط دوطرفه بین درد و افسردگی از سوی جامعه پزشكی، هنوز تعدادی از پزشكان در دریافت چنین ارتباطی دچار مشكل هستند.

اغلب در مواجهه با دردهایی از این دست، طرح سؤالاتی در رابطه با افسردگی بیمار بسیار ساده است.

از نظر این محقق، پزشكان باید دردی مزمن و غیر قابل توضیح (بدون دلیل خاص) را به عنوان نشانه‌ای برای افسردگی بیمار تلقی كنند.

غیر از افسردگی، همه حالات عاطفی ما به نوعی بر چگونگی روند درك و دریافت سیگنال‌های درد مؤثر هستند. چیزی كه تا حدی قادر به كنترل آنیم.

بر اساس نتایج تحقیقات، افرادی كه به نوعی درگیر درمان دردهای مزمن خود هستند می‌توانند با ایجاد یك فضای عاطفی و درونی آرام، به خود كمك كنند.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: