افشا گری یک تاجر علیه فساد رئیس جمهور مصر

برخیزید/ نترسید/ سیسی باید برود/ مردم خواستار سقوط رژیم هستند

کد خبر: ۳۰۰۱
|
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱

 روز جمعه هزاران معترض طرفدار دموکراسی در شهرهای سراسر مصر راهپیمایی کردند و خواستار استعفای رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی شدند.

 زندگی امروز- برخیزید، نترسید. سیسی باید برود. مردم خواستار سقوط رژیم هستند. اینها تمامی شعارهایی است که اواخر روز جمعه در فضای مجازی منتشر شد تا یکبار دیگر میدان تحریر و مردم مصر تیتر رسانه‌های دنیا شوند

 الجزیره نوشت: تصاویری که خبرنگار رویترز از قاهره ثبت کرده نشان از اعتراضات دوباره مردم مصر دارد. هزاران نفر از مردم معترض مصر دراعتراض به خبر فساد رئیس جمهور و فرماندهان نظامی این کشور به خیابان های این کشور آمدند

 

اما جریان چیست؟

تمامی این سر و صداها به افشاگری یک تاجر و بازیگر مصری به نام محمدعلی برمیگردد که سیسی رئیس جمهور این کشور و سایر نظامیان را به فساد متهم کرد و از مردم خواست تا به خیابانها بیایند و خواستار برکناری سیسی شوند. این در حالی است که رئیس جمهور این اتهامات را به صورت کلی دروغ و توطئه دانسته است.

  دامنه این اعتراضات در سه شهر مهم مصر، قاهره ، اسکنریه و سوئز بیشتر ازدیگر نقاط گزارش شده است.

 

این اعتراضات در میدان قاهره و دقیقا در جایی که سال 2011 باعث سرنگونی رژیم حسنی شد؛ آغاز شده است.  ماموران امنیتی مصر با لباس غیر نظامی به معترضین حمله می‌کنند.

 این تاجر در ویدئویی که روز سه شنبه منتشر شد گفت: "اگر السیسی استعفای خود را تا روز پنجشنبه اعلام نكرد ، مردم مصر روز جمعه با اعتراض به میادین می آیند."

 

وب سایت الجزیره از ممنوعیت گزارش های خود در مصر خبر می دهد. اما رسانه از وضعیت وخیم در مصر گزارش می دهند. دستگیری و استفاده از گاز اشک آور در قبال معترضین از جمله خشونت هایی است که نسبت به معترضین استفاده می شود.

 

 برخیزید/ نترسید/ سیسی باید برود/ مردم خواستار سقوط رژیم هستند

 محمدعلی از تاریخ 2 سپتامبر فیلمهای اعتراض خود را در فضای مجازی منتشر کرد تا این ویدیوها ضمن اینکه او را به یک شخصیت ملی تبدیل کند، بیش از صدها هزار بار هم بازدید داشته باشد.

 

در ویدئویی در روز جمعه که همزمان با افزایش قدرت اعتراضات منتشر شد ، علی مردم را به ایستادگی و تشویق به حقوق خود ترغیب کرد.

  

" خدا بزرگ است. من تصمیم جدی بر بازگشت دارم. خداوند پشت و پناه شما باشد".

 

یحیی قنائم تحلیگر مسائل بین الملل معتقد است که؛ او "به طور قطع" اعتقاد دارد که اعتراضات روز جمعه نشان دهنده میزان مختلفی از تغییر و تحول در بین مردم مصر است.

 

tags # السیسی ، مصر
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰