سرودی که باید فریاد بزنی تا خوانده شود

کد خبر: ۳۱۰۹
|
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۸

به گزارش "ورزش سه"، در این چند دهه گذشته در ابتدای بازی های تیم ملی ایتالیا، همواره قاب های زیادی از چهره ستاره های سرشناس و خوش سیمای این تیم درهنگام پخش سرود ملی ایتالیا در اذهانمان باقی مانده است که  در واقع می تواند مو را بر اندام هر وطن پرستی سیخ کند. همان جایی که 11 مرد این تیم در حالی که دست در دست هم داده اند، روبروی جایگاه ورزشگاه می ایستند و از اعماق جانشان سرود ملی کشورشان را نمی خوانند بلکه فریاد می زنند. از بوفون گرفته تا ده روسی، از توتی گرفته تا کاناوارو و حتی پیرلو که کمتر احساساتی می شود . در تیم ملی ایتالیا که باشی فرقی نمی کند، با پخش سرود چشمهایت را می بندی و همگام با هم وطنانت سرود را فریاد میزنی و این عِرق و تعصبی است که نسل به نسل، سینه به سینه به بازیکنان بعدی مثل یک میراث گرانبها منتقل می شود. حالا آن قاب ها را در چهره بازیکنان نسل جدید آتزوری مثل دوناروما، آچربی، دی امبروزیو، وراتی، کیه زا، بارلا می بینیم.

 


همانطور که در آخرین دیدار این تیم مقابل یونان دوباره همان صحنه باشکوه این بار در قلب کشور چکمه و در ورزشگاه پیر و به یادماندنی کلزیوم المپیکو رم و در مقابل 60 هزار ایتالیایی، با شکوه تر از همیشه تکرار شد.

 


سرودی که بر اساس اشعار شاعر جوانی به نام گوفردو ماملی (Goffredo Mameli) ساخته شده و به همین خاطر هم به نام (L'Inno di Mameli سرود ماملی) معروف است. این سرود در سال 1847 یعنی درصدمین سالگرد اخراج اتریشی ها از خاک ایتالیا به عنوان سرود ملی ایتالیا انتخاب شده است که در انتهای آن به این موضوع اشاره می کند. همانجا که می گوید «پرو بال عقاب اتریشی ها دیگرریخته است» که امروزه دیگه اغلب مواقع خوانده نمی شود.


 سرودی که به این شکل آغاز می شود:


Fratelli d'Italia برادران ایتالیایی


L'Italia s'è desta. ایتالیا برپاخواسته.


Dell'elmo di Scipioبا کلاهخود و شیپور


S'è cinta la testa. سرش را پوشانده.


Dove'è la Vittoria? پیروزی کجاست؟
.
.
.
 گفته می‌شود یکی از دلایل این که این سرود به این شکل جذاب خوانده می شود به خاطر ریتم خوب و کلام تاثیر گذارش است که می تواند هر وطن پرست ایتالیایی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

 


به هرحال سرود های ملی، هر کدام داستان های جذاب خاص خودشان را دارند، همانطور که شکل دیگری از این صحنه ها را در تیم ملی برزیل و حتی آلمان هم دیده ایم. این مهم می تواند جوشش زیادی را در ابتدای هر بازی در خون هر بازیکن ایجاد کند.

 


 ایتالیایی ها حالا با شکست دادن یونان در شهر رم صعود خودشان به مرحله نهایی جام ملت های اروپا را مسجل کردند تا این جام از حضور این تیم دوست داشتنی که اتفاقا طرفدار‌ان زیادی را هم درایران دارد محروم نشود.

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰