پیام گورباچف به پوتین

کد خبر: ۳۱۶۸
|
۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲

میخائیل گورباچف، رهبر سابق شوروی چندی پیش پیامی برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ارسال کرد.

به گزارش اسپوتنیک، گورباچف ضمن اعلام این مطلب گفت نمی خواهد خود را به عنوان مشاور به رهبران جهان تحمیل کند و فقط در حالات مشخصی و معمولاً با فرستادن نامه های کوتاه انها را مورد خطاب قرار می دهد. رهبر سابق شوروی علاوه بر پوتین همچنین پیام خود را برای امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ارسال کرده است.

گورباچف گفت:" اکنون مسئولیت عظیمی بر دوش رهبران جهان قرار دارد" و "زمان نگران کننده ای است".

رهبر سابق شوروی تاکید کرد "در هیچ جایی پنهان نمی شود" و عقیده خود را مخفی نگه نداشته و آنرا در مصاحبه ها و مقالات منتشره در روسیه و خارجه بیان می کند.

گورباچف خاطرنشان ساخت در جهان معاصر بی اعتنایی به حقوق بین المللی و نظامی شدن سیاست جهانی مشاهده می شود و یکی از مسائل را فروپاشی پیمان منع موشک های هسته ای میان برد نامیده و روسیه و آمریکا را به جلوگیری از تشدید خطر جنگ بر اثر تخریب این پیمان فرا خواند. رهبر سابق شوروی پیشنهاد پوتین برای توقف استقرار موشک های هسته ای میانبرد را گام اول در این راه می داند.

اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده در سال 1987 پیمان منع موشک های میان برد هسته ای(INF)  را امضا كردند و طرفین متعهد شدند كه تمام موشكهای بالستیک زمینی و كروز را با برد متوسط ​​و كوچك از بین ببرند. در اکتبر سال 2018 ، ترامپ از خروج واشنگتن به دلیل "عدم رعایت" مسکو به تعهدات خبر داد، اما طرف آمریکایی شواهدی ارائه نکرد. در سال 2019، روسیه نیز در واکنش به اقدامات ایالات متحده، مشارکت خود در پیمان منع موشک های میان برد هسته ای(INF)  را به حالت تعلیق درآورد

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰