آنچه حقیقت دارد این است که رسیدگی با زیبا شدن به هر قیمتی قطعا تفاوت دارد و فرق این موارد را باید دانست و از هم تشخیص داد. امروزه بسیاری از شرکت ها سعی دارند با عناوین مختلف و تبلیغات بسیار هیجان انگیز مردم را ترغیب کنند تا برای بیشتر زیبا شدن، از آنها خریداری کنند.
کد خبر: ۳۲
|
۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۹
آنچه حقیقت دارد این است که رسیدگی با زیبا شدن به هر قیمتی قطعا تفاوت دارد و فرق این موارد را باید دانست و از هم تشخیص داد. امروزه بسیاری از شرکت ها سعی دارند با عناوین مختلف و تبلیغات بسیار هیجان انگیز  مردم را ترغیب کنند تا برای بیشتر زیبا شدن، از آنها خریداری کنند.

قرص های لاغری، کرم ها و انواع لوازم آرایشی از کمترین محصولاتی هستند که روی آنها مانور داده می شود و با عناوین مختلف جیب مردم را خالی می کنند. آن دسته از محصولات زیبایی هم که می شود به آنها اعتماد کرد، قطعا پایه گیاهی دارند و طبیعی بودنشان مورد اعتماد واقع شده است ولی به هرحال تبلیغات است و احساس آدم ها نسبت به زیبایی ......

هرچه می گذرد، استفاده مدام از بیشتر لوازم آرایشی و بهداشتی صنعتی پوست ها را تیره و پیر می کند و خط و خطوطی از خود به جا می گذارد که نگو و نپرس...

ولی هنوز هم در روستاهای خوش آب و هوای کشورمان بهترین پوست ها، از آن دخترکان آفتاب خورده ایست که هوای خوب استشمام کرده اند و غذای طبیعی خورده اند.

همان دخترانی که بی مهابا در آفتاب ایستاده اند و باد صورتشان را لمس کرده است و آخر شب، به آن قدری دنبه مالیده اند و آسوده به خواب رفتند. بوی گلها در تمام شریان زندگیشان وجود دارد و بی آنکه به ریزش مو و دغدغه های پیری بیاندیشند، زندگی می کنند.
 
می شود در تاکسی و اتوبوس و مترو اخم نکرد و از بوتاکس بی نیاز شد. می شود به جای کرم های گران، از همان سنگ پای قدیمی و قدری وازلین برای ترک پاها استفاده کرد. می توان به جای نرم کننده ها، از روغن زیتون طبیعی  بهره گرفت
 
زنان و مردانی که هنوز هم از صابون مراغه استفاده می کنند و خبری از شوره و ریزش در موهایشان نیست. چشمانشان به دلیل صداقتی ناب، پر از درخشش آفتاب گونه است و دستانشان در عین استفاده از آب سرد و یخ زده رود، نرم و مهربان است.

چه می شود که مژه مصنوعی و مدادهای مارک، هنوز هم به پای سرمه دست ساز مادربزرگ نمی رسد... عطر یاس روی لباس های صندوقچه هنوز هم آشنا به نظر می رسد. زیبایی در نگاه پاک این مردمان ، زیباتر از هر آینه دیگری است.

صبح برایشان، بوی نان تازه می دهد و آتشی سرخ که بی مهابا در آن دست فرو می برند و کماج بر سر سفره می نشانند. هنوز هم مویی که در آن شانه نمی رود، متعلق به زنی است که صابون های خارجی را  نمی شناسد و آرام و بی توقع ، موهایش را در آب ساده می شوید.

اینها نقیض همه داروهای موثر در بهداشت عمومی نیست  و کسی منکر صنعت دارو سازی نیست، ولی ای کاش به جای این همه تبلیغ و صرف هزینه ، کمی از طبیعت خدادادیمان استفاده کنیم.

بی دلیل نبود که مادران ما از عصاره مورت و تخم مرغ برای مویشان استفاده می کردند و عسل، دوای ثابت همه زخم ها و بریدگی های دستانشان بود. دستانی که بوی گل می دهند و یاس..... برای شست و شو و پایین آوردن تب، از گل ختمی و سرکه استفاده  میکردند.
 
برای آرامش و پاکسازی پوست و از بین بردن لایه مرده پوست که این روزها اسم های عجیب و غریب دارند، از روشور استفاده می کردند. برای جلوگیری از هرگونه عفونت داخلی، هندوانه را با پوست می جوشاندند و یک آنتی بیوتیک طبیعی می خوردند.

همه میوه ها را پس از خوردن، قدری به صورت می زدند و اینگونه طراوت خودشان را حفظ می کردند. روزی چند ساعت در آفتاب کار می کردند و هرگز قرص ویتامین دی نمی خوردند.

شیر طبیعی میل می کردند و فارغ از هرگونه نگرانی از تب مالت، برای پوکی استخوان، آزمایش تراکم استخوان نمی دادند. غذای پخته و غیر طبیعی برای آنها زمان خاص خود را  داشت و سعی می کردند کمتر ولی بهتر بخورند.
 
جای چیپس و پفک و کیک و کلوچه، نان و پنیر و کره محلی و عسل و کشک و کشمش می خوردند تا سالم و پر بنیه باشند. راه می رفتند در هوای پاک و مثل ما از آلودگی هوا نمی ترسیدند. پیاده روی جزئی از زندگی و کارشان بود نه اینکه برای راه رفتن بعد از شام یا صبحانه، برنامه ریزی کنند و تلاش کنند بلکه وقتی گیر بیاورند.

هنوز هم می شود با دوده چراغ سرمه درست کرد و از باقیمانده میوه ها ماسک! می شود بدون خرج کردن، کمتر از خوراکی های صنعتی استفاده کرد و هزینه اش را صرف نخود و کشمش و گردو کرد. می شود تغذیه را صحیح مصرف کرد نه صرفا زیاد.

میشود از آفتاب نترسید و به جای استفاده از انواع قرص ویتامین، هفته ای یکبار استخر رفت. می شود برای زیبا ماندن، حرص ظواهر دنیا و انواع کرم ها را نخورد و چروک نساخت.

می شود در تاکسی و اتوبوس و مترو اخم نکرد و از بوتاکس بی نیاز شد. می شود به جای کرم های گران، از همان سنگ پای قدیمی و قدری وازلین برای ترک پاها استفاده کرد. می توان به جای نرم کننده ها، از روغن زیتون طبیعی بهره گرفت.

اغلب داروها و مکمل های شیمیایی، همان غذاهایی هستند که هر ازگاهی به سادگی، از کنار آنها می گذریم. همان لیمو شیرین معجزه گر و یا دمنوش هایی طبیعی برای آرامش نظیر گل گاو زبان. عرق زنیان برای درد معده و عرق بهارنارنج برای آسودگی. عرق زیره برای لاغری و انگور برای چاقی.

می شود به جای زیبا شدن به شیوه غربی به ابن سینای خودمان اعتماد کنیم و حرف مادرانمان را باور کنیم. زیبایی را هدف نپنداریم بلکه از آن وسیله ای برای آرام بودن بسازیم و راحت زیستن.

جایگزین همه استرس ها و دغدغه ها و کمبودها، کتاب حافظی باز کنیم و برای هم تفعلی بزنیم و چایمان را در بالکن کوچک خانه با نور جذاب آفتاب میل کنیم.

منبع: تبیان
Iran, Islamic Republic of
person
رقیه
cm_time
۲۲:۳۸ -۱۸ تير ۱۳۹۶
cm
عالی عالی عالی
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۲ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۱
* نظر:
نام:
ایمیل: