ماه اسفند که از راه می‌آید، بوی بهار از دور به مشام می‌رسد. حتی به نظر بسیاری از افراد، شلوغی‌های خانه‌تکانی و آماده‌سازی برای بهار، از خود عید ذوق و شوق بیشتری به دل‌ها وارد می‌کند، اما باید در نظر داشت، هیاهوی اسفند ماه همان‌قدر که مثال‌زدنی و جذاب است، می‌تواند باعث بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه هم باشد.
کد خبر: ۴۴۶
|
۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۲
سارقان به استقبال نوروز می‌روند!
به گزارش زندگی امروز، هر سال اواخر اسفند تعداد مراجعان به پلیس آگاهی زیادتر از دیگر ماه‌ها می‌شود. سودجویان با استفاده از همین شلوغی‌های سر مردم، در کمین می‌نشینند و از آب گل‌آلود ماهی‌های درشتی می‌گیرند. خانه‌تکانی‌ و خرید‌های دم‌عید می‌تواند بازار گرمی برای سارقان باشد. بسیاری از سارقان از همین شلوغی‌ها و خالی بودن خانه استفاده کرده و به نان و نوایی می‌رسند.
 
البته همه سارقان مانند قدیم از دیوار خانه بالا نمی‌روند بلکه در سرقت خلاقیت به خرج می‌دهند. به‌گونه‌ای که شما با دست خود وسیله و کالای مورد نظر را به سارق می‌سپاری و دیگر پس نمی‌گیری، یعنی راهی برای پس گرفتن نمی‌ماند. به همین راحتی دیگر صاحب آن وسیله نخواهی بود.
 
قالی دزدان
 
اسفند ماه سال گذشته مراجعه زن میانسال به پلیس آگاهی پرونده سرقت‌های سریالی فرش را باز کرد. زن میانسال که بسیار ناراحت بود به ماموران گزارش سرقت فرش‌های دستبافش را داد و گفت: تصمیم گرفته بودم خانه تکانی کنم؛ به همین دلیل فرش‌هایم را به یک قالیشویی سپردم. چون بسیار دیر اقدام کردم هیچکدام از قالیشویی‌هایی که از قبل می‌شناختم و اعتماد داشتم، نپذیرفتند فرش‌ها را بشویند و گفتند دستشان پر است. من هم مجبور شدم به جایی ناآشنا زنگ بزنم.
 
مالباخته ادامه داد: شماره این قالیشویی روی برگه‌ای جلوی در خانه‌ام افتاده بود. با آنها تماس گرفتم. بسرعت به خانه آمدند، فرش‌ها را لوله کردند، بردند و دیگر پس نیاوردند. اول از خوش‌قولی‌شان و نحوه لوله کردن فرش بسیار راضی بودم. حتی به خواهر و چند نفر از فامیلم هم گفتنم که به آنها زنگ بزنند و فرششان را برای شست‌وشو به آنجا بسپارند. اما زمان تحویل هرچقدر با شماره نوشته شده روی کارت تماس گرفتم کسی پاسخگو نبود. حال نه من و نه اقوامم دستمان به جایی بند نیست.
 
زن میانسال تنها شاکی آن پرونده نبود و پس از آن نیز افراد دیگری شکایت‌های مشابهی را اعلام کردند.
 
فرش‌های خود را به قالیشویی معتبر بسپارید
 
سردار عباسعلی محمدیان، رئیس پلیس استان البرز با هشدار به شهروندان برای استفاده از قالیشویی‌ها می‌گوید: در روزهای پایانی سال برخی شهروندان فرش‌های خود را برای شستن به قالیشویی‌ها می‌سپارند که این موضوع باعث شده برخی تبهکاران با توزیع انواع آگهی‌های تبلیغاتی در کمین شهروندان باشند. این تبلیغات به‌صورت پخش کردن برگه‌هایی است که یک شماره در آن ذکر شده است. این شرکت‌ها در تبلیغات خود هیچ اشاره‌ای به آدرس کارگاه قالیشویی خود نمی‌کنند. برخی شرکت‌ها با اجاره دفتر با ماهانه بالا و تهیه اسناد جعلی، در این ایام به فعالیت پرداخته و پس از جمع‌آوری فرش‌های شهروندان با تعطیل کردن دفتر فرار می‌کنند. اعلام قیمت‌های پایین از سوی این تبهکاران، ترفندی برای فریب مردم است.
 
وی ادامه داد: برای گرفتار نشدن در دام این مجرمان، از شرکت‌های قالیشویی که آگهی‌هایشان در روزنامه‌ها چاپ می‌شود، استفاده کنید، زیرا اغلب مدارک این‌گونه شرکت‌ها کنترل می‌شود. البته تاکید می‌کنم چاپ آگهی در روزنامه‌ها دلیلی برای تائید فعالیت همه شرکت‌ها نیست. از سوی دیگر برخی هموطنان پس از شستن فرش‌های خود، آن را برای خشک شدن روی دیوار یا پشت بام قرار می‌دهند که ممکن است مورد سرقت قرار گیرند. به همین دلیل توصیه می‌شود فرش را در مکانی قرار دهید که به کوچه و خیابان مشرف نباشد. شهروندان هنگام تحویل فرش‌ها به نمایندگان قالیشویی‌ها، کارت شناسایی آنها را به دقت بررسی کنند. مشخصات ظاهری آنها را نیز همراه با شماره پلاک خودرو یادداشت کنند تا در صورت بروز مشکلات احتمالی، پلیس بتواند مجرمان را شناسایی و دستگیر کند. شهروندان برای اطمینان بیشتر از صحت فعالیت این شرکت‌ها می‌توانند از اتحادیه قالیشویان نیز استعلام کنند. شرکت‌هایی که از طریق اتحادیه مجوز فعالیت می‌گیرند موظف به رعایت 17 بند هستند. به‌عنوان نمونه باید دارای دفتر یا کارخانه با مجوز فعالیت تجاری باشند، کارمندان و رئیس شرکت نباید سوءپیشینه داشته باشند و باید آزمایش سلامت نیز داده باشند. از لحاظ فنی هم باید اصول مربوط را به‌طور حرفه‌ای رعایت کنند.
 
رئیس اتحادیه قالیشویان تهران نیزبا تاکید بر لزوم اطلاع شهروندان نسبت به داشتن جواز کسب قالیشویی مورد نظر گفت: شهروندان باید توجه داشته باشند احتمال این موضوع بسیار قوی است بعد از اکتفا کردن به این تبلیغات خوش آب و رنگ و سپردن فرش خود به یکی از این مراکز خدماتی، چیزی که بعد از مدتی تحویل می‌گیرند شباهتی به فرش خودشان نداشته باشد. پس باید قبل از تماس با هر یک از این مراکز به سایت اتحادیه قالیشویان مراجعه و از داشتن پروانه کسب واحد مورد نظر خود اطمینان حاصل کنند.
 
وی با اشاره به افزایش شکایت‌های مردمی در این فصل از قالیشویان بدون پروانه کسب عنوان کرد: از مردم تقاضا دارم در صورت بروز هر گونه مشکل در این رابطه با شماره تلفن 55637062 به منظور شکایت یا رفع مشکل خود تماس بگیرند.
 
خالی کردن خانه به جای نظافت
 
تازه از یک شهر کوچک به آنجا آمده بود. می‌خواست کار کند و پول در بیاورد. خواهرش بتازگی جدا شده بود و هیچ سرپرستی نداشت.
 
دلش نمی‌خواست خواهرش، برای تامین معاش زندگی‌اش باز هم دست به کار اشتباهی بزند یا با فردی دیگر ازدواج کند که زندگی‌اش به‌هم بخورد. برای خواهرزاده‌اش هم که شده باید کار می‌کرد.
 
شنیده بود نزدیک عید می‌تواند به خانه مردم برود و کارگری کند. در شهر‌های بزرگ‌تر مردم بیشتر به این چیز‌ها اهمیت می‌دادند و مشتری برای کارگران زیاد است. پس از شهر خود به شهری بزرگ‌تر رفت تا هم پول بیشتری به جیب بزند و هم آشنای زیادی نبیند. روز‌های اول همه چیز خوب بود و بیشتر از آنچه فکرش را هم می‌کرد پول جمع کرد اما تنها مشکل این کار خستگی بیش از حدش بود. آنقدر خسته از کار بر می‌گشت که حتی نمی‌توانست برای خودش غذا درست کند. بعد از کار به قهوه‌خانه کنار اقامتگاهش می‌رفت تا کمی خستگی در کند، چیزی بخورد و کمی تفریح کند.
 
برنامه چند روز اقامتش در آن شهر، شده بود کار در خانه مردم، قهوه‌خانه، خواب و روز از نو روزی از نو. در این مدت دوستانی هم در قهوه‌خانه پیدا کرده بود که یکی از آنها هم سن و سال خودش بود. با او از بقیه صمیمی‌تر بود. اسمش محمد بود، اما صدایش می‌زدند ممد کج‌دست. اوایل نمی‌دانست چرا این لقب را به او داده‌اند تا این‌که یک روز محمد به او پیشنهاد داد تا به‌جای این همه کار کردن و پول کم درآوردن، با آنها کار کند و پول کلان‌تری به جیب بزند. پیشنهاد محمد برایش وسوسه‌انگیز بود، اما هنوز نمی‌دانست کاری که باید انجام دهد چیست.
 
محمد به او گفت که لازم نیست زیاد خودش را اذیت کند، بار سنگینی در این کار بر دوشش نیست، فقط کافی است به خانه‌هایی که می‌رود با دقت نگاه کند و اطلاعاتش را به آنها بدهد. شب‌ها هم وقتی محمد و دوستش برای سرقت وارد خانه می‌شوند او باید مقابل در کشیک بدهد. اول باورش نشد که محمد دزد است اما به یاد لقبش که افتاد همه چیز برایش روشن شد. پیشنهاد محمد را قبول نکرد و تا چند روز جوابش را هم نداد اما محمد پیگیرتر از قبل سعی داشت با او ارتباط برقرار کند. آنقدر اصرار کرد تا بالاخره راضی شد با آنها همکاری کند. در اصل او چیزی را نمی‌دزدید. فقط کمی اطلاعات به دوستانش می‌داد. کار بدی نمی‌کرد.
 
با همین افکار کار خود را توجیه می‌کرد اما باز هم پس ذهنش می‌دانست دارد دزدی می‌کند. اولین همکاری را از یک خانه دو طبقه شروع کردند. او که صبح همان روز سرقت برای نظافت به آن خانه رفته بود، می دانست که صاحبان خانه شب به مهمانی می‌روند. اطلاعات لازم را به محمد و دوستش داد و خودش پایین منتظر شد. خیلی استرس داشت. دستانش مدام خیس از عرق می‌شد و نفسش هزار برابر در ثانیه شده بود. نمی توانست تپش قلبش را کنترل کند. فقط می‌خواست زودتر از آن خانه بیرون بیایند و کار تمام شود که همین طور هم شد. زمانی که سهمش از سرقت را از محمد گرفت، همه آن استرس‌ها فراموشش شد. دومین همکاری راحت‌تر پیش رفت. سومی راحت‌تر از دومی. همین‌طور ادامه پیدا کرد تا این‌که به محمد گفت می‌خواهد در سرقت‌ها با آنها به داخل خانه بیاید. انگار دیگر عذاب وجدان حتی پس ذهنش هم جایی نداشت. فقط می‌خواست سهم بیشتری به او برسد. دیگر فقط پول بود که برایش اهمیت داشت.
 
وارد شدند و مشغول گشتن وسایل صاحبخانه بودند. هنوز پنج دقیقه نگذشته بود که صدای چرخیدن کلید در قفل آمد، دست پاچه شد. انگار زمان متوقف شده بود. چیزی در دلش ریخت و خون برای یک لحظه به مغزش نرسید.
 
دوستانش از پنجره فرار کردند اما او در یکی از اتاق‌های خانه رفت و در را روی خود قفل کرد. خودش خودش را زندان کرد و منتظر پلیس ماند. بالاخره پلیس آمد و دستگیر شد. در بازداشتگاه می‌خواست خودش را بکشد. تازه آن زمان بود که به خودش آمد. تازه آن زمان بود که فهمید نزدیک عید بسیاری از خانواده‌ها را ناراحت کرده. تازه آن زمان بود که یادش آمد نان حلال برای خواهرزاده‌اش در نیاورده است.
 
استفاده از شرکت‌های معتبر یا افراد شناخته شده برای کمک در امر خانه تکانی
 
آخر سال موضوع مهمی است و اکثر مردم برای نظافت خانه‌های خود به تکاپو می‌افتند، برخی از هموطنان برای انجام کارهای خانه بدون هیچ دقت و گزینشی با تکیه بر بروشورها و تبلیغات کوچه و خیابان به افرادناشناس و برخی از شرکت‌های فاقد مجوز اعتماد کرده و با خیال راحت و بدون تحقیق درمورد شرکت مورد نظر، فردی را به خانه‌هایشان راه می‌دهند که ممکن است برایشان خطرآفرین باشد.
 
معاون اجتماعی پلیس تهران بزرگ هشدار داد: افراد باید برای انجام نظافت منزل خود نیروهای خدماتی شرکت‌های معتبر و قانونی را به‌کار گیرند یا حداقل قبل از آن‌که نظافتچی را به خانه راه دهند، در مورد او از چند معرف اطلاعات کسب کنند و بدانند چه کسی را به خانه و زندگی‌شان راه داده‌اند. در صورت سوءاستفاده یا سرقت از منزل، با داشتن آدرس شرکت‌های مزبور، راحت‌تر می‌توان با استناد به قرارداد و اجاره‌نامه از طریق قانونی اقدام کرد.
 
سرهنگ مرادی افزود: براساس پرونده‌های سرقت‌های سال گذشته در ایام پایانی سال، برخی از این افراد سودجو پس از جلب‌اعتماد و حس همدلی با صاحب منزل در زمان مناسب به تنهایی یا با همکاری همدستانش، وسایل با ارزش را به سرقت می‌برند. هنگام به‌کارگیری نیروهای خدماتی، باید صاحبخانه در خانه خود حضور داشته و نسبت به محافظت از اشیای قیمتی و اسناد و مدارک کوشا باشد. توصیه دیگر آن است که برای هر فردی از مسائل خصوصی حرف نزنیم. شهروندان باید بدانند با دادن اطلاعات خصوصی به فرد ناشناس، احتمال در خطر افتادن خود را دو چندان می‌کنند.
 
خرید‌های آخر سال
 
با توجه به عید و رسم نونوار شدن افراد در این زمان، بسیاری می‌کوشند تا برای سال جدید، وسایل و لباس‌های نو خریداری کنند. همین موجب می‌شود که پول نقد زیادی در دست افراد باشد. هرچقدر پول نقد بیشتر استفاده شود، احتمال سرقت نیز چند برابر خواهد بود. این نوع پرونده‌ها بسیار زیاد است و برای هر فامیل یا خانواده‌ای لااقل یک‌بار رخ داده است. پس در ادامه برای جلوگیری از این اتفاق هشدار‌های پلیس را خواهیم خواند.
 
سرهنگ رضا موذن، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی تهران درباره خریدهای نوروزی به شهروندان توصیه کرد: هنگام حضور در بازار با دقت و هوشیاری، کالای خود را انتخاب و پول نقد، همراه نبرید بلکه از کارت بانکی استفاده کنید؛ همچنین برای جلوگیری از سوء استفاده سارقان، رمز ورودی کارت‌ها را در کنار آن قرار ندهید. اگر چند نفری همزمان برای خرید به بازار می‌روید کارت عابر بانک، اسناد یا وجه نقد را بین نفرات تقسیم کنید تا در صورت سرقت محتویات یک کیف، تمام اموال و دارایی به یغما نرود.
 
وی به شلوغی مراکز خرید در ایام نوروز اشاره کرد و ادامه داد: با ازدحام جمعیت در مراکز تجاری و شور و اشتیاق مردم در ایام پایانی سال برای خرید، عده‌ای از افراد فرصت‌طلب با سوءاستفاده از این شرایط اقدام به جیب‌بری و کیف‌قاپی می‌کنند.
 
موذن با تاکید بر توجه هموطنان به هشدار‌های پلیس گفت: افراد فرصت طلب در مراکز شلوغ با رفتارهای غیرمتعارف و طعنه زدن‌های غیرعرفی در یک فرصت مناسب اقدام به جیب‌بری و سرقت می‌کنند. در این ایام، سارقان با سوءاستفاده از شلوغی مغازه‌ها تحت عنوان خریدار اقدام به سرقت می‌کنند، لذا مغازه‌داران باید با دقت نظر و شناسایی این افراد و حضور مستمر و مدام در قسمت‌های مختلف مغازه، آنها را در رسیدن به اهدافشان ناکام بگذارند.
 
شوینده‌های مرگبار
 
با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، خانه تکانی و تمیز کردن خانه را پیش‌رو داریم که متاسفانه گاهی بدون خطر و ایجاد دردسر نیست. صدها ماده شوینده و پاک‌کننده در بازار وجود دارد. متاسفانه برخی از این محصولات در تماس با پوست و ریه موجب بروز واکنش‌هایی می‌شود. شاید به ظاهر بعضی از مواد شوینده قوی، برای سابیدن خانه عالی باشد، اما می‌تواند سلامت شما را نیز بسابد.
 
دکتر طلعت قانع با اشاره به آغاز نظافت و شست‌وشوی خانه‌ها پیش از شروع تعطیلات نوروز که براساس سنت رایج در ایران انجام می‌شود؛ علاوه بر مراقبت از دچار شدن به حوادثی مانند سقوط از ارتفاع، نسبت به استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی هشدار داد.
 
این کارشناس ادامه داد:‌ بی‌توجهی به توصیه‌ها می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را در آستانه سال نو متوجه هموطنان کند. هنگام استفاده، برچسب روی بسته‌بندی در نور کافی مطالعه و سپس مصرف شود که استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تاریکی می‌توانند خطرآفرین باشد. با توجه به این‌که بسیاری از ترکیبات مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، بخارات سمی ایجاد می‌کند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند باید هنگام استفاده، پنجره‌ها باز نگاه داشته شود تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک ضروری به نظر می‌رسد. در خودداری از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفیدکننده و لک بر الزام وجود دارد چرا که بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است. بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت در صورت بلعیده شدن، تماس با پوست، چشم یا تنفس، می‌تواند بسیار سمی باشد. همیشه بهتر است محصولات نامبرده را در ظرف اصلی آن نگهداری کرد و هیچ‌گاه آنها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکرد زیرا این عمل موجب مصرف اشتباهی توسط کودکان و در نتیجه مسمومیت شدید آنها خواهد شد.
 
برای مراقبت از مسمومیت کودکان همواره پس از استفاده از مواد شیمیایی بسرعت در آن را باید بست، همواره این نکته را باید به یاد داشت که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان کنجکاو در امان نیست.
 
بهتر است کیف دستی، ساک خرید و کیسه‌های نایلونی دور از دسترس کودکان نگاه داشته شود چرا که این احتمال وجود دارد که وسایل محتوی کیسه توسط کودک بلعیده یا ضمن بازی، روی صورت وی کشیده شده و موجب خفگی وی شود.
 
منبع:جام جم
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: