رکیب مواد شوینده یا پاك کننده ها با مواد سفیدکننده در فضاي کوچکی مانند حمام یا دستشویی خطرناك است، زیرا از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد گازکلر آزاد می شود که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد می کند که بسیار قوي و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهاي کوچک علایم شدید تنفسی ایجاد می کند.
کد خبر: ۷۴۰
|
۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
 به گزارش زندگی امروز، در آستانه سال نو و همزمان با سنت خانه تکانی در کشورمان توجه به اصول ایمنی در مصرف مواد شوینده برای حفظ سلامت امری ضروری است .

بر اساس این گزارش، بدترین شکل استفاده از مواد پاك کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند و یا از آنها در محیط هاي بسته اي که بخار آب وجود دارد، استفاده کنند. پیشنهاد می شود از مواد شوینده و پاك کنندهاي استفاده شود که آسیب کمتري می رساند، مثلاً استفاده از پودرهاي شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ایمن تر از استفاده ازمواد سفیدکننده اي است که بخار دارد.

ضرورت دارد هنگام خانه تکانی از پاك کننده استاندارد استفاده کنید. ازمصرف مواد شوینده و پاك کننده ها درفضاهاي بسته خودداري کنید. بخار متصاعد شده ازترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار براي چشم، پوست و ریه خطرناك است و خانم ها باید از ترکیب این دو ماده جداً بپرهیزند. هنگام شستشوى حمام و دستشویى از ماسک هاى محافظ استفاده کنید، پنجره ها را باز و تهویه را روشن کنید تا جریان هوا برقرار شود.


عبور مواد شوینده از ماسک ها

توجه کنید بسیارى از مواد ضد عفونى کننده به راحتى از ماسکهاى کاغذى عبور مى کنند و می توانند موجب آسیب به ریه شوند. بنابراین تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول هاى غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب بر روي دهان و بینی می تواند تا حد زیادي از بروز آلرژي ها و پیشگیرى ازاین مشکلات کمک کند. پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده ازمحصولات سوزاننده ضروری است.

بر پایه این گزارش، استفاده ازمواد شوینده شیمیایی ممکن است باعث تشدید بیماریهاي قلب، عروقی و ریوي شود. موادشوینده شیمیایی روي زنان باردار، افراد مسن و کودکان بیشترآسیب رسان است. به این نکات به صورت ویژه توجه کنید: مطمئن شوید که استفاده، نگهداري و دفع موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل سازنده است. موادخطرناك باید درمکانی دور ازدسترس بچه ها نگهداري شوند. درب محصولات شیمیایی و پاك کننده ها را محکم ببندید. در صورت جابجا کردن مواد، بقیه ماده را در ظرف اصلی بازگردانید. فرآوردههاي حاوي موادشیمیایی پرخطر را در ظروف ویژه نگهداري کنید. هرگز برچسب روي ظروف موادشیمیایی را برندارید، اگر برچسب روي ظروف دچارپوسیدگی شده مجدداً روي آن برچسب بزنید.


اقدام ضروری در مسمومیت های ریوی

اولین و بهترین اقدام براي مسمومان ریوي، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هواي آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هواست، چرا که استنشاق هواي تازه، تنفس را تسهیل می کند و باعث ایجاد آرامش می شود. استفاده از بخور، به خصوص بخور سرد بسیار کارآمد است• خودداري از صحبت کردن، مفید است. ارجاع هرچه سریع تربه پزشک یا تماس با اورژانس ضروري است .


آسیب ناشى از مواد شوینده بر چشم

این گزارش حاکیست، انواع مواد شیمیایى می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگبر ازجمله خطرناکترین مواد براى چشم به شمار می روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتى درموارد شدیدتر می توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند.

مواد شوینده همچنین می توانند موجب ایجاد زخمهاى شدید در پلک شده و چسبندگی هاى کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند. آسیب ناشى از این مواد ممکن است آن قدر جدى باشد که بینایى به طور کامل از بین برود.استفاده ازعینک حفاظتی جهت کاهش آسیب چشمها توصیه می شود .


خطرمسمومیت کودکان با مواد شوینده

کودکان به علت کنجکاوى ممکن است درتماس با این مواد قرارگیرند، بى دقتى و سهل انگارى در استفاده، نگهداري یا جابجا کردن مواد پاك کننده و سفیدکننده کودکان را درمعرض خطر قرارمى دهد. مصرف اتفاقی این مواد منجر به التهاب و سوختگى دستگاه گوارش مى شود و عمل بلع را با مشکل مواجه مى کند.

محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه درظرف اصلی آن نگهداري کنید. هیچگاه این مواد را درظروف موادخوراکی (مانند بطري نوشابه ) نگهداري نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود. والدین در صورت مسمومیت خوراکى فرزندان، آنها را وادار به استفراغ نکنند، زیرا این کار موجب آسیب دیدگى و سوختگى بیشتر دستگاه گوارش می شود. بلافاصله دهان کودك را شستشو داده کودك آب نخورد چون وقتی ماده شوینده با آب ترکیب می شود، جذب آن سریعتر می شود ووضعیت بدتر می شود. بهتر است تا رساندن مصدوم به بیمارستان یا مراکز درمانى با خوراندن شیر عمل رقیق سازي انجام شود.
منبع:سلامت نیوز


ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: