پختن گوشت و خطرِ سرطان

تحقیقات جدید نشان داده پختن گوشت در دمای بالا چه کبابی چه در ماهی تابه خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد.
کد خبر: ۷۶
|
۲۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۹
تحقیقات جدید نشان داده پختن گوشت در دمای بالا چه کبابی چه در ماهی تابه خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد.

به گزارش سایت دکتر کرمانی، هفته گذشته سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که گوشت های فرآوری شده از جمله سوسیس، کالباس، هات داگ و ... می توانند خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش دهند.

تحقیقات جدید روی سرطان کلیه متمرکز شده که امروزه در کشورهای توسعه یافته رشد پیدا کرده است.

این تحقیق و دیگر تحقیق های شبیه آن می خواهند بگویند شیوه ی پخت گوشت می تواند روی خطر سرطان کلیه تاثیر بگذارد.

کاهش زمان پخت گوشت با بالا بردن درجه حرارت یا قرار دادن مستقیم آن روی آتش باعث ایجاد سوختگی، دودی شدن، یا ذغالی شدن گوشت می شود. وقتی گوشت به این شکل پخته می شود عوامل سرطان زای خاصی آزاد می شوند که برخی از آنها با سرطان کلیه در ارتباط هستند.
در این تحقیق مدارکی ارائه شد که نشان می داد پختن گوشت در دمای بالا خطر سرطان کلیه را افزایش می دهد، مخصوصا در افرادی که جهش های ژنتیکی خاص دارند.

با اینکه تمرکز تحقیق روی نشان دادن روش پخت گوشت و سرطان کلیه بود، اما این خطر تنها شامل کلیه ها نمی شود، برای این کار به تحقیقات گسترده تری نیاز است.

تحقیقات گذشته نیز نشان داده بود که برنامه های غذایی سرشار از گوشت، نشاسته و گوشت های فرآوری شده خطر سرطان را افزایش می دهند.

برای انجام این تحقیق محققان اطلاعات 650 فرد مبتلا به سرطان کلیه را با اطلاعات 700 فرد که سرطان کلیه نداشتند مقایسه کردند.

در پرسشنامه غذایی که به این افراد داده شده بود تنها مقدار گوشت مصرفی پرسیده نشده بود، بلکه درباره شیوه ی پخت گوشت و مقدار حرارت مورد استفاده هنگام پخت گوشت نیز سوالاتی مطرح شد.

محققان متوجه شدند بیمارانی که سرطان کلیه داشتند از دیگران گوشت قرمز و سفید بیشتری مصرف می کنند. همچنین این افراد بیشتر گوشت را با دمای بالا یا تماس مستقیم با آتش طبخ می کردند.

تحقیقات نشان داد دو ترکیب شیمیایی که به علت حرارت بالا آزاد می شوند باعث افزایش سرطان کلیه تا 50 درصد هستند.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰