مرکز مشاوره قوه‌ قضاییه با توجه به پرسش برخی خوانندگان درخصوص هدایای نامزدی، چک ضمانت و عسر و حرج به پرسش‌های مطرح‌شده در ‌این‌باره پاسخ داده است.
کد خبر: ۸۳۱
|
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
پرسش و پاسخ قضاییمنظور از عسر و حرج چیست؟به گزارش زندگی امروز،مخاطبان می‌توانند پرسش‌های حقوقی خود را با ارسال پیامک به شماره 300011224 مطرح و پاسخ را در همین صفحه بخوانند.

در دوران نامزدی هدایایی برای نامزدم خریدم. حالا نامزدی ما به هم خورده می‌توانم مطالبه خسارت کنم؟

مطابق ماده 1035 قانون مدنی، وعده ازدواج ایجاد علقه زوجیت نمی‌کند؛ اگرچه تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقرر گردیده پرداخت شده باشد. بنابراین هر یک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده می‌تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی‌تواند به‌هیچ‌وجه او را مجبور به ازدواج کرده یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی نماید.

از طرفی دیگر ماده 1037 قانون مدنی مقرر می‌دارد، هر یک از نامزدها می‌تواند در صورت به هم خوردن وصلت منظور، هدایایی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است مطالبه کند. اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایایی خواهد بود که عادتا نگاه داشته می‌شود مگر این که آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.

چکی برای ضمانت به دوستم دادم که از آن سوء‌استفاده کرد. حالا می‌خواهم جلوی پرداخت آن را بگیرم. چه کار باید کنم؟

مطابق ماده 14 قانون صدور چک صادر‌کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها با تصریح به این که چک مفقود یا سرقت یا جعل شده یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل شده، می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد؛ بنابراین در این فرض امکان انسداد حساب وجود ندارد. چه این‌که مطابق قسمت اخیرِ ماده موصوف، دارنده چک می‌تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده، شکایت کند و هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت شود، دستور دهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده 7 این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.

منظور از عسر و حرج چیست؟

عسر و حرج وضعیتی است که در آن ادامه زندگی برای زوجه با مشقت همراه بوده و عادتا قابل تحمل نباشد. در چنین مواردی، زن می‌تواند نسبت به طرح دادخواست طلاق به استناد عسر و حرج اقدام کند.

منبع:جام جم

ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته:
* نظر:
نام:
ایمیل: