بهترین حالت جابه‌جایی اجسام سنگین در خانه تکانی

علی پناهی، متخصص طب فیزیکی گفت: عضله چهار سر ران روی زانو تاثیر زیادی دارد که ضعف آن، درد زانو را تشدید می‌کند. از طرف دیگر، سر دیگر این عضله به لگن متصل می‌شود و اگر این عضله کوتاه شود، باعث کمر درد، زانو درد و دردهای لگنی می‌شود. بنابر این باید عضله را تقویت کنیم و مانع کوتاه شدن آن شویم یک متخصص طب فیزیکی گفت: موقع برداشتن جسم از زمین، از ناحیه کمر خم نشوید و در حالی که یک پا جلو و یک پا عقب باشد، از زانو خم شده و با فشار زانو جسم را بلند کنید.
کد خبر: ۸۹۵
|
۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۷

 به گزارش زندگی امروز،علی پناهی، متخصص طب فیزیکی گفت: عضله چهار سر ران روی زانو تاثیر زیادی دارد که ضعف آن، درد زانو را تشدید می‌کند. از طرف دیگر، سر دیگر این عضله به لگن متصل می‌شود و اگر این عضله کوتاه شود، باعث کمر درد، زانو درد و دردهای لگنی می‌شود. بنابر این باید عضله را تقویت کنیم و مانع کوتاه شدن آن شویم.


وی رعایت نکات ایمنی در هنگام بلند کردن اجسام سنگین را امروی مهم و ضروری دانست و افزود: هنگام بلند کردن اجسام سنگین باید وزن جسم را در نظر بگیریم. افرادی که آمادگی جسمانی ندارند، نسبت به کسانی که آمادگی جسمانی دارند، وزن بسیار کمتری را می‌توانند تحمل کنند.


این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: هنگام بلند کردن اجسام می بایست آن را به بدن نزدیک کنیم؛ چرا که هر چه فاصله جسم از بدن بیش تر باشد، فشار بیش تری به بدن وارد می‌شود، همچنین دست‌ها را نکشید تا جسم را بگیرید، چون این حالت آسیب مچ و آرنج را بیشتر می‌کند.


وی با تاکید بر اینکه مفصل ها، تحمل مشخصی نسبت به وزن اجسام دارند، بیان کرد: اگر مفصل شما آسیب‌دیده، وزن جسمی را که قبلا بلند می‌کردید، نصف کنید. بهترین حالت جابه‌جایی اجسام آن است که آن را بکشید؛ هل دادن هم گاهی آسیب به دیسک را بیشتر می‌کند. فراموش نکنید که یک پا جلو، یک پا عقب، جسم را بکشید، موقع برداشتن جسم از زمین، از ناحیه کمر خم نشوید و در حالی که یک پا جلو، یک پا عقب باشد، از زانو خم شوید و با فشار زانو، جسم را بلند کنید.


پناهی با تاکید بر اینکه افراد باید بعد از انجام کارهای خانه، استراحت کنند، افزود: همان طور که می‌دانیم، دیسک‌ها نقش ضربه گیر را دارند و وقتی ما کار خانه انجام می‌دهیم، آب دیسک از دست می‌رود. هنگام استراحت شب، آب داخل این دیسک‌ها جمع می‌شود و در نتیجه فرد بهبود می‌یابد؛ پس افراد هنگام روز باید آب کافی بنوشند و استراحت داشته باشند، زیرا هنگام استراحت آب از دست رفته جبران می‌شود.

وی در ادامه به حرکات ورزشی برای بیرون‌زدگی دیسک اشاره و بیان کرد: برای انجام حرکات ورزشی، ابتدا باید افراد ورزش‌هایی را با نظر پزشک برای تقویت ستون فقرات انجام دهند سپس ورزش‌های آبی و عمومی را در پارک‌ها انجام دهد.


این متخصص طب فیزیکی به خانم‌های خانه دار هنگام کار توصیه کرد: نباید پا برهنه راه بروند این امر سبب می‌شود ضربه زیادی به کف پا وارد شود. حتما کفش یا صندل مناسب بپوشند.


وی با اشاره به آغاز ایام خانه تکانی در خصوص تمیز کردن قسمت‌های بالایی کابینت یا دیوار گفت: کاری که انجام می‌دهید، باید همتراز با بدنتان باشد؛ هنگامی که کابینت را تمیز می‌کنید و سر و دستتان بالاست، فشار زیادی را به مفاصل بخصوص مفاصل شانه و گردن وارد می‌کنید؛ این مساله حتی می‌تواند گردش خون ناحیه مغز را مختل کند و باعث سکته مغزی شود.


پناهی در ادامه بیان کرد: در چنین شرایطی بهتر است بالاتر بروید یا هم تراز قرار بگیرید. گاه یک حرکت چرخشی ناگهانی هنگام کار منجر به پارگی دیسک کمری و گردنی می‌شود. بنابراین موقع جابه‌جا شدن یا چرخیدن، فقط با سر یا فقط با گردن نچرخید بلکه با همه بدنتان بچرخید.


وی در برنامه رادیویی سلامت با بیان اینکه اگر فردی هنگام کار دچار آسیب شد، تاکید کرد: نخست باید به مفصل خود استراحت دهد، و در طول 24 تا 48 ساعت اول از کیسه یخ استفاده کند. عضو آسیب‌دیده را بالاتر قرار دهد و اگر درد و تورم بهبود نیافت،‌ به همکاران طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کند.

منبع:جام جم
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰