هر آن چه که باید در مورد اسکار ۲۰۱۸ بدانید

دوستداران سینما می دانند که مدت زمان زیادی تا مراسم اسکار ۲۰۱۸ و توزیع جوایز این فستیوال سینمایی بزرگ که معتبرترین در نوع خود به شمار می آید نمانده است تقریباً یک سال از قاطی شدن پاکت های اعلام بهترین فیلم سال ۲۰۱۶ گذشت که جنجال زیادی به پا کرد.
کد خبر: ۹۰۴
|
۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۱
به گزارش زندگی امروز،دوستداران سینما می دانند که مدت زمان زیادی تا مراسم اسکار ۲۰۱۸ و توزیع جوایز این فستیوال سینمایی بزرگ که معتبرترین در نوع خود به شمار می آید نمانده است تقریباً یک سال از قاطی شدن پاکت های اعلام بهترین فیلم سال ۲۰۱۶ گذشت که جنجال زیادی به پا کرد.

مراسم جوایز اسکار ۹۰اُم نیز به زودی برگزار می شود و با راهکارهای جدیدی که اندیشیده شده دیگر خبری از تعویض اشتباهی پاکت اسامی برندگان نخواهد بود اما این مراسم همواره چیزهایی برای غافلگیر کردن حضار و مهمانان و البته تماشاگرانی که در خانه هایشان نشسته و مراسم را از تلویزیونی می بینند دارد. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با نکات مهمی که در مورد جشنواره اسکار ۲۰۱۸ بدانید آشنا کنیم.

تاریخ برگزاری مراسم اسکار ۲۰۱۸ کی است؟

هر آن چه که باید در مورد اسکار ۲۰۱۸ بدانید

مراسم اسکار ۲۰۱۸ که نودمین مراسم این فستیوال سالیانه سینمایی است روز ۸ شب ۴ مارس (۱۳ اسفند) امسال برگزار می شود که نسبت به سال های دیگر دیرتر برگزار شده تا با مسابقات المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی که از ۹ فوریه تا ۲۵ فوریه ادامه دارد تداخل زمانی نداشته باشد.

مراسم اسکار امسال در چه مکانی برگزار خواهد شد؟

اسکار ۲۰۱۸ به صورت زنده از سالن دالبی در هالیوود برگزار می شود و این همان مکانی است که از سال ۲۰۰۲ تاکنون تمامی مراسم اسکار در آن برگزار شده اند. این مراسم به طور زنده از طریق شبکه اِ ام سی پخش خواهد شد.

مجری مراسم اسکار ۲۰۱۸ چه کسی خواهد بود؟

هر آن چه که باید در مورد اسکار ۲۰۱۸ بدانید

جیمی کیمل برای دومین سال متوالی مجری مراسم اسکار خواهد بود. وی گفته که برای برگزاری این مراسم به خصوص در لحاط حساس اعلام برنده ها استرس زیادی دارد. همچنین وی مانند سال گذشته شوخی ها و جوک های بسیاری برای این مراسم آماده کرده است. کیمل در این باره چنین گفته است:” فکر می کنم گروه های خاصی از مردم وجود دارند که فکر می کنند من نباید در موقع اتفاقاتی که هنگام مراسم رخ می دهد شوخی کنم. و برخی دیگر در صورتی که در مورد این اتفاقات جوک نسازم دیوانه خواهند شد. بنابراین باید راهی برای این موضوع پیدا کنم. هر کاری که بکنم توسط عده ای مورد انتقاد قرار خواهم گرفت”.

چه کسانی برای جوایز اسکار ۲۰۱۸ نامزد شده اند؟

ربکا اثر دافنه دوموریه

داستان زن زیادی اثر جلال آل احمد

یک متر و هفتاد صدم اثر سیمین بهبهانی

دزیره اثر آن ماری سلینکو

مردی به نام اوه اثر فردریک بکمن

هر آن چه که باید در مورد اسکار ۲۰۱۸ بدانید

فیلم عاشقانه و علمی تخیلی «شکل آب» (The Shape of Water) ساخته گیرمو دل تورو با نامزدی در ۱۳ بخش مراسم اسکار بیشترین تعداد نامزدی ها را به خود اختصاص داده و پس از آن نیز فیلم های «دانکرک» (Dunkirk) ساخته کریستوفر نولان با ۸ نامزدی و فیلم درام تاریک «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) قرار دارند.

به نظر می رسد که گری اولدمن برای بازی در فیلم «تاریک ترین ساعت» (Darkest Hour) و فرانسیس مک دورمند برای «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» شانس زیادی برای بردن جایزه اسکار نقش های اول مرد و زن دارند. در نقش های مکمل نیز سام راکول، همبازی مک دورمند در فیلم فوق و آلیسون جینی نیز برای فیلم «من، تونیا» (I, Tonya) از بیشترین شانس برای بدست آوردن جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد و زن نقش مکمل خواهند داشت.

چه کسانی برای مراسم اسکار ۲۰۱۸ نادیده گرفته شده اند؟

هر آن چه که باید در مورد اسکار ۲۰۱۸ بدانید

هر ساله فیلم ها و بازی های خارق العاده زیادی در مراسم اسکار نادیده گرفته می شوند. امسال نیز بسیاری از نامزد نشدن فیلم پرفروش و هیجان انگیز «زن شگفت انگیز» (Wonder Woman) که همه را حیرت زده کرد در هیچ بخشی از مراسم اسکار ناخشنود هستند. برخی دیگر نیز از این که فیلم «پست» (The Post) علیرغم بی نقص بودن داستان و کارگردانی و البته نقدهای خوبی که دریافت کرده تنها در دو بخش نامزد جایزه اسکار شده حیرت زده شده اند.

جیمز فرانکو نیز علیرغم بازی خیره کننده خود در فیلم «هنرمند فاجعه» (The Disaster Artist) نتوانسته در میان نامزدهای بخش بهترین بازیگران قرار بگیرد که بسیاری آن را با مطرح شدن اتهاماتی مبنی بر بدرفتاری های جنسی او که یک روز پیش از اعلام نامزدهای اسکار رسانه ای شد بی ارتباط نمی دانند، اتهاماتی که فرانکو آن ها را نادرست می داند. همچنین بازی خیره کننده تیفانی هدیش در فیلم کمدی «سفر دختران» (Girls Trip) نیز مانند بازیگران نقش مکمل فیلم «با اسمت مرا صدا بزن» (Call Me By Your Name) و کارگردانانی مانند مارتین مک دوناگ و استیون اسپیلبرگ در بخش جوایز نادیده گرفته شده اند.

آیا رکوردی در مراسم اسکار ۲۰۱۸ شکسته خواهد شد؟

هر آن چه که باید در مورد اسکار ۲۰۱۸ بدانید

بله! راشل موریسون که فیلم برداری فیلم «گل آلود» (Mudbound) را بر عهده داشته اولین زنی است که در این ۹۰ سال نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم برداری می شود. گرتا گرویگ، کارگردان «لیدی برد» (Lady Bird) نیز پنجمین زنی است که در تاریخ اسکار نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی می شود و اولین آنها پس از کاترین بیگلو خواهد بود که در سال ۲۰۰۹ برای فیلم «مهلکه» (The Hurt Locker) برنده این جایزه شد.ماری جی بلیگ نیز اولین کسی است که هم برای بازی و هم آهنگ اورجینال در فیلم «گل الود» نامزد دریافت جایزه اسکار می شود.

جوردن پیلی، نویسنده و کارگردان فیلم ترسناک «برو بیرون» (Get Out ) نیز اولین سیاهپوستی است که برای بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه غیراقتباسی در یک سال نامزد می شود. از دیگر رکوردهای مراسم اسکار ۲۰۱۸ می توان به نامزدی دی ریس نویسنده فیلم نامه فیلم «گل آلود» در بخش بهترین فیلم نامه اقتباسی، نامزدی یانس فورد برای مستند «جزیره قدرتمند» (Strong Island) به عنوان اولین کارگردان ترنسی که نامزد دریافت جایزه اسکار می شود و همچنین اگنس واردا اشاره کرد که با ۸۹ سال سن برای فیلم مستند «چهره ها مکان ها» (Faces Places) نامزد اسکار شده و مسن ترین شخصی است که تاکنون در مراسم اسکار نامزد شده است.

چه کسانی در بخش اهدای جوایز اسکار رأی خواهند داد؟

هر آن چه که باید در مورد اسکار ۲۰۱۸ بدانید

جوایز اسکار با رأی هایی که از جانب اعضای آکادمی اسکار داده می شود انتخاب می شوند. این اعضا در ۱۷ بخش از جمله بازیگران، نویسندگان، فیلم برداران و کارگردانان سرشناس طبقه بندی می شوند. هر یک از این اعضا باید خود نامزدی جایزه اسکار را در کارنامه داشته و یا معیارهای خاصی که توسط دیگر اعضای بخش خود مورد تایید قرار گیرد را داشته باشند. نامزدی ها تنها توسط بخش های تخصصی اعلام می شوند برای مثال نامزدهای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم برداری تنها توسط اعضای بخش فیلم برداری انتخاب می شوند اما برای برنده نهایی توسط تمامی اعضای تمای بخش ها انتخاب خواهند شد.

امسال رأی گیری ها در ۲۷ فوریه (۸ اسفند) به پایان رسیده و بعد از آن دیگر رأی گیری در کار نخواهد بود. بعد از مناقشاتی که در سال ۲۰۱۶ و در پی نبودن هیچ رنگین پوستی در بین ۲۰ نامزد کسب جایزه بهترین های بازیگری، تعداد اعضای آکادمی در بخش انتخاب بازیگران افزایش یافته و از تعداد مردان سفید این گروه کاسته شد تا بدین ترتیب آرا از تنوع بیشتری برخوردار باشد. بدین ترتیب به گفته ورایتی، ۳۰ درصد از داوران مراسم اسکار ۲۰۱۸ رنگین پوست هستند.

چه کسانی جوایز برندگان اسکار ۲۰۱۸ را اهدا خواهند کرد؟

هر آن چه که باید در مورد اسکار ۲۰۱۸ بدانید

اولین گروه از تیم اهدای جوایز چند روز گذشته انتخاب شده اند که از آن میان می توان به ماهرشالا علی و ویولا دیویس، برندگان جوایز بهترین بازیگران نقش مکمل سال قبل، و اما استون اشاره کرد که سال گذشته جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را بدست آورد. همچنین تعدادی از کسانی که خود در مراسم اسکار امسال نامزد دریافت جایزه هستند نیز در میان اهدا کنندگان جوایز دیده می شوند: از جمله گرتا گرویگ (بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه غیراقتباسی)، مارگوت رابی (بهترین بازیگر زن) و کمیل نانجیانی (بهترین فیلم نامه غیر اقتباسی).

چادویک بوزمن، بازیگر نقش «پلنگ سیاه» (Black Panther)، لارا درن که خود دو بار نامزدی اسکار را در کارنامه دارد، جنیفر گارنر بازیگر فیلم های «عشق» (Love) و «سایمون» (Simon)، تیفانی هدیش بازیگر فیلم «سفر دختران»، تام هالند بازیگر اصلی فیلم «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» و دانیلا وگا به عنوان به عنوان نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان جشنواره به نام «یک زن فوق العاده» (A Fantastic Woman) نیز سه نفر قبل را در اهدای جوایز همراهی خواهند کرد. یکی از شخصیت هایی که برخلاف رسوم سال های گذشته در مراسم اسکار ۲۰۱۸ حضور نخواهد داشت کیسی افلک است که سال گذشته جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول را بدست آورد.

همواره رسم بوده که برندگان اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال گذشته جوایز سال بعد در این دو حوزه را به برندگان اهدا کنند اما مدیر روابط عمومی افلک اوایل سال کنونی اعلام کرد که وی در این مراسم حضور نخواهد یافت. بسیاری بر این باورند که این تصمیم کیسی افلک بی ارتباط به اتهاماتی که در ارتباط با آزار جنسی در اواخر سال گذشته به وی زده شد نیست زیرا وی بر این باور است که در این مراسم استقبال خوبی از او نخواهد شد.

منبع:برترینها
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰