چه ورزش هایی برای کاهش وزن مناسب هستند ؟

بهترین ورزش برای کاهش وزن سریع
کد خبر: ۹۶۰
|
۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۱
 زندگی امروز/ گاهش وزن و تناسب اندام در دنیای مدرن امروز یکی از دغدغه های مهم اغلب زنان و مردان است و با توجه به اینکه بیشتر آنها زمان کمی برای ورزش کردن دارند ترجیح می دهند ورزش هایی را انجام دهند که منحصرا برای کاهش وزن مناسب باشد و گاهی بشودآانها را در خانه هم انجام داد .

به گزارش زندگی امروز به نقل از دکتر سلامتی، واقعیت این است که در برخی موارد حتی با تغییر برخی عادات غلط غذایی و فعالیتی می توان به صورت محسوسی وزن کم کرد و به تناسب اندام رسید البته این توضیحات برای اشخاصی است که دچار چاقی مفرط نیستند و فقط اندکی افزایش وزن داشته و دوست دارند به وزن متعادل خود برسند .

ورزش کردن علاوه بر اینکه وزن را در حد متعادلی نگاه می دارد باعث افزایش اعتماد به نفس و علاقه به حضور در اجتماعات و جمع های دوستانه و فامیلی هم میشود.

پیاده روری و دویدن راز زیبایی و کاهش وزن
اگر می خواهید همه سرزنده و شاداب باشید و در عین حال از وزنی متعادل هم برخوردار شوید و در مدت زمان کوتاهی هم کاهش وزن داشته باشید پیاده روری را فراموش نکنید برای پیاده روی برنامه داشته باشید حداقل سه روز در هفته این کار را انجام دهید و قطعا باید یکساعت تداوم داشته باشد در شروع برنامه سعی کنید ابتدا آرام آرام راه بروید تا ضربان قلب به صورت تدریجی بالا برود و بعد قدم هایتان را تندتر کنید هر روز که جلوتر می روید سریعتر بدوید و بگذارید که دویدن منجر به عرق کردن شود وقتی عرق می کنید یعنی به خوبی در حال کالری سوزی و کاهش وزن هستید .

دویدن و پیاده روی همه اندام ها و اعضای بدن اعم از داخلی و خارجی را درگیر می کند زمانی که می دوید پاها ، کمر ، بالاتنه ، دستها مجبور به فعالیت و حرکت و کالری سوزی میشوند علاوه بر آن جریان خون در بدن هم تنظیم میشود چون تعداد ضربان قلب بالا رفته و خون با سرعت بیشتری به اندام ها می رسد و آنها شروع به فعالیت می کنند پیاده روی و دویدن یک تمهید جذاب برای کاهش وزن و نشاط و شادابی است .

برای اینکه کاهش وزن بیشتری داشته باشید بهتر است در کنار پیاده روی و دویدن از یک رژیم غذایی درست و برنامه ریزی شده هم پیروی کنید . بعد از پایان دویدن چون قند خون کاهش پیدا می کند ممکن است احساس گرسنگی شدید داشته باشید دقت کنید در این شرایط به سراغ غذاها و نوشیدنی های چرب و پرکالری نروید چون قطعا همه زحمت شما را به هنگام دویدن از بین خواهد برد و لاغر نمیشوید .

شنا ورزش خوش تیب ها
از قدیم همیشه به یادگیری شنا توصیه شده است شنا یک ورزش مفرح و بسیار خوب برای سلامتی و تناسب اندام است . افرادی که به صورت دایم و برنامه ریزی شده شنا می کنند معمولا اندام بسیار زیبا و ورزیده دارند و کمتر به بیماری های ستخوانی و اسکلتی مبتلا میشوند . پزشکان به بیمارانی که از دردهای عضلانی و استخوانی  مانند دیسک کمر و زانو درد رنج می برند توصیه می کنند حتی اگر شنا بلد نیستند به استخر رفته و در عمق کم راه بروند حرکت کردن در اب عضلات و ماهیچه را تحت فشار قرار داده و آنها را قوی و خوش فرم و متناسب می کند برای همین ما به شما ورزش شنا را توصیه می کنیم اگر قصد دارید لاغر شده و به کاهش وزن مورد نظر خود برسید .

همانطور که می دانید شنا انواع مختلفی دارد و در بین انها شنا قورباغه برای لاغری و کاهش وزن و تناسب اندام بسیار مناسبتر است در شنای قورباغه اگر آشنایی مختصری داشته باشید می دانید که همه اندام های بدن از سر و گردن تا دستها و پاها در گیر میشوند و به فعالیت و حرکت در اب می پردازند در این نوع ورزش به دلیل اینکه در آب انجام میشود انرژی زیادی صرف شده و اگر عادت نداشته باشید ممکن است زود خسته شوید بنابراین نباید در ابتدای کار خیلی به خودتان فشار وارد کنید و آرام آرم بعد از چند جلسه تمرین می توانید ساعت و دفعات شنا قورباغه را افزایش دهید .

ایروبیک انجام دهید تا هم لاغر شوید و هم شاداب باشید
ایروبیک یکی از ورزش های مورد علاقه خانم هاست . این ورزش مفرح به دلیل اینکه دارای حرکات با تحرک بالا و در عین حال حرکات کششی است می تواند باعث کاهش وزن و تناسب اندام هم بشود .

در ورزش ایروبیک همه اندام ها و اعضای بدن درگیر شده و به فعالیت می پردازند و ضربان قلب به میزان زیادی بالا میرود و سرعت سوخت و ساز هم افزایش پیدا می کند اگر می خواهید وزن کم کنید و لاغر شوید و در عین حال از روحیه خوبی هم برخوردار باشید ایروبیک را فراموش نکنید انجام این ورزش هفته ای سه یا چهار بار آن هم به مدت یکساعت کمک زیادی به کاهش وزن می کند . به طور کلی ورزش هایی که تحرک بدنی را بالا می برند و باعث افزایش ضربان قلب میشوند به طور مستقیم می توانند باعث لاغری و کاهش وزن هم گردند .

استفاده از وزنه ها می توانند باعث کاهش وزن شود
اگر خیلی وقت بیرون رفتن و دویدن و یا استفاده از فضای باشگاهها را ندارید می توانید با خرید چند وزنه در خانه ورزش کنید وزنه زدن به مدت یکساعت حدودا باعث میشود ۴۰۰ کالری انرژی بسوزانید و این سوخت ساز به سمت چربی ها متمایل است و باعث تقویت عضلات و افزایش رشد آنها میشود . افرادی که علاقه دارند علاوه بر کاهش وزن عضلانی هم بشوند بهتر است این ورزش را انتخاب کنند .

طناب بزنید تا لاغر شوید
از کودکی علاقه به طناب بازی در همه ما وجود داشته و کمتر کسی می تواند مدعی باشد که علاقه ای به این کار ندارد . طناب زدن جدا باعث کاهش وزن و لاغری میشود . ده دقیقه طناب زدن با حدودا دو کیلومتر دویدن برابری می کند پس ببینید چه حجم از کالری در عرض ده دقیقه خواهید سوزاند .

افرادی که زانو درد دارند هم اگر با شدت زیاد پرش انجام ندهد و روی یک سطح نرم این کار را انجام دهند هم می توانند طناب بزنند و وزن کم کنند البته این ورزش برای افرادی است که دچار چاقی مفرط نیستند مناسب است اشخاص سنگین وزن نمی توانند این کار را انجام دهند چون فشار خیلی زیادی به زانوهای آنها وارد شده و ممکن است اسیب ببینند .

طناب زدن ضربان قلب را بالا برده و باعث افزایش سرعت کالری سوزی در بدن میشود ضمن انکه همه اندام ها و اعضای بدن را به فعالیت وا می دارد یعنی به طور همزمان هم دستها و سر و پاها و عضلات به شدت تکان خورده و کالری سوزی در آنها انجام میشود.

اگر می خواهید خوش فرم و لاغر شوید بسگتبال بازی کنید
بسگتبال یک ورزش مفرح و بسیار جذاب است این ورزش مورد علاقه بسیاری از نوجوانان و جوانان بوده و آنها را علاقه مند کرده است چون علاوه بر اینکه باعث افزایش قد در دوران نوجوانی میشود برای لاغری و کاهش وزن و تناسب اندام هم بسیار مناسب است .بر اساس تحقیقی که روی بازیکنان بسگتبال انجام داده اند معلوم شد درصد زیادی از انها از ااعتماد به نفس بسیار بالایی برخوردار هستند و استخوان های قوی و محکمی دارند علاوه بر آن کسانی که به مدت طولانی بسگتبال کار کرده اند سیستم ایمنی بدنشان بسیار فعال و دقیق است و به سرعت در برابر بیماری و عفونت ها واکنش نشان می دهد .

این اشخاص از ذهن قوی و فعالی هم برخوردار هستند و ضریب هوشی بالایی هم دارند و قدرت برقراری ارتباط در آنها بالاست . تمرینات بسگتبال باعث میشود بدن تمایل زیادی به چربی سوزی پیدا کرده و در عین حال عضلات به حالت فعال دربیایند و حجیم تر شوند.پس اگر دوست دارید قوی و لاغر و ورزیده باشید بستگتبال بازی کنید و فرزندانتان هم به انجام این ورزش تشویق نمایید .

دوچرخه سواری کنید تا ورزیده و لاغر شوید
دوچرخه و رکاب زدن دشمن چاقی و چربی های اضافه است . اگر علاقه دارید می توانید این کار را در بیرون از خانه و در پیست های مخصوص این کار انجام دهید و اگر نه می توانید در باشگاهها از دستگاههای مشابه استفاده نمایید اما قطعا ورزش کردن در پیست با رکاب زدن در باشگاه با دستگاه بسیار متفاوت خواهد بود و در حالت اول نشاط و شادابی بیشتری نصیبتان خواهد شد .

یکساعت دوچرخه سواری در روز باعث میشود کالری زیادی سوزانده و علاوه بر آن عضلات پاها و ران هم قوی و محکم شوند و چربی های اضافه شکم و پهلو هم از بین برود . رکاب زدن باعث میشود ضربان قلب بالا رفتن و متعاقب آن سرعت کالری سوزی هم در بدن افزایش پیدا کند و در یک بازه زمانی کوتاه مقدار زیادی وزن کم کنید و لاغر شوید . افرادی که زانو درد دارند و یا عمل های جراحی مفصل انجام داده اند باید حتما قبل از انتخاب این ورزش با پزشک خود مشورت کنند تا آسیبی به آنها وارد نشود .

تکواندو کار کنید تا زیبا و خوش فرم شوید
اگر هنوز سنتان برای ورزش ها ی تخصصی بالا نرفته است تکواندو یک انتخاب خوب و منحصر به فرد است . تکواندو علاوه بر اینکه یک ورزش تخصصی محسوب میشود به دلیل داشتن حرکات ظریف و تامل برانگیز یک هنر هم محسوب میشوند افرادی که تکواندو کار می کنند باید ذهن قوی و فعالی داشته باشند و در لحظه بتوانند همه جوانب حرکت بعدی سنجیده و به سرعت عمل کنند این افراد از هوش بالایی برخوردار میشوند چون به شدت از ذهن خود استفاده می کنند علاوه بر آن چون در این ورزش از همه قسمتهای بدن استفاده میشود مثلا بالاتنه و پایین تنه برای زدن ضربات مورد استفاده قرار میگیرند کالری سوزی به میزان زیادی در بدن اتفاق افتاده و ضربان قلب هم تند میشود و همین امر باعث از بین رفته چربی ها و کاهش وزن می گردد .

حتی اگر در سنی هستید که نمی توانید حرفه ای به این ورزش بپردازید می توانید تمرینات آن را در کنار یک مربی با حوصله یاد بگیرید تا ضمن تقویت حافظه کاهش وزن و لاغری هم داشته باشید .

اگر می خواهید لاغر شوید پله ها را بالا و پایین کنید
در نگاه اول این سوال پیش می آید که ایا با این کار زانوهایم اسیب نمی بیند ؟ اگر سابقه ناراحتی های زانو و کمر ندارید این کار نمی تواند به شما آسیبی برساند . در این حرکت عضلات بدن و آنهایی که تنبل تر هستند هم فعال شده و شروع به کالری سوزی می کنند . بالا رفتن از پله ها در واقع خلاف جهت جاذبه زمین عمل کردن است مانند راه رفتن در اب .

این کار باعث میشود شما انرژی زیادی مصرف کنید و کالری خیلی زیادی بسوزانید و در بازه زمانی کوتاهی به میزان زیادی وزن کم کنید و لاغر شوید البته بهتر است این ورزش را در کنار ورزش های دیگر انجام دهید چون به هر حال خم و راست شدن زانو ها به صورت مداوم ممکن است باعث آسیب هایی به این عضو بشود .

برقصید و وزن کم کنید
رقصیدن به مدت یکساعت حدودا ۴۰۰ کالری انرزی میسوزاند برای انجام این کار حتما لازم نیست از کلاس های به خصوصی استفاده کنید کافی است آهنگ مورد علاقه خود را در خانه گذاشته و یکساعت جنب و جوش کنید این کار باعث میشود شاداب و سرزنده شده و چربی هم بسوزانید . رقصیدن را می توانید با برنامه انجام داده و هر بار عضوی به خصوص را درگیر این کار کرده و فعال کنید تا به صورت متناسب و خوش فرم لاغر شوید .

کاهش وزن فرایند سخت و پیچیده ای نیست فقط کافی است برای آن برنامه داشته باشید و پشتکار به خرج دهید لاغر شدن قبل از هر چیز نیاز به پشتکار دارد اینکه شما در میانه راه منصرف نشده و تنبلی نکنید و انگیزه خود را حفظ نمایید اگر بتوانید برای ورزش کردن یک همراه پیدا کنید خیلی بهتر بوده و باعث میشود که انگیزه بیشتری داشته باشید ورزش های گروهی اغلب نتایج بهتری به همراه دارند تا ورزش ها و تمرینات انفرادی سعی کنید تا آنجا که امکان دارد در پارک ورزش کنید مگر اینکه هوا آلوده بوده یا اینکه وقت کافی برای این کار نداشته باشید.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰