هفت باور اشتباه درباره اسمش رو نبر!

یکی از معروفترین تفکرات غلط در مورد سرطان این است که تلفن‌های همراه می‌توانند موجب ابتلاء به سرطان در مغز شوند. حقیقت این است که تلفن‌های همراه در بعضی موارد می‌توانند به تشکیل تعدادی از تومورهای کمیاب در مغز کمک کنند، اما این باور کلی که استفاده از تلفن همراه می‌تواند به ابتلاء به سرطان منجر شود صحت ندارد.
کد خبر: ۲۴۳۹
|
۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۳
هفت باور اشتباه درباره اسمش رو نبر!


زندگی امروز- بسیاری تصور می‌کنند که استفاده از گوشت کبابی به جای گوشت سرخ شده در روغن شانس ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. علت این تصور غلط این است که بسیاری فکر می‌کنند در زمانی که گوشت در روغن سرخ می‌شود موادی در آن آزاد می‌شود که سرطان زا هستند، اما در صورت کباب کردن گوشت با حرارت و عدم استفاده از روغن مواد سرطان زا در گوشت به وجود نخواهد آمد. 

این باور غلط است. بر اساس مطالعات انجام شده به روی گوشت‌های کبابی مشخص شده است که گوشت‌هایی که در معرض حرارت قرار می‌گیرند ماده‌ای به نام ” heterocyclic amines ” تولید می‌کنند که سر طان زا است. توصیه کارشناسان استفاده کمتر از انواع گوشت قرمز و رعایت رژیم متناسب غذایی است.

مردم تصور می‌کنند که با استفاده هر روزه از کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند از ابتلاء به سرطان پوست جلوگیری کنند. این باور به این دلیل است که عده‌ای این گونه فکر می‌کنند که این کرم‌ها نوعی از حفاظت را برای آن‌ها در برابر نور آفتاب ایجاد می‌کنند. در عین حال حقیقت در مورد سرطان پوست این است که آسیب‌هایی که منجر به ابتلاء به سرطان پوست می‌شود در لایه‌های عمقی پوست ایجاد می‌شود. توصیه کارشناسان در مورد جلوگیری از سرطان پوست این است که سعی کنیم از فعالیت در نور مستقیم آفتاب پرهیز کنیم، از پیراهن‌های آستین دار استفاده کنیم، از کلاه و عینک آفتابی بهره ببریم و به اندازه مناسب از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم.

استفاده از اسپری‌های حشره کش در منزل باعث ابتلاء به سرطان می‌شود. این هم یک باور غلط دیگر است که در بین بسیاری از ما شایع شده است. فراموش نکنیم که در صورتی که از این مواد به شکل غلطی استفاده شود باعث می‌شود که در اشخاص مختلف باعث ایجاد مسمویت‌های مختلف شود. اما امکان ابتلاء به سرطان به علت استفاده از این مواد بسیار غیر محتمل است.

در یک تحقیق انجام شده در کشور آمریکا مشخص شده است که ۴۱ درصد مردم تصور می‌کنند که در صورتی که برای درمان سرطان از جراحی استفاده کنند، به انتشار سرطان در بدن خود کمک کرده اند. این باور غلط به این دلیل مطرح شده است که در زمان‌های گذشته، بیماران زمانی به پزشک مراجعه می‌کردند که برای هر اقدامی بسیار دیر شده بود و بیماران مدت کوتاهی پس از جراحی از دنیا می‌رفتند. اما امروزه و به مدد تکونولوژی‌های پیشرفته که تشخیص زودهنگام سرطان را موجب شده اند و همچنین طراحی و ساخت ابزار آلات پیشرفته جراحی، همه و همه باعث شده است تا درصد موفقیت جراحی‌های مربوط به سرطان به شکل چشم گیری افزایش پیدا کند.

زندگی در هوای آلوده یا استعمال دخانیات، کدامیک بیشتر سرطان زا هستند؟ بسیاری تصور می‌کنند که هوای آلوده بیشتر سرطان زا است، اما حقیقت این است که افرادی که سیگار می‌کشند یا به نوعی در معرض دود سیگار هستند از شانس ابتلاء به سرطان بیشتری برخوردار هستند. البته نباید این نکته را فراموش کرد که هوای آلوده نیز بر روی سیستم تنفسی اثرات مخربی دارد، اما ضرر اصلی از طرف هوای آلوده متوجه قلب افراد است.

یکی از معروفترین تفکرات غلط در مورد سرطان این است که تلفن‌های همراه می‌توانند موجب ابتلاء به سرطان در مغز شوند. حقیقت این است که تلفن‌های همراه در بعضی موارد می‌توانند به تشکیل تعدادی از تومورهای کمیاب در مغز کمک کنند، اما این باور کلی که استفاده از تلفن همراه می‌تواند به ابتلاء به سرطان منجر شود صحت ندارد.

شیوه زندگی در دوران جوانی ارتباطی با ابتلاء به سرطان در سنین بالا ندارد. این یکی دیگر از باورهای غلطی است که جوانان و افرادی که تازه به سنین بزرگ سالی وارد شده اند به منظور ادامه به رفتارهای غلط خود دارند. حقیقت این است که نحوه زندگی و نوع تغذیه افراد در همین سنین شکل گرفته و بایستی این گونه گفت که تغییر این گونه عادت‌ها که به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است بسیار مشکل خواهد بود. پس بهتر است که از سنین جوانی به فکر اصلاح رفتارها و شیوه زندگی خود باشیم.
ارسال نظرات
غیر قابل انتشار: ۰ | در انتظار بررسی: ۰ | انتشار یافته: ۰